|
کدخبر: 321489

یارانه/دهک های یارانه/کالابرگ

استقبال خانوارها از کالابرگ الکترونیک/تعریف حداقل حقوق به عهده چه کسی است؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک بیانیه اعلام کرد که از هفته آینده قصد دارند جلسات شورای عالی کار را به طور آرام آرام برگزار کنند. همچنین، جلسات کارشناسی توسط همکاران در معاونت روابط کار قبلاً برگزار شده است و آنها در حال بررسی شاخص‌ها هستند. امیدوارند که تصمیماتی که عادلانه و منطبق بر حق و حقوق است، به اجرا درآید. اصلی‌ترین مبنا در این بحث، توجه به سه جانبه گرایی است و امیدوارند به یک تصمیم منطقی و مطلوب برسند. برخی اشتباها فکر می‌کنند که دولت یا وزیر کار حقوق و دستمزد حداقل را تعیین می‌کنند، در حالیکه واقعیت این است که نه دولت حداقل را تعیین می‌کند و نه وزارت کار.

اقتصاد استقبال خانوارها از کالابرگ الکترونیک/تعریف حداقل حقوق به عهده چه کسی است؟

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  درباره وضعیت کالابرگ الکترونیکی اظهاراتی داشت. وی به تحسین خود از پذیرش عالی مردم و مؤدیان نسبت به طرح کالابرگ الکترونیکی اشاره کرد و بیان کرد که در حال حاضر مرحله اول این طرح به پایان نزدیکی رسیده است. طبق گزارشات اخیر، بیش از ۱۵ میلیون خانوار تاکنون از این طرح استقبال کرده و کالابرگ خود را تهیه کرده‌اند.

شاید کسانی که موفق به دریافت کالابرگ نشده‌اند، در دهک های هدف قرار ندارند

وی افزود: اگر بخواهیم ضریب ۳.۳ به بُعد خانوارها بدهیم، می‌شود حدود ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزا نفر که تا الان از ۶۰ میلیون نفر از کالابرگ استفاده کردند. پیش بینی ما این است که مابقی مودیان هم به فضل الهی استقبال خواهند کرد و این طرح هم همانطور که گفتم سه ماهه است و ان شا الله در ماه های آینده هم ادامه خواهد داشت. 

مرتضوی در مورد اعتراض برخی مبنی بر اینکه موفق به دریافت کالابرگ نشده‌اند یادآور شد: ماه اول اختصاص کالابرگ تا تا ۱۷ اسفند است. هر کسی کالابرگ نگرفته به هر کدام از ۲۱۰ فروشگاه سراسر کشور مراجعه کند می‌تواند کالابرگ خود را خریداری کند شاید برخی مراجعه کرده‌اند که در دهک های هدف قرار ندارند. یعنی دهک‌شان بالاتر از ۷ است و آنها مشمول نشدند. هر کسی مشمول باشد میتواند کالابرگ را دریافت کند. حدود ۲۰ میلیون خانوار و جمعیتی قریب به ۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت کالابرگ هستند.

نه دولت حداقل حقوق و دستمزد کارگران را مشخص می کند نه وزارت کار

وزیر کار در مورد آخرین وضعیت تعیین مزد گفت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران از وظایف شورای عالی کار است که متشکل از سه جانبه‌گرایی است نماینده کارگران و کارفرمایان و نمایندگان دولت در آن حضور دارند و وزیر تعاون به عنوان مدیر جلسه را اداره می کند. الان وقت فضیلتش هست و باید از هفته آینده آرام آرام جلسات شورای عالی کار را برگزار کنیم.

وی گفت: البته جلسات کارشناسی را همکاران ما در معاونت روابط کار برگزار کردند، شاخص ها را دارند بررسی می کنند امیدواریم آنچه عدل و حق است اتفاق بیفتد. اساس هم بر سه جانبه جانبه گرایی است و امیدواریم به یک تصمیم معقول و مطلوب برسیم بعضا فکر می کنند دولت یا وزیر کار حداقل حقوق و دستمزد را مشخص می کند در حالیکه نه دولت حداقل را مشخص می کند نه وزارت کار.  شورای عالی کار متشکل از نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت است و برخی شخصیت های حقوقی هم در جلسه به عنوان ناظر حضور دارند امیدواریم بتوانیم با توجه به شاخص هایی که به دست می آید، تصمیم معقول و منطقی بگیریم.

عبارت "کالابرگ معیشتی" به شیوه‌ای اطلاق می‌شود که جهت تبلیغ و ترویج محصولات یا خدمات مرتبط با معیشت و زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کالابرگ‌ها معمولاً درباره محصولات و خدماتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با موضوعات معیشتی، اقتصادی و زندگی روزمره ارتباط دارند، تهیه و توزیع می‌شوند.

کالابرگ معیشتی می‌تواند شامل اطلاعاتی درباره محصولات مرتبط با خانه و خانواده مانند لوازم خانگی، مصالح ساختمانی، لوازم آشپزخانه، مبلمان و دکوراسیون داخلی، لباس و پوشاک، مواد غذایی و آشامیدنی، ابزارهای باغبانی و آلاچیق، وسایل نقلیه و سفر، خدمات مالی و بانکی، بیمه، تأمین اجتماعی و سلامتی و غیره باشد.

 

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها