|
کدخبر: 322913

استارتاپ / کسب و کارهای مجازی / مشاغل آنلاین

گوگل در تله افتاد / میلیاردرهای آمریکایی در شوک!

نهاد ضد انحصارطلبی هند، در اختلاف مداوم گوگل با شرکت‌های استارتاپ هندی درباره سیستم پرداخت درون برنامه‌ای، دستور تحقیقات از سیستم این شرکت آمریکایی را صادر کرد.

اقتصاد گوگل در تله افتاد / میلیاردرهای آمریکایی در شوک!

استارتاپ‌های هندی اختلاف نظر دارند درباره هزینه‌های درون برنامه‌ای که باید به گوگل پرداخت کنند.

این اختلاف ماه میلادی جاری پس از این که گوگل، بیش از ۱۰۰ اپلیکیشن چینی را از فروشگاه برنامه خود به دلیل تخلفات مربوط به صورتحساب، حذف کرد، شدت گرفت. با این حال، پس از مداخله دولت هند، این اپلیکیشن‌ها برگردانده شدند.

این استارتاپ‌ها از کمیسیون رقابت هند خواستند این موضوع را بررسی کند و این دیده‌بان، روز جمعه دستور تحقیقات را صادر و اعلام کرد گوگل سیاست‌هایش را به شکل تبعیض آمیز اجرا می‌کند. این کمیسیون به واحد تحقیقات خود دستور داد ظرف مدت ۶۰ روز، تحقیقاتش را تکمیل کند.

سخنگوی گوگل در ایمیلی به رویترز اعلام کرد ما در حال بررسی دستور کمیسیون رقابت هند برای آغاز این تحقیقات هستیم. این شرکت در این فرآیند به هر شکلی، همکاری خواهد کرد.

این اختلاف بر سر اقدامات بعضی از استارتاپ‌های هندی است که تلاش می‌کنند اعمال هزینه ۱۱ تا ۲۶ درصدی گوگل در سیستم‌های پرداخت درون برنامه‌ای را متوقف کنند. مقامات ضد انحصارطلبی هند در سال ۲۰۲۲ دستور داده بودند این سیستم که بین ۱۵ تا ۳۰ درصد هزینه می‌گیرد، منحل شود.

گوگل منکر هرگونه تخلفی شده و می‌گوید برای حمایت از سرمایه‌گذاری در فروشگاه برنامه گوگل پلی و سیستم عامل موبایل اندروید، هزینه ای مطالبه می‌کند تا توزیع رایگان آنها را امکان پذیر کند.

بر اساس گزارش رویترز، کمیسیون رقابت هند، ماه‌ها زمان برای بررسی شکایت استارتاپ‌ها، صرف کرده مبنی بر این که گوگل دستورالعمل قبلی این دیده‌بان برای عدم اقدامات متقابل علیه شرکت‌های استفاده کننده از سیستم‌های پرداخت دیگر را دنبال نکرده است.

اخراج کارمند معترض به قرارداد گوگل با ارتش رژیم صهیونیستی

گوگل کارمندی را که علنا به کار این شرکت برای ارتش رژیم صهیونیستی اعتراض کرده بود، اخراج کرد.

در طول یک ارائه توسط مدیر شاخه گوگل در سرزمین‌های اشغالی، مهندس گوگل کلود برخاست و فریاد کشید: من حاضر نیستم فناوری بسازم که زمینه نسل‌کشی یا شنود را فراهم می‌کند.

گوگل در ایمیلی به پایگاه فناوری ورج، این خبر را که نخستین بار توسط شبکه سی‌ان‌بی‌سی گزارش شده بود تائید کرد و گفت: اوایل هفته گذشته، کارمندی که در ارائه همکارش، وقفه ایجاد کرده و در رویداد رسمی تحت حمایت شرکت، مداخله کرده بود، اخراج شد. این رفتار صرفنظر از موضوع، درست نیست و این کارمند به دلیل نقض سیاست‌های ما، خاتمه خدمت یافت.

این اتفاق در کنفرانس فناوری سالانه اسرائیلی در نیویورک و در زمان ارائه باراک ریگِو، مدیرکل «گوگل اسرائیل» روی داد. مهندس اخراجی گوگل به پروژه نیمبوس اعتراض کرده بود که یک قرارداد ۱.۲ میلیارد دلاری دولت رژیم صهیونیستی برای دسترسی به خدمات ابری گوگل و آمازون است.

این مهندس گفت: پروژه نیمبوس، اعضای جامعه فلسطینی را در خطر قرار می‌دهد. نه به آپارتاید ابری. این کارمند، اندکی بعد، به بیرون از سالن کنفرانس هدایت شد.

گوگل بر سر مشارکت در پروژه نیمبوس هنگامی که این قرارداد در سال ۲۰۲۱ امضا شد، با انتقاد روبرو شد. صدها کارمند گوگل و آمازون، در نامه سرگشاده‌ای، علیه این قرارداد صحبت کرده و گفتند:‌ این فناوری‌ها به شنود بیشتر و جمع آوری غیرقانونی داده از فلسطینی‌ها کمک می‌کنند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها