|
کدخبر: 131698

سکه، دلار و طلا در مدار کاهش قیمت

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز شنبه ۱۰ آبان با ۶۷،۸۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۷۴ هزار تومان معامله شد.

اقتصاد سکه، دلار و طلا در مدار کاهش قیمت

فضا در بازار طلا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا همچنان مثبت مانده است. در حالی که روند افزایش ارزش دلار متوقف شده و قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد دیروز شنبه ۱۰ آبان با ۶۷،۸۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۷۴ هزار تومان معامله شد.

فضا در بازار طلا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا همچنان مثبت مانده است. در حالی که روند افزایش ارزش دلار متوقف شده و نگرانی‌ها از افزایش موارد ابتلا به کرونا و نگرانی‌ها حول انتخابات ریاست جمهوری هفته جاری امریکا سبب افزایش تقاضا برای خرید طلا شده است، سرمایه‌گذاران ارقام فعلی را فرصتی مناسب برای افزایش سرمایه‌گذاری روی طلا در آستانه انتخابات به شدت دوقطبی امریکا می‌دانند.

قیمت فلز زرد در پایان معملات روز جمعه افزایش داشت. بهای هر اونس طلا در پایان معاملات با ۰۶/ ۰ درصد رشد به ۱۸۷۹ دلار و ۲۱ سنت بسته شد که افزایش ۱۲ دلاری را در مقایسه با آخرین قیمت معاملاتی در روز پنج‌شنبه نشان می‌دهد.

قیمت فلز زرد در پایان معاملات آتی روز جمعه برای تحویل در ماه دسامبر با ۶۴/ ۰ درصد افزایش به ۱۸۷۹ دلار و ۹۰ سنت رسید.

عقبگرد سکه به کانال ۱۲ میلیونی

قیمت طلا، سکه و دلار روز شنبه در بازار روند کاهشی را نسبت به دو روز گذشته تجربه کرد. هر قطعه سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، که کاهش۶۰۰هزار تومانی را نشان می‌دهد، نیم سکه و ربع سکه نیز روز کاهشی را پشت سر گذاشتند، نیم سکه ۷ میلیون تومان، ربع سکه ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید.

به گفته کارشناسان هر چقدر به انتخابات امریکا نزدیک‌تر می‌شویم، آرامشی بر فضای بازار ارز و سکه حاکم شده که نشان‌دهنده تردید معامله‌گران در مورد برنده این انتخابات است. چنین کاهش نوسانی نشان می‌دهد نظر معامله‌گران نسبت به برنده انتخابات امریکا به حالت میانه رسیده یا حداقل کمتر کسی حاضر است به‌خاطر پیش‌بینی‌‌اش از نتیجه انتخابات، خرید و فروش شدیدی انجام دهد.

سکه تمام بهار آزادی هم تقریبا روند مشابهی را با دلار تجربه کرده است. این فلز گرانبها در ۲۴ مهر به بهای ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید که سقف تاریخی قیمت بود. پس از آن فروشنده‌ها در بازار دست بالا را به‌دست آوردند و در نتیجه آن، سکه کانال‌های ۱۶، ۱۵، ۱۴ و ۱۳ میلیونی را از دست داد. معامله‌گران سکه در ۱۶ روز اخیر سعی کرده بودند حداقل کف ۱۳ میلیون تومانی را حفظ کنند، ولی فلز گرانبهای داخلی این کانال را روز شنبه از دست داد.

روز شنبه سکه با قیمت ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد که ۶۰۰ هزار تومان کمتر از روز پنج‌شنبه بود. قیمت روز ۱۰ آبان سکه نزدیک به ۲۰ درصد کمتر از روز ۲۴ مهر بود که این فلز گرانبها در سقف تاریخی خود قرار داشت. یکی از عواملی که موجب شد سکه نسبت به دلار افت بیشتری را تجربه کند، کاهش بهای طلای جهانی بود. اونس طلا در هفته‌های اخیر نه تنها رشد خاصی را تجربه نکرده است، بلکه حتی روز جمعه زیر مرز هزار و ۹۰۰ دلار به کار خود پایان داد.

به این ترتیب، روند طلا ی جهانی یکی از مسائلی بود که قیمت سکه را تحت فشار قرار داد. با وجود افت روز شنبه، سکه همچنان حباب قیمتی دارد و این موضوع می‌تواند در صورت پیروزی بایدن به‌عنوان اهرمی برای کاهش بیشتر فلز گرانبهای داخلی عمل کند. البته برخی از معامله‌گران باور دارند، وضعیت اونس طلا در بازارهای جهانی می‌تواند در هفته جاری بهبود یابد و این مسئله از قیمت سکه حمایت کند.البته سکه در ساعات پایانی روز همچنان در مسیر کاهشی حرکت می‌کند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...