|
کدخبر: 318054

واریز سود / سهامداران / سامانه سجام

واریزی جدید به حساب این افراد / ابزار جدید چه کارکردی دارد؟

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اعلام کرد که در هفته سوم دی ماه سال ۱۴۰۲، بیش از ۱۷۴۰ میلیارد تومان سود از طریق اطلاعات سامانه سجام به حساب سهامداران واریز شده است.

اقتصاد واریزی جدید به حساب این افراد / ابزار جدید چه کارکردی دارد؟

به گفته شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، در هفته سوم دی ماه سال ۱۴۰۲، بیش از ۱۷۴۰ میلیارد تومان سود از طریق سامانه سجام به حساب سهامداران واریز شده است. این واریزات توسط ۱۵ ناشر سود جاری و سنواتی به ۳۳۸ هزار و ۴۹۰ سهامدار انجام شده و مجموعاً به مبلغ ۱ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان می‌رسد.

واریز سود جاری ۱۰ شرکت

این گزارش می‌افزاید: در هفته سوم دی ماه امسال، ۱۰ شرکت «داروسازی‌ اسوه، فروسیلیس‌ ایران، سینا دارو، گروه‌ صنعتی‌ بارز، کارتن‌ ایران، پتروشیمی‌ پردیس‌(سهامی‌عام)، پخش‌ البرز، کارخانجات‌ داروپخش، کشت ‌وصنعت‌ پیاذر، فرآورده‌های‌ سیمان ‌شرق» سود جاری ۱۹۵ هزار و ۵۰۴ سهامدار که شامل یک هزار و ۶۸۳ میلیارد تومان می‌شود را توسط سپرده گذاری مرکزی و از طریق سامانه سجام واریز کرده‌اند.

واریز سود سنواتی ۵ شرکت

این گزارش می‌افزاید: در هفته سوم دی ماه امسال، ۵ ناشر «آهن‌ وفولادغدیرایرانیان، بانک‌ تجارت، سرمایه گذاری‌ توسعه‌ ملی، داروپخش‌ (هلدینگ)، شرکت ‌داده‌گسترعصرنوین‌-های‌وب» سود جاری ۱۴۲ هزار و ۹۸۶ سهامدار که شامل ۵۶ میلیارد و ۵۴۷ میلیون تومان می‌شود را توسط سپرده گذاری مرکزی و از طریق سامانه سجام واریز کرده‌اند.

سامانه سجام چیست؟

سجام یک سامانه زیر ساختی برای شناسایی مشتریان جهت ورود به باشگاه بزرگ بازار سرمایه ایران است که تمام فعالان این بازار اعم از «سرمایه‌گذاران، مشتریان و مدیران نهادها» در این سامانه، فقط یک بار برای همیشه اطلاعات خود را در آن ثبت خواهند کرد و پس از احراز هویت حضوری و غیر حضوری قادر به دریافت خدمات مبتنی بر داده های تایید شده خواهند بود.

بر اساس این گزارش، از طریق این سامانه اطلاعات هویتی، شماره حساب، شماره موبایل، آدرس الکترونیکی و اقامت دایمی فرد ثبت می‌شود و از آن به بعد هیچ نهاد مالی نیازی به دریافت مجدد اطلاعات آن سهامدار را ندارد.

سهامداران می‌توانند با مراجعه به سایت  www.Sejam.ir  ثبت نام و احراز هویت سجام را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

مزایای سجامی شدن

دریافت کد معاملاتی برای ورود به بازار سرمایه، دریافت سودهای جاری، سنواتی و سود سهام عدالت، امکان ورود به درگاه ذینفعان بازار سرمایه و استفاده از خدمات آن شامل میز خدمت الکترونیک، مشاهده و گزارش دارایی، دریافت گواهی سهام، لیست مجامع و برگزاری مجامع به صورت الکترونیک، گزارش سود های پرداخت شده، تاریخچه سود سهام عدالت و گزارش حق تقدم استفاده نشده از مزایای ویژه ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام به شمار می‌رود.

تامین مالی متنوع با استفاده از ابزارهای مالی بازار سرمایه

حامد شادکام در خصوص اینکه ابزارهای مالی بازار سرمایه چه نقشی در تامین مالی ناشران و صنایع بر عهده دارند، اظهار داشت: بازار سرمایه بستر گسترده‌ای برای حضور طیف گسترده سرمایه‌گذاران از یکسو و متقاضیان منابع از سوی دیگر فراهم کرده است و برخلاف سیستم بانکی که صرفا پذیرای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز و دوستداران سپرده است، بازار سرمایه برای انواع سرمایه‌گذاران با سلایق و سطح ریسک‌پذیری مختلف ابزار سرمایه‌گذاری را فراهم کرده است.

وی در ادامه تصریح کرد: همین امر باعث‌ شده تا تنوع بی‌نظیری از فرصت‌های تامین مالی برای انواع شرکت‌ها و کسب‌وکارها در بازار سرمایه پدید بیاید که مدل‌های مشارکتی مثل عرضه عمومی و پذیره‌نویسی سهام و صندوق پروژه‌ها تا انواع صکوک با پرداخت‌های دوره‌ای منظم مشابه سپرده بانکی را شامل می‌شود و این ظرفیت‌ها موجب شده تا تنوعی از ابزارهای تامین مالی بلندمدت و کوتاه مدت در بازار سرمایه ایجاد شود که تقریبا به تمام نیازهای مالی کوچک و بزرگ صنایع پاسخ می‌دهد و سطح منابع در دسترس این بازار را به طور بالقوه تا سطوحی‌ بسیار فراتر نظام بانکی بالا برده است.

تامین مالی از طریق ابزارهای مالی

شادکام در پاسخ به این سئوال که تامین مالی از طریق ابزارهای مالی متنوع بازار سرمایه چه فرصت هایی(مزایای تامین مالی در بورس نسبت به بازار پول - سیستم بانکی) را برای شرکت ها ایجاد می‌کند، اظهار کرد: در اقتصادهای توسعه یافته، تقسیم وظیفه‌ای نانوشته بین سیستم‌های بانکی(بازار پول) و بازار سرمایه وجود دارد و شرکت‌های بزرگ با توجه به امکان ارائه ضمانت‌های شرکتی و دارا بودن اعتماد عمومی، با استفاده از بازار سرمایه و با نرخ‌هایی کمتر تامین مالی می‌کنند و از طرف دیگر شرکت‌های کوچک و ناشناخته که امکان حضور در بازار سرمایه را ندارند از خدمات سیستم بانکی با نرخ‌های بالاتر استفاده می‌کنند. در اقتصاد ایران نیز به دلیل سرکوب نرخ‌های بهره‌ بانکی، این چرخه معکوس است و بانک‌ها ترجیح می‌دهند به شرکت‌های بزرگ و شناخته شده تسهیلات ارائه دهند.

وی در ادامه با توجه به این که تسهیلات سیستم بانکی محدود است، اظهار داشت: بازار سرمایه به عنوان یک منبع مطمئن که به صورت بلندمدت به تامین مالی شرکت‌ها کمک می‌کند و امکان تامین مالی‌های بلندمدت را در اختیار شرکت ها قرار می‌دهد، امکانی که در سیستم بانکی فراهم نیست.

آشکارسازی کارکردهای بازار سرمایه

وی در پاسخ به این موضوع که چگونه می‌توان جایگاه تامین مالی از طریق بازار سرمایه در اقتصاد کشور را تقویت کرد، گفت: ظرفیت‌های تامین مالی از بازار سرمایه بسیار گسترده است، به ویژه وقتی شاکله‌ چارچوب‌های تامین مالی در بازار سرمایه با چارچوب‌های محدود و غیرمنعطف بانکی مقایسه می‌شود، ظرفیت‌های بی نظیری که در این فضا وجود دارد عیان‌تر می‌شود.

شادکام اذعان داشت: بالفعل شدن این ظرفیت‌ها نیازمند مشارکت حداکثری جامعه و فعالان اقتصادی است که این مهم به دلیل نبود آگاهی و دانش لازم در خصوص کارکردهای بازار سرمایه در سطح جامعه از یک سو و بدبینی‌هایی که به دلیل کم‌توجهی ‌و مداخلات آسیب‌رسان دولت و نهادهای نظارتی در ذهن اقشار جامعه ایجاد شده از سوی دیگر، موجب شده تا سطح حضور مردم و فعالان اقتصادی در بازار سرمایه کماکان در حد مطلوب نباشد.

ایجاد مشوق‌های انگیزشی

مدیرعامل سرمایه گذاری آرمان گستر پاریز و عضو هیئت مدیره کرمان موتور در پایان خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات چندلایه و بروکراسی‌های دست‌وپاگیر نهادهای متعدد نظارتی که در بسیاری از موارد هم به عملکرد درست بازار آسیب می‌زند و هم انگیزه‌های فعالان اقتصادی را از حضور در این فضا کمرنگ می‌کند، موجب ‌گریز جامعه از بازار شده است. مسلما کاهش سطح مداخلات دولت و نهادهای نظارتی در کنار فرهنگسازی و ایجاد مشوق‌های انگیزشی پایدار برای جلب مشارکت عمومی به رشد ظرفیت‌های بازار سرمایه در همه ابعاد کمک خواهد کرد.

منبع: سنانیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها