|
کدخبر: 169641

ریزش دلار ادامه دار خواهد بود؟

قیمت دلار آمریکا به مرز ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان نزدیک شده است، تحلیل‌گران احتمال می‌دهند با عبور از این مرز افت قیمت دلار ادامه‌دار شود.

اقتصاد ریزش دلار ادامه دار خواهد بود؟

در اولین روز هفته سکه طرح جدید و دلار آمریکا کار خود را با کاهش محسوس قیمت نسبت به نرخ‌های انتهایی هفته گذشته آغاز کردند.

سکه به روند قیمتی طلای جهانی و دلار آمریکا نظر داشت و افت قیمت هر دو اینها بازار سکه را وارد روند نزولی کرد.

در طرف دیگر قیمت دلار از سطح نوسان بالایی خود فاصله گرفته و به مرز پایین تر یعنی ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان نزدیک شده است. تحلیل‌گران معتقدند عبور از این مرز و پایداری زیر آن باعث می‌شود، قیمت دلار یک پله دیگر افت کند.

تغییرات قیمت طلا در بازار داخل

سکه طرح جدید در پایان هفته گذشته مرز حساس ۱۰ میلیون تومانی را از دست داد در حوالی قیمت‌های ۹ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان کار خود را به پایان رساند. طلای جهانی نیز روی قیمت ۱۷۶۹ دلار، هفته گذشته را خاتمه داد و عملکرد خوبی نداشت. روند قیمتی دلار نیز در پایان هفته گذشته نزولی بود. بر این اساس در ابتدای امر محرک مهمی که بتواند قیمت سکه را وارد روند صعودی کند به چشم نمی‌خورد.

به هر حال سکه امامی نخستین روز هفته را با ۹۰ هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ‌های هفته گذشته و روی رقم ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان شروع کرد. به اعتقاد تحلیل‌گران مرز حمایتی سکه در حال حاضر نرخ ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

قیمت سکه در ادامه معاملات نیمه اول روز شنبه نوساناتی را به ثبت رساند و کار خود را با قیمت ۹ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان پایان داد. بر این اساس مرز حساس ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی در معاملات نیمه اول روز از دست رفت. تحلیل‌گران سقوط سکه به سمت ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را در صورت پایداری زیر این مرز محتمل می‌دانند.

بازار ارز و سکه

قیمت نیم‌سکه، سکه ربع، سکه گرمی و طلای ۱۸ عیار در شروع معاملات روز شنبه نسبت به نرخ‌های انتهایی هفته گذشته تغییری نداشت. نیم‌سکه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مبادله شد. ربع سکه روی ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت. قیمت سکه گرمی ۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود و طلای ۱۸ عیار نیز سطح ۱ میلیون تومانی و روی قیمت ۹۷۵ هزار تومان کار خود را شروع کرد.

تغییرات قیمتی دلار

دلار آمریکا معاملات هفته گذشته را با قیمت ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان به پایان رساند. البته در معاملات پشت خطی قیمت دلار تا ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان نیز پایین آمد، ولی نرخ انتهایی هفته گذشته در حوالی ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داشت. در شروع معاملات این هفته نرخ دلار با ۱۲۰ تومان کاهش روی رقم ۲۳ هزار و ۳۸۰ تومان قرار داشت. به اعتقاد تحلیل‌گران مرز مهم پایینی برای دلار در حال حاضر ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان و مرز مهم بالایی ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان است. عبور از این مرزها و تغییر دامنه نوسان به صورت عمده به روند مذاکرات هسته‌ای وابسته است، علاوه بر این دلار از بازارهای مجاور نیز سیگنال می‌گیرد.

قیمت دلار آمریکا در ادامه باز هم کاهش یافت و معاملات نیمه اول روز را با قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان به پایان رساند.

دلار هرات و درهم امارات

قیمت دلار هرات در شروع معاملات روز شنبه در حوالی ۲۳ هزار و ۵۵۰ تومان قرار داشت که در ادامه قدری کاهش یافت و روی ۲۳ هزار و ۴۳۰ تومان قرار گرفت. بر این اساس نرخ دلار هرات بالاتر از بازار داخل بود. این امر می‌تواند انتقال ارز از بازار داخل به بازار هرات و کاهش عرضه داخلی را به دنبال داشته باشد و به عنوان یک نیروی افزایش دهنده قیمت دلار در بازار داخل عمل کند.

مرز حساس درهم ۶ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان می‌شود و تحلیل‌گران معتقدند نوسان درهم زیر این سطح تمایلات کاهشی را در بازار ارز داخل افزایش می‌دهد. قیمت درهم امارات در شروع معاملات روز شنبه ۶ هزار و ۴۵۰ تومان بود، که در ادامه تا ۶ هزار و ۴۲۰ تومان پایین آمد. از این روز جهت تاثیرگذاری درهم بر بازار داخلی، عکس جهت تاثیرگذاری دلار هرات بود و این دو اثر به نوعی همدیگر را تعدیل کردند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...