|
کدخبر: 330543 امیرمحمد درویش

گفت و گوی گسترش نیوز با سرپرست سازمان تاکسیرانی تهران؛

کرایه تاکسی‌های برقی ۵۰ درصد گران تر است | تاکسی برقی برای لاکچری ها می شود؟

بالا بودن کرایه تاکسی های برقی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد، عملا می تواند استفاده از این تاکسی ها را برای عده زیادی سخت و غیر ممکن کند. اگرچه استفاده از خودروهای برقی در قانون هوای پاک آمده است اما نباید حل مشکل آلودگی هوا سبب شود تا مشکل دیگری به وجود آید.

اقتصاد کرایه تاکسی‌های برقی ۵۰ درصد گران تر است | تاکسی برقی برای لاکچری ها می شود؟

آلودگی هوای تهران تبدیل به مشکل اساسی پایتخت شده است و تاکنون راهکارهای زیادی برطرف کردن این مشکل پیشنهاد و اجرایی شده است که چندان تاثیر خاصی بر بهبود کیفیت هوای پایتخت نداشته است. کارشناسان شهری، کارشناسان محیط زیست و انرژی، راهکار های زیادی را برای عبور از بحران آلودگی پیشنهاد دادند که یکی از آن ها بهبود کیفت بنزین و خروج خودروهای فرسوده از چرخه حمل و نقل بود. این راهکارها سبب شد تا رفته رفته فکری به حال خروج تاکسی های فرسوده از چرخه حمل و نقل شود و شهرداری تهران پیشنهاد داد که می توانیم در مراکز شهر از تاکسی های برقی استفاده کنیم.

این پیشنهاد مورد توجه شورای شهر تهران و همچنین مسئولین قرار گرفت تا شهرداری نسبت به خرید تاکسی های برقی از کشور چین اقدام کند. مراحل خرید و انتقال این تاکسی های برقی به تهران کمی طول کشید و چند روزی است که ۲۰۰ دستگاه تاکسی برقی به عنوان ناجیان آلودگی هوا مهمان خیابان ‌های تهران شده‌اند. راهکاری که شهرداری تهران با هدف کاهش آلاینده‌های هوا در پیش گرفته اما در زمان ورود، گرانی ۵۰ تا۸۰ درصدی آن ها نسبت به تاکسی ‌های  بنزینی حاشیه‌ ساز شده است.

تاکسی-برق۲

بعد از آنکه از سوی سازمان تاکسیرانی نرخ کرایه تاکسی های برقی مطرح شد، شهروندان و همچنین رئیس شورای شهر تهران، واکنش هایی را نسبت به این موضوع نشان دادند. مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، در صحن علنی مجلس نسبت به نرخ کرایه تاکسی های برقی واکنش نشان داد که البته می توان گفت این واکنش با چراغ سبز همراه بود. چمران در صحن علنی شورای شهر اعلام کرده است که نرخ گذاری تاکسی های برقی بر عهده سازمان تاکسیرانی است اما قرار بر این بود که افزایش قیمت با مشورت شورا صورت گیرد. درحال حاضر نرخ این تاکسی ‌ها ۵۰ درصد بیشتر است اما گفتیم فعلا دست نگه دارند تا موضوع بررسی شود.

با این حال، تفاوت ۵۰ تا ۸۰ درصدی کرایه تاکسی های برقی از جنبه مثبت ماجرا که کاهش آلودگی هوا باشد کم می کند. چرا خودروهایی که برق مصرف می کنند باید کرایه آن ها چند برابر گران تر از تاکسی های بنزینی باشد؟ بالا بودن کرایه تاکسی های برقی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد، عملا می تواند استفاده از این تاکسی ها را برای عده زیادی سخت و غیر ممکن کند. اگرچه استفاده از خودروهای برقی در قانون هوای پاک آمده است اما نباید حل مشکل آلودگی هوا سبب شود تا مشکل دیگری به وجود آید. پس می توان نتیجه گرفت که بالا بودن قیمت کرایه های تاکسی برقی، استفاده از این تاکسی ها را برای افراد لاکچری امکان پذیر کرده است. چون هرکسی توان پرداخت این هزینه را ندارد و یا اگر هم داشته باشد، هزینه آنچنانی نخواهد کرد.

تاکسی-برقی

منتظر جمع بندی نهایی برای کرایه تاکسی برقی هستیم

شادی مالکی، سرپرست سازمان تاکسیرانی تهران، در ارتباط با قیمت کرایه تاکسی های برقی به خبرنگار گسترش نیوز گفت: ما مصوبه ای را با شورای شهر بابت خودروهای با کیفیت بالا داریم. در بحث افزایش کرایه های تاکسی برقی و موارد مشابه، چند روز گذشته جلسه ای را با شورای شهر داشتیم و جلسه ای دیگر را به زودی خواهیم داشت تا به یک جمع بندی نهایی برای کرایه تاکسی های برقی برسیم.

مالکی ادامه داد: این تاکسی ها درحال حاضر کار خود را آغاز کردند و در محدوده های پر ترافیک مشغول هستند. در محدوده هایی مانند بازار، آزادی و انقلاب و در محدوده هایی که آلودگی بیشتری وجود دارد، این تاکسی ها درحال فعالیت هستند و از همان ابتدا هم اولویت به کارگیری، در مناطق پر ترافیک و با میزان آلودگی بالا بود.

شادی-مالکی

وی افزود: لازم به ذکر است که این تاکسی ها درحال حاضر با نرخ کرایه تاکسی های عادی فعالیت می کنند و هر زمان که با شورای شهر به جمع بندی نهایی برسیم، نرخ دقیق این تاکسی ها را به صورت رسمی اعلام خواهیم کرد.

سرپرست سازمان تاکسیرانی مطرح کرد: طبق مصوبه شورای شهر تهران، با توجه به اینکه این تاکسی‌ ها خودروی لوکس به شمار می‌آیند، رانندگان تاکسی می‌توانند تا سقف ۸۰ درصد افزایش نرخ داشته باشند اما برای رفاه حال شهروندان، اعلام کرده‌ایم رانندگان این دسته از خودرو ها می‌توانند تا سقف ۵۰ نسبت به نرخ عادی کرایه یک مسیر، افزایش کرایه داشته باشند. اما درحال حاضر، همانطور که گفته شد، فعلا با نرخ کرایه تاکسی های عادی درحال فعالیت هستند.

کلام آخر

امیدواریم تا قیمت گذاری این تاکسی ها به گونه ای باشد که رفاه حال شهروندان را شامل شود تا فقط مخصوص افراد لاکچری نباشد و همه بتوانند از آن استفاده کنند.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها