|
کدخبر: 327880

جزئیات مهم درباره نحوه عرضه دام زنده در عید قربان

جلسه‌ای با حضور مدیرعامل سازمان، معاونان و مدیران ستادی و جایگاه‌ها برای بررسی موضوع عرضه بهداشتی دام زنده در روزهای عید سعید قربان برگزار شد. این جلسه سومین جلسه در این زمینه بود و بررسی و هماهنگی برای فراهم کردن شرایط مناسب عرضه دام زنده در ایام عید قربان در دستور کار بود.

اقتصاد جزئیات مهم درباره نحوه عرضه دام زنده در عید قربان

جلسه‌ای با حضور مدیرعامل سازمان، معاونان و مدیران ستادی و جایگاه‌ها برای بررسی موضوع عرضه بهداشتی دام زنده در روزهای عید قربان برگزار شد. این جلسه سومین جلسه در این زمینه بود و بررسی و هماهنگی برای فراهم کردن شرایط مناسب عرضه دام زنده در ایام عید قربان در دستور کار بود.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی از نکات مهم مطروح در این جلسه بود که تأکید شد مردم می‌توانند با خیال آسوده دام مورد نیاز خود را از این مراکز معتبر تهیه کنند.

امسال، در ۱۵ نقطه از شهر تهران، شامل ۳ مرکز ثابت و ۱۲ جایگاه موقت، عرضه بهداشتی دام صورت می‌گیرد که در این مراکز دامپزشکان با رعایت کامل پروتکل های مربوطه سلامت دام را تأیید می کنند.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران، سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار هر ساله با احداث جایگاه‌های موقت در روزهای عرفه و عید سعید قربان نسبت به عرضه بهداشتی دام با نرخ مصوب، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

واردات گوشت در سال جاری چند برابر شد؟

با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت واردات «گوشت قرمز سبک گرم» نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ ارزش دلاری رشدی ۹.۴ برابری داشته و به لحاظ وزن هم واردات این کالای اساسی نزدیک به ۱۰ برابر افزایش داشته و به ۱۲ هزار و ۸۳۹ تن رسیده است. کمبود و افزایش قیمت گوشت در بازار را شاید بتوان دلیل افزایش واردات آن در بازه زمانی مورد بررسی دانست، سال گذشته و با افزایش قیمت گوشت دولت واردات گوشت تنظیم بازاری را در دستور کار قرار داد.  

«کنجاله سویا» دومین کالای اساسی که در بازه زمانی مورد بررسی بیشترین رشد به لحاظ ارزش و حجم داشته است. داده‌های گمرک نشان می‌دهد واردات این نهاده در بازه زمانی مورد بررسی نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ دلاری ۷.۵ برابر شده و ار حیث وزن ۸.۸ برابر رشد پیدا کرده است. حجم واردات «کنجاله سویا» در دوماه نخست سال جاری به حدود ۳۴۴ هزار تن به ارزش حدود ۳۲۶ میلیون دلار رسید.

واردات «شکر خام» هم دربازه زمانی مورد بررسی رشد ارزشی و حجمی را ثبت کرده است. داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد، شکر وارداتی در این مدت به لحاظ ارزشی رشدی ۶.۹ برابری داشته و به لحاظ وزن هم واردات این کالای اساسی ۵.۳ برابر شده است. با این شرایط می‌توان گفت در مدت زمان مورد بررسی ۱۸۲ هزار تن شکر خام به ارزش کمی بیش از ۱۲۲ میلیون دلار وارد کشور شده است.  

«گوشت قرمز سرد سنگین» چهارمین کالای اساسی که در مدت زمان مورد بررسی رشد ارزشی و وزنی در واردات داشته است، بررسی‌ها نشان می‌دهد واردات گوشت قرمز سرد سنگین نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۲.۹ برابری به لحاظ وزن و ارزش دلاری داشته است.  

بررسی داده‌های اعلام شده همچنین نشان می‌دهد در دو ماه نخست امسال واردات «کود شیمایی» نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته به لحاظ ارزش حدود ۲.۶ برابر شده و به لحاظ وزن هم رشدی ۳.۷ برابری داشته است. در مدت زمان مورد بررسی ۶۹ هزار تن کود شیمایی به ارزش ۷۰ میلیون دلار وارد کشور شده است.

از سوی دیگر با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت در مدت زمان مورد بررسی به لحاظ ارزشی واردات «گندم»، «جو»، «برنج»، «روغن خوراکی نیمه جامد و مایع خام» و  «انواع بذر» به لحاظ وزنی و ارزشی بیشترین کاهش را نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته‌اند.   

منبع: بازار

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها