|
کدخبر: 325041

افزایش ۳۰ درصدی عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۳/ هزینه هربار خروج ازکشور چقدر است؟

هزینه عوارض خروج در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال گذشته، تقریباً ۳۰ درصد افزایش یافته است. آگاهی از قوانین، مقررات و پرداخت به موقع عوارض خروج، از اقدامات حیاتی برای سفر به خارج از کشور است.

اقتصاد افزایش ۳۰ درصدی عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۳/ هزینه هربار خروج ازکشور چقدر است؟

عوارض خروج به هزینه‌ای اشاره دارد که باید توسط هر فردی که می‌خواهد از کشور خارج شود، به دولت پرداخت شود. این مبلغ هر سال تغییر می‌کند و حتی افراد زیر ۲ سال نیز باید این هزینه را پرداخت کنند. اگرچه برخی موارد استثنا نیز وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

به طورکلی، بخشی از عوارض، به منظور بازسازی و به سازی روستاهای مرزی کشور، به شهرداری تعلق می گرفت که طبق مصوبه بهمن ماه سال ۱۳۹۸، این مبلغ با عنوان مالیات خروج از کشور از مسافران دریافت و به حساب دولت واریز می شود. همچنین بخش کوچکی از این مبلغ نیز، به حساب سازمان گردشگری کشور واریز می گردد.

عوارض خروج از کشور برای کودکان

همان طور که گفته شد، قوانین و مقررات مربوط به عوارض خروج از ایران سالانه تغییر می کند. به عنوان مثال، تا چند سال پیش، کودکان زیر ۷ سال از پرداخت عوارض خروج معاف بودند، اما بعد از تغییر قوانین، در سال های اخیر، این عوارض حتی برای نوزادان هم می بایست پرداخت شود.

بنابراین، تفاوتی میان هزینه عوارض خروج کودکان و نوزادان با افراد بالغ وجود ندارد و برابر با نرخ عوارض خروج از کشور زمینی بزرگسالان محاسبه می شود. این عوارض به ازای هر فرد با کد ملی و بلیط پرواز محاسبه می شود.

هزینه عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۳

ازآنجایی که قوانین مرتبط با عوارض خروج ازایران، ثابت نیست و هر سال تغییر می کند، طبق مصوبه های مجلس شورای اسلامی، هزینه عوارض خروج در سال ۱۴۰۳ برای انواع سفرهای تفریحی، زیارتی، اردوی تیم ملی و سایر موارد به صورت زمینی، دریایی و هوایی حدود ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. بهتر است بدانید، در تعیین هزینه عوارض خروج عواملی همچون تعداد دفعات سفر برون مرزی، نوع مرز و نوع سفرتاثیر دارد. در جدول زیر هزینه عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۳ برای انواع سفرها، ذکر شده است.

نوع سفر

سفر اول(ریال)

سفر دوم(ریال)

سفر سوم به بعد(ریال)

نوع مرز

مسافرین عادی

۵,۲۰۰,۰۰۰

۷,۴۰۰,۰۰۰

۱۰,۴۰۰,۰۰۰

مرزهای هوایی، زمینی و دریایی

زائرین حج تمتع و عمره

۱,۷۲۰,۰۰۰

۱,۷۲۰,۰۰۰

۱,۷۲۰,۰۰۰

مرزهای هوایی، زمینی و دریایی

زائرین عتبات و عالیات

۴۵۰,۰۰۰

۴۵۰,۰۰۰

۴۵۰,۰۰۰

مرز هوایی

۱۵۰,۰۰۰

۱۵۰,۰۰۰

۱۵۰,۰۰۰

مرز زمینی و دریایی

مرزنشینان

۷۵۰,۰۰۰

۶,۰۰۰,۰۰۰

۸,۰۰۰,۰۰۰

مرز هوایی

۲۵۰,۰۰۰

۶,۰۰۰,۰۰۰

۸,۰۰۰,۰۰۰

مرز زمینی و دریایی

ورزشکاران تیم ملی با مجوز وزارت ورزش

۲,۶۴۰,۰۰۰

۲,۶۴۰,۰۰۰

۲,۶۴۰,۰۰۰

مرزهای هوایی، زمینی و دریایی

همه چیز درباره پرداخت مالیات خروج از کشور و نحوه پرداخت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات، افراد می توانند از دو طریق حضوری و آنلاین، هزینه عوارض خروج از ایران را برای خود، خانواده و دوستان پرداخت نمایند. در ادامه به بررسی انواع روش های حضوری و آنلاین پرداخت عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۳ می پردازیم:

پرداخت عوارض خروج از کشور حضوری

در گذشته که امکانات پرداخت عوارض  فراهم نبود، اغلب مسافران این کار را به صورت حضوری و با مراجعه به شعب مرزی بانک ملی ایران انجام می دادند. امروزه نیز، اگر شرایط پرداخت عوارض خروج به صورت آنلاین را نداشته باشید، می توانید از روش پرداخت حضوری استفاده نمایید.

پرداخت عوارض خروج از کشور آنلاین

امروزه انواع درگاه های بانکی، سامانه ها و نرم افزارهای داخلی برای پرداخت عوارض  طراحی شده و در اختیار مسافران قرار گرفته اند که در ادامه به شرح مختصری از هر یک می پردازیم:

  • یکی از ساده ترین روش های پرداخت عوارض خروج، استفاده از سامانه عوارض خروج از ایران یا همان سامانه سداد به آدرس اینترنتی sadadpsp.ir است. شما می توانید با مراجعه به این سایت از طریق بخش خدمات سامانه پرداخت عوارض خروج، مبلغ مورد نظر عوارض خروج در سال ۱۴۰۳ را به صورت آنلاین پرداخت نمایید. لازم به ذکر است، سامانه سداد سایر خدمات آنلاین را نیز به کاربران ارائه می دهد.
  • علاوه بر این، نرم افزارهای پرداخت عوارض آنلاین بانک ملی نیز مانند بله، ایوا و بام، به منظور سهولت کار مسافران در اختیار آن ها قرار گرفته است. این سه اپلیکیشن، از اعتبار بالایی برخوردارند و امکان کلاهبرداری در آن ها وجود ندارد. کاربران می توانند با انتخاب گزینه «پرداخت عوارض خروج از کشور»، پس از انتخاب نوع سفر و وارد کردن شماره ملی، گزینه پرداخت را کلیک نمایند.

چه کسانی از پرداخت عوارض خروج از کشور معافند؟

همان طور که گفته شد، قوانین و مقررات پرداخت عوارض خروج از کشور، متوجه همه افرادی است که به قصد تفریح، زیارت و یا تجارت به خارج از کشور سفر می کنند. اما در این میان، شرایطی وجود دارد که افراد واجد شرایط می توانند از پرداخت هزینه عوارض خروج معاف شوند. در ادامه به شرح شرایط معافیت از پرداخت عوارض خروج  می پردازیم:

معافیت خدمه سفر

خدمه پرواز و خدمه کشتی های تجاری و مسافربری و افرادی که به واسطه مأموریت شغلی خود مجبور به خروج از کشور هستند، از پرداخت عوارض خروج معاف می شوند و در هر بار سفر خود نیازی به پرداخت هزینه برای ندارند.

معافیت دانشجویان 

قانون معافیت از پرداخت عوارض خروج، شامل حال دانشجویانی که ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل در کشور خارجی را دارند نیز، می شود. البته لازم به ذکر است، می بایست بین رفت وآمد دانشجویان حدود ۳ ماه فاصله باشد.

معافیت بیماران و جانبازان 

بیماران و جانبازانی که با ارائه مدارک پزشکی به منظور درمان و انجام کارهای پزشکی خود به خارج از کشور سفر می کنند، از پرداخت هزینه عوارض خروج  معاف اند. همچنین همراهان این افراد نیز، می توانند از تخفیف ۴۰ الی ۶۰ درصدی عوارض خروج برخوردار شوند.

معافیت زائرین کربلا در اربعین 

طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی، زائرین اربعین و مسافران کربلا، مطابق تاریخ تعیین شده در این قانون که از مرزهای زمینی به مقصد عراق از کشور خارج می شوند، از پرداخت عوارض معاف خواهند شد.

معافیت سایر افراد 

افرادی که گذرنامه سیاسی یا خدمت و یا  اقامت دائم یک کشور دیگر را دارند و همچنین افرادی که از وزارت کار و امور اجتماعی ویزای کار دریافت نموده اند، می توانند بدون پرداخت عوارض، به کشور مقصد سفر کنند.

مدارک لازم 

برای سپری کردن فرایند پرداخت عوارض خروج ، سریع و بدون دغدغه، بهتر است در اسرع وقت مدارک لازم را فراهم نمایید. به منظور پرداخت الکترونیکی کافی است، کارت بانکی عضو سامانه شتاب و مشخصات معتبر متقاضی را وارد کنید. رسید پرداخت عوارض خروج فقط برای شخصی که پرداخت به نام او انجام شده قابل استفاده است.

مدت زمان اعتبار 

یکی از پرتکرارترین سؤال ها درباره عوارض خروج ، مدت زمان اعتبار آن است. پرداخت عوارض خروج تا پایان همان سال اعتبار دارد. بنابراین اگر موفق به سفر نشوید، می توانید با نشان دادن رسید پرداختی یا شماره پیگیری، برای سفرهای بعدی در همان سال استفاده نمایید.

منبع: تین نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها