|
کدخبر: 158984

چرا نفت گران شد؟

قیمت نفت روز سه شنبه با انتظارات برای احیای اقتصاد جهانی پس از تصویب لایحه کمک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری در سنای امریکا و احتمال کاهش ذخایر نفت امریکا، افزایش یافت.

انرژی چرا نفت گران شد؟

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ماه مه ۵۳ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش یافت و به ۶۸ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا برای تحویل در آوریل ۴۴ سنت معادل ۰.۷ درصد افزایش یافت و به ۶۵ دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه رسید.

دلار قویتر و کاهش نگرانیها نسبت به مختل شدن عرضه نفت عربستان در پی حمله به تاسیسات صادراتی این کشور، رشد قیمتها را محدود کرد.

استفن اینس، استراتژیست بازارهای جهانی شرکت اکسی کورپ در یادداشتی نوشت: عوامل بنیادین به خصوص کنترل کامل عربستان سعودی در پیشبرد سیاست محدودیت عرضه، از قیمتها پشتیبانی می‌کند.

نفت برنت روز دوشنبه پس از حمله موشکی و پهپادی به قلب نفتی عربستان سعودی از جمله تاسیسات راس التنوره که برای صادرات نفت حیاتی هستند، به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرده بود. ریاض اعلام کرد این حملات هیچ صدمه جانی یا آسیبی به تاسیسات وارد نکرده است و قیمتها تا پایان معاملات با ۱.۶ درصد کاهش بسته شدند.

با این حال امریکا نسبت به تهدیدات امنیتی واقعی برای عربستان سعودی از سوی نیروهای یمن ابراز نگرانی و اعلام کرد به بررسی بهبود حمایت از تدابیر دفاعی سعودی خواهد پرداخت.

این حمله پس از تصویب عدم افزایش تولید در آوریل از سوی وزیران گروه اوپک پلاس در پنج شنبه هفته گذشته روی داد.

سرمایه‌گذاران به چشم‌انداز احیای اقتصاد جهانی معطوف شده‌اند. جانت یلن، وزیر خزانه داری امریکا اظهار کرد کمک اقتصادی ۱.۹ تریلیون دلاری جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا منابع کافی برای تامین یک احیای اقتصادی بسیار قوی تامین خواهد کرد. مجلس نمایندگان باید نسخه لایحه کمک اقتصادی تصویب شده در سنا را دوباره تصویب کند تا به قانون تبدیل شود.

نظرسنجی رویترز از تحلیلگران نشان داد ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی امریکا احتمالا هفته گذشته کاهش پیدا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA اظهار کرد: عوامل بنیادین برای نفت هیچ تغییری نکرده‌اند و برخی از سرمایه‌گذاران ممکن است در زمان کاهش قیمتها، به خریداری معاملات بپردازند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...