|
کدخبر: 134489

پیش‌بینی بورس در هفته آخر آبان ۹۹

برآیند بورس در هفته کاری گذشته گرچه منفی ثبت شد اما روزنه‌هایی برای احیا دیده شد. آیا این روزنه می‌تواند به تعدیل روند ریزشی کمک کند؟ بر اساس ۵ نشانه به این پرسش پاسخ داده شده است.

بورس پیش‌بینی بورس در هفته آخر آبان ۹۹

در هفته گذشته شاخص کل در مجموع ۶۹ هزار واحد پایین آمد اما در آخرین روز هفته روند نزولی آن متوقف شد و ۱۰ هزار واحد رشد کرد. از سوی دیگر ارزش معاملات خرد در روندی صعودی به بالاترین رقم آبان ماه رسید، روند خروج پول‌های حقیقی نزولی شد و بازار با رشد ارزش صف‌های خرید مواجه شد. آیا این روندهای مثبت در هفته آینده نیز ادامه می‌یابد؟

بازدهی منفی بورس

بازدهی هفتگی بورس تهران منفی ۵.۵ درصد بود که به این معنی است که در هفته گذشته ارزش سبد سهام، سهام‌داران به طور متوسط ۵.۵ درصد کاهش یافته است.

شاخص کل بورس در طی هفته گذشته در کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی نوسان کرد و از سطح یک میلیون و ۲۱۱ هزار واحد پایین‌تر نرفت. تحلیل‌گران تکنیکی این رقم را کف حمایتی شاخص کل می‌دانند و معتقدند شاخص بورس از این سطح پایین‌تر نمی‌رود.

در ابتدای هفته پیش، شاخص کل با روندی نزولی در رقم یک میلیون و ۲۶۲ هزار واحد قرار گرفت و در ۳ روز بعدی نیز روندی کاهشی داشت تا جایی که در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین رقم هفته یعنی یک میلیون و ۲۱۱ هزار واحد رسید. اما در روز چهارشنبه شاخص کل بالا آمد و با رشد ۱۰ هزار واحدی به رقم یک میلیون و ۲۲۱ هزار واحد رسید.

روند شاخص کل هم وزن در هفته گذشته کاملا شبیه به روند شاخص کل بود. شاخص کل هم وزن در ۴ روز معاملاتی ابتدای هفته روندی نزولی داشت و در روز سه‌شنبه به پایین‌ترین رقم هفته یعنی ۳۶۴ هزار و ۸۸۴ واحد رسید، اما در روز چهارشنبه با رشد اندک ۱۱۹ واحدی، به رقم ۳۶۵ هزار و ۴ واحد افزایش یافت.

پیش‌بینی بورس هفته

برای پیش‌بینی روند تغییرات شاخص‌های بورس می‌توانیم به بررسی عوامل درونزا و برونزای موثر بر بورس بپردازیم. از اصلی‌ترین عوامل برونزای موثر بر بازار سهام روند تغییرات نرخ دلار است. از سوی دیگر برای تحلیل روندهای درونزای بورس، علاوه بر شاخص کل و شاخص‌ هم‌وزن می‌توانیم به روند تغییرات ۵ فاکتور ارزش معاملات کل، ارزش معاملات خرد، تغییر مالکیت پول‌های حقیقی به حقوقی (خروج پول‌های حقیقی)، ارزش صف‌های خرید و ارزش صف‌های فروش توجه کنیم.

روند نرخ دلار

شاخص بورس تهران عمدتا با روند نرخ دلار هم‌جهت است. هر چند که در برخی مقاطع نماگرهای بورس به روند تغییرات نرخ ارز حساسیتی نشان نداده‌اند و تابع روندهای درونی یا عوامل بیرونی دیگری بوده‌اند، اما روند تغییرات نرخ دلار یکی از عواملی است که می‌تواند به پیش‎‌بینی روند شاخص‌های بورس کمک کند.

قیمت دلار در بازار آزاد در ابتدای هفته گذشته در کانال ۲۴ هزار تومان قرار داشت و پس از آن در روندی صعودی به کانال ۲۷ هزار تومانی وارد شد و در همین محدوده باقی ماند. در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه نرخ دلار با روندی کاهشی همراه بود و در روز پنجشنبه در رقم ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان قرار گرفت. اگر روند کاهشی نرخ دلار در دو روز پایانی هفته گذشته در هفته آینده نیز ادامه یابد می‌تواند عاملی برای کاهش شاخص بورس باشد.

روندهای درونی بورس

در معاملات روز چهارشنبه بورس، ارزش معاملات کل بازار سهام برای سومین روز پیاپی در ارقام بالاتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان قرار گرفت. ارزش معاملات کل بورس ۱۰ هزار و ۱۵۷ میلیارد تومان بود. همچنین ارزش معاملات خرد به ۷ هزار و ۶۳۳ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم از ابتدای آبان ماه تا به امروز است. در دو روز پایانی هفته گذشته میزان خروج پول‌های حقیقی از بورس روندی کاهشی داشت. رشد شاخص کل و شاخص هم‌وزن و رشد ارزش معاملات خرد در کنار روند کاهشی خروج‌ پول‌های حقیقی از بورس علامتی مثبت و امیدوارکننده برای سهام‌داران است.

ارزش صف‌های خرید نیز در طی هفته گذشته روندی صعودی داست. ارزش صف‌های خرید در روز چهارشنبه رشد ۱۳۹ درصدی داشت و در این روز به رقم هزار و ۶ میلیارد تومان بالغ شد که بالاترین رقم در هفته گذشته بود. ارزش صف‌های فروش نیز پس از روز یکشنبه که بالاترین رقم ارزش صف‌های فروش بورس در هفته گذشته را داشت، در ادامه هفته روندی نزولی داشت. در آخرین روز معاملاتی هفته برای سومین روز پیاپی بورس با کاهش ارزش صف‌های فروش همراه بود و به پایین‌ترین رقم در هفته گذشته رسید. رشد ارزش صف‌های خرید و نزول ارزش صف‌های فروش علامتی مثبت در جهت رشد شاخص‌های بورس است.

 

منبع: اقتصاد نیوز
  • . Ali ارسالی در

    این بورس هم مثل کشور مثل سایر بخش های اق تصادی درست نخواهد شد بخاطر اینکه سپاه دخ الت دارد

ارسال نظر