|
کدخبر: 325829

نفس ها بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ در سینه حبس شد / بازار در وضعیت قرمز باقی می ماند؟

در این گزارش، به بررسی تأثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین پرداخته شده است. تحلیلگران و شرکت‌های امور مالی پیش‌بینی کرده‌اند که بعد از هاوینگ سال ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳)، قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ تا ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. اما این پیش‌بینی‌ها پایان سال ۲۰۲۵ را برای تحقق این قیمت‌ها در نظر گرفته‌اند.

اقتصاد  نفس ها بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ در سینه حبس شد / بازار در وضعیت قرمز باقی می ماند؟

بحث هاوینگ و پیش‌بینی قیمت بیت کوین همیشه یکی از داغ‌ترین مباحث بازار ارزهای دیجیتال بوده است. تاریخچه بیت کوین نشان می‌دهد که در دوره‌های قبلی هاوینگ، قیمت این ارز دیجیتال همواره افزایش یافته است.

در این مطلب، نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه هاوینگ می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد. همچنین، احتمال واکنش قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت و بلندمدت بعد از هاوینگ سال ۲۰۲۴ را بررسی کرده است.

هاوینگ رویدادی برنامه‌ریزی‌شده در سطح پروتکل بیت کوین است که پاداش استخراج هر بلاک از شبکه را در دوره‌های متناوب ۴ ساله (پس از هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک) به نصف کاهش می‌دهد. اولین هاوینگ بیت کوین سال ۲۰۱۲ رخ داد و بعد از آن پاداش استخراج هر بلاک از ۵۰ به ۲۵ واحد بیت کوین کاهش یافت. هاوینگ‌های بعدی نیز به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ دادند که بعد از هر کدام از آنها پاداش استخراج بلاک‌های شبکه بیت کوین به‌ترتیب به ۱۲.۵ و ۶.۲۵ BTC رسید.

تحلیلگران همواره از هاوینگ به‌عنوان یک عامل صعودی بلندمدت یاد می‌کنند، چراکه سرعت عرضه واحدهای جدید در شبکه را کاهش می‌دهد و در نتیجه، می‌تواند باعث ارزشمندترشدن این دارایی در طول زمان شود. البته باید در نظر داشت که سمت دیگر ماجرای کاهش عرضه، میزان تقاضاست و این نظریه که هاوینگ، بیت کوین را در طول زمان ارزشمندتر می‌کند، با فرض شرایطی است که در آن تقاضا برای این ارز دیجیتال در گذر زمان کاهش بسیار محسوسی نداشته باشد؛ یعنی تقریباً ثابت مانده یا افزایش یابد.

هدف از هاوینگ بیت کوین چیست؟

هدف اصلی از هاوینگ، کنترل عرضه بیت کوین و جلوگیری از تورم است. با کاهش پاداش استخراج به نصف، میزان بیت کوین‌های جدیدی که وارد گردش می‌شوند کاهش می‌یابد، در حالی که تقاضا ثابت می‌ماند یا افزایش می‌یابد.

این مکانیسم باعث می‌شود که بیت کوین با گذشت زمان کمیاب‌تر شود و ارزش آن حفظ گردد. در واقع، هاوینگ بخشی از طراحی بیت کوین است که توسط خالق ناشناس آن، ساتوشی ناکاموتو، برای ایجاد کمیابی مصنوعی و کنترل تورم در پروتکل گنجانده شده است.

جدول زیر رویدادهای هاوینگ بیت کوین را از ابتدا تا کنون نشان می‌دهد:

تاریخ هاوینگ پاداش بلاک (بیت کوین) بیت کوین استخراج شده
۲۰۱۲/۱۱/۲۸ ۲۵ ۱۰,۵۰۰,۰۰۰
۲۰۱۶/۰۷/۰۹ ۱۲.۵ ۱۵,۷۵۰,۰۰۰
۲۰۲۰/۰۵/۱۱ ۶.۲۵ ۱۸,۳۷۵,۰۰۰
۲۰۲۴/۰۴/۲۳ ۳.۱۲۵ ۱۹,۶۸۷,۵۰۰

هاوینگ روی پویایی بازار نیز تأثیرگذار است، چراکه استخراج‌کنندگان برای سودآوری باید استراتژی‌های خود را با پاداش کاهش یافته تطبیق دهند. ماینرها باید سخت‌افزارهایی با کارایی بیشتر به کار گیرند و مزارع استخراج خود را بهینه‌سازی کنند تا بتوانند با کاهش پاداش بلاک سازگار شوند. این امر می‌تواند منجر به تمرکز بیشتر قدرت استخراج در دست ماینرهایی شود که از منابع و بودجه کافی برخوردار هستند.

علاوه بر این، رویداد هاوینگ اغلب توجه زیادی را در جامعه ارزهای دیجیتال و رسانه‌های اقتصادی به خود جلب می‌کند. انتظارات و گمانه‌زنی‌ها در مورد تأثیر هاوینگ بر تغییرات قیمت بیت کوین، اغلب منجر به افزایش نوسانات و حجم معاملات در بازار می‌شود.

تأثیر هاوینگ‌های قبلی بر قیمت بیت کوین

تصویر زیر نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین در نمای یک هفته‌ای را نشان می‌دهد و خطوط زردرنگ عمودی نیز تاریخ دقیق وقوع هاوینگ‌های قبلی بیت کوین هستند. همان طور که ملاحظه می‌کنید، در سه هاوینگ قبلی، بدون استثنا قیمت در بلندمدت رشد درخورتوجهی را تجربه کرده است. به بیان دقیق‌تر، بعد از هاوینگ‌های اول، دوم و سوم بیت کوین قیمت تا رسیدن به اوج چرخه خود در بلند‌مدت به‌ترتیب رشدی ۹٬۵۰۰، ۳٬۰۰۰ و ۷۳۰درصدی را تجربه کرده است.

هاوینگ

پیش‌بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴

با توجه به مسئله کاهش سرعت عرضه واحدهای جدید بعد از هر هاوینگ و همین طور داده‌های تاریخی، می‌توان گفت کارشناسان در رابطه با افزایش قیمت بیت کوین بعد از این رویداد اتفاق‌نظر دارند. بنابراین، در ادامه این مطلب پیش‌بینی‌های تحلیلگران درباره اهداف قیمتی بیت کوین بعد از هاوینگ پیش رو را بررسی خواهیم کرد.

در ادامه، جدول قیمت بیت کوین در ۳۰ روز پیش از هاوینگ، روز بعد از هاوینگ، ۳۰ روز پس از هاوینگ و ۱۸۰ روز پس از هاوینگ را برای سه هاوینگ قبلی و هاوینگ امسال می‌بینیم.

  ۳۰ روز قبل ۱ روز بعد ۳۰ روز بعد ۱۸۰ روز بعد  
سال ۲۰۱۲ قیمت بیت کوین به دلار ۱۰/۵۹ ۱۲/۴۵ ۱۳/۴۲ ۱۲۶/۲۵  
هش ریت (تراهش) ۲۲/۵۳۲ ۲۷/۰۷۳ ۲۴/۲۷ ۱۰/۳۳  
نوسان ۳۰روزه (درصد) ۵۶/۸۰ ۳۴/۸۵ ۲۷/۱۸ ۱۳۲/۹  
انتقال بیت کوین

به صرافی توسط ماینرها

(میانگین متحرک ۷روزه)

۶۳/۳۹ ۱۷/۷۰ ۵/۴۰ ۴۰/۷۶  
سال ۲۰۱۶ قیمت بیت کوین به دلار ۵۷۷/۰۷ ۶۵۱/۳۰ ۵۹۱/۵۹ ۱۰۰۲/۹  
هش ریت (اگزاهش) ۱/۵۶۰ ۱/۶۵۸ ۱/۴۷۸ ۲/۱۹۹  
نوسان ۳۰روزه (درصد) ۴۰/۰۸ ۹۷/۲۹ ۴۸/۲۳ ۵۴/۷۳  
انتقال بیت کوین

به صرافی توسط ماینرها

(میانگین متحرک ۷روزه)

۷۱۳/۸۳ ۲۲۷/۰۲ ۱۴۵/۹۶ ۲۴۰/۷۸  
سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین به دلار ۶۸۵۲/۵۰ ۸۸۰۰/۷۳ ۹۸۷۰/۷۹ ۱۴۸۴۹  
هش ریت (اگزاهش) ۱۱۶/۴۹۸ ۱۱۶/۸۴۰ ۱۱۱/۵۵۴ ۱۲۲/۹۶۷  
نوسان ۳۰روزه (درصد) ۱۵۷/۵۹ ۷۵/۲۶ ۴۸/۷۷ ۴۵/۷۴  
انتقال بیت کوین

به صرافی توسط ماینرها

(میانگین متحرک ۷روزه)

۲۹۳/۶۷ ۴۸۴/۵۴ ۱۶۷/۷۱ ۲۱۹/۸۴  
سال ۲۰۲۴ قیمت بیت کوین به دلار ۶۷۸۸۰/۹۷ ۶۴۹۹۰      
هش ریت (اگزاهش) ۶۱۷/۶۲۰ ۶۵۰/۲۹۴      
نوسان ۳۰روزه (درصد) ۶۶/۰۹ ۵۲.۹۹      
انتقال بیت کوین

به صرافی توسط ماینرها

(میانگین متحرک ۷روزه)

۸۶/

آیا قیمت بیت کوین پس از هاوینگ افزایش می‌یابد؟

تاریخچه بیت کوین نشان می‌دهد که قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال پس از هر رویداد هاوینگ تمایل به افزایش داشته است. دلیل اصلی این امر، کاهش عرضه بیت کوین‌های جدید در کنار تقاضای رو به رشد است. بررسی سیکل‌های قبلی هاوینگ، الگوی جالبی را نشان می‌دهد. در هر سه هاوینگ قبلی (۲۰۱۲، ۲۰۱۶، ۲۰۲۰)، قیمت بیت کوین در ۱۲ تا ۱۸ ماه پس از رویداد، به اوج قابل توجهی رسیده است.

به عنوان مثال، پس از هاوینگ سال ۲۰۱۶، قیمت بیت کوین از حدود ۶۵۰ دلار به نزدیک ۲۰,۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ رسید. به همین ترتیب، پس از هاوینگ ماه می سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین از زیر ۱۰,۰۰۰ دلار به بالای ۶۰,۰۰۰ دلار در آوریل ۲۰۲۱ صعود کرد.

توجه به این نکته مهم است که افزایش قیمت بلافاصله پس از هاوینگ اتفاق نمی‌افتد و ممکن است چند ماه طول بکشد تا تأثیر کاهش عرضه بر بازار احساس شود. علاوه بر این، عوامل دیگری مانند سنتیمنت کلی بازار، وضعیت اقتصاد کلان و تحولات قانونی نیز می‌توانند بر تغییرات قیمت بیت کوین تأثیر بگذارند. بنابراین، اگرچه هاوینگ اغلب به عنوان کاتالیزوری برای رشد بیت کوین در نظر گرفته می‌شود، اما تضمینی برای افزایش فوری یا پایدار قیمت وجود ندارد.

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ چگونه خواهد بود؟

با توجه به اهمیت هاوینگ برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، مجموعه‌ها و کارشناسان زیادی پیش‌بینی خود از هدف قیمتی بیت کوین بعد از این رویداد را منتشر کرده‌اند که برخی از آنها در ادامه آمده است. فقط در نظر داشته باشید این تحلیلگران در ارائه پیش‌بینی‌های خود عمدتاً عواملی غیر از هاوینگ، مثل تأیید ETFهای نقدی بیت کوین در آمریکا را هم در نظر گرفته‌اند.

با اینکه تحلیلگران اختلاف‌نظری درباره رشد بیت کوین بعد از هاوینگ در بلندمدت ندارد، عده‌ای معتقدند این رویداد می‌تواند طبق قاعده سنتی «با شایعه بخر و با خبر بفروش»، در روزهای ابتدایی و برای کوتاه‌مدت با کاهش قیمت بیت کوین به‌دلیل ذخیره سود بخشی از بازار همراه باشد.

برخی تحلیلگران معتقدند که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ ۲۰۲۴ می‌تواند به بالای ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد، در حالی که برخی دیگر حتی تارگت‌های قیمتی بالاتری را پیش‌بینی می‌کنند. این پیش‌بینی‌ها اغلب بر اساس مدل‌های اقتصادی مانند مدل انباشت به جریان (S2F) و تحلیل چرخه‌های قیمت گذشته هستند.

برای نمونه، مدل انباشت به جریان که توسط تحلیلگر مشهور پلن بی (PlanB) ارائه شده است، در آخرین بروزرسانی خود، پیشبینی کرده است که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۵ به بیش از ۲۸۸,۰۰۰ دلار برسد.

نام شرکت/ شخص قیمت پیش‌بینی‌شده
کریپتو کوانت ۱۶۰٬۰۰۰ دلار
پنترا کپیتال ۱۴۸٬۰۰۰ دلار
کوین کدکس ۱۷۰٬۰۰۰ دلار
مدیر استراتژی جمینای ۱۰۰٬۰۰۰ دلار
پلن بی ۱۰۰٬۰۰۰ دلار
ون‌اک ۲۵۰٬۰۰۰ دلار

از سوی دیگر، شرکت سرمایه‌گذاری ون‌اک (VanEck) پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۵ به ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید. مدیران صندوق سرمایه‌گذاری آرک اینوست (ARK Invest) نیز اعتقاد دارند که با افزایش نفوذ و پذیرش نهادی بیت کوین، قیمت آن می‌تواند در بلندمدت به بالای ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار برسد.

طبق برخی پیش‌بینی‌ها، قیمت بیت کوین می‌تواند در ماه‌های منتهی به هاوینگ ۲۰۲۴ به بالای ۷۰,۰۰۰ دلار برسد. در حال حاضر (آوریل ۲۰۲۴)، قیمت بیت کوین حدود ۶۰,۰۰۰ دلار است و با فرض ادامه روند فعلی، دستیابی به چنین سطحی در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر به نظر می‌رسد.

با این حال، سرمایه‌گذاران باید نوسانات کوتاه‌مدت را نیز در نظر داشته باشند. معمولاً پس از افزایش قابل توجه قیمت، احتمال اصلاح یا عقب‌نشینی موقت وجود دارد. بنابراین، مدیریت ریسک مناسب و تنظیم حد ضرر (Stop Loss) می‌تواند به محافظت از سرمایه در برابر نوسانات ناگهانی کمک کند.

منبع: ارز دیجیتال

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها