|
کدخبر: 145599

ادامه روند صعودی قیمت نفت

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با این انتظار که اوپک و متحدانش ممکن است سطح تولیدشان در فوریه را تغییر ندهند، افزایش یافت.

انرژی ادامه روند صعودی قیمت نفت

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در مارس ۶۲ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش یافت و به ۵۲ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا برای تحویل در فوریه ۵۵ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۴۹ دلار و هفت سنت در هر بشکه رسید.

ویرندرا چوهان، تحلیلگر انرژی اسپکتس اظهار کرد: جریانهای کلان دیگر شامل دلار ضعیفتر و قراردادهای سرمایه‌گذاران که بر مبنای احیای صنعت نفت در سال ۲۰۲۱ بوده، می‌تواند از قیمتهای نفت پشتیبانی کند. همچنین این خوش بینی وجود دارد که اوپک پلاس با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا در غرب، ثابت نگه داشتن سطح تولید در فوریه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک روز گذشته اظهار کرد انتظار می‌رود تقاضای جهانی در سال ۲۰۲۱ به ۹۵.۹ میلیون بشکه در روز برسد که ۵.۹ میلیون بشکه در روز بالاتر از سال ۲۰۲۰ خواهد بود و در عین حال خاطرنشان کرد اوپک ریسکهای نزولی فراوانی برای بازارهای نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۱ می‌بیند. ما تازه از سال کاهش شدید سرمایه گذاریها، حذف گسترده مشاغل و فروپاشی بی‌سابقه تقاضا برای نفت خارج شده‌ایم.

قیمتهای نفت سال ۲۰۲۰ را با حدود ۲۰ درصد کاهش سالانه به پایان بردند و همچنان در حال احیا از پیامدهای تدابیر قرنطینه جهانی هستند که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شدند و تقاضا برای سوخت را ضعیف کردند. حتی بزرگترین تولیدکنندگان جهان با کاهش کم سابقه تولید تا پایان سال موافقت کردند.

اوپک و متحدانش در نشست ماه گذشته خود با پیش‌بینی بهبود تقاضا برای نفت، با افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کردند و همچنین توافق کردند سطح تولیدشان را به صورت ماهانه ارزیابی کنند.

تحلیلگران موسسات انرژی اسپکتس و آر بی‌سی کپیتال پیش‌بینی کردند اوپک پلاس احتمالا سطح تولید ژانویه را در فوریه حفظ خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، یک گزارش دولتی نشان داد در امریکا تولید نفت خام تحت تاثیر قیمتهای پایینتر و تقاضای ضعیف در اکتبر بیش از دو میلیون بشکه در روز نسبت به اوایل سال کاهش داشت.

منبع: ايسنا

ارسال نظر