|
کدخبر: 130403

چین برای دلار چه خوابی دیده است؟

یک روزنامه دولتی چین از احتمال کاهش شدید سهم دلار از دارایی‌های ارزی چین خبر داد.

اقتصاد چین برای دلار چه خوابی دیده است؟

چین ممکن است تنوع بخشی به ذخایر ارزی خود را با هدف کاهش وابستگی اقتصاد خود به دلار و آسیب‌پذیری کمتر از تحریم‌های احتمالی امریکا در آینده تشدید کند. آمارهای منتشرشده توسط وزارت خزانه داری امریکا نیز نشان می‌دهد روند کاهش وابستگی چین به دلار کماکان ادامه دارد و میزان اوراق قرضه دلاری در اختیار این کشور تا پایان ماه آگوست به ۱.۰۷ تریلیون دلار رسیده که این رقم از سال ۲۰۱۷ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

دفتر مدیریت دولتی ارزی چین اعلام کرده است سهم دلار از ذخایر ارزی این کشور حدود ۵۸ درصد است و ۱.۸ تریلیون دلار از ۳.۱۴ تریلیون دلار ذخایر ارزی این کشور را دلار امریکا تشکیل می‌دهد.

تان یالینگ- مدیر اندیشکده تحقیقات سرمایه‌گذاری ارزی چین - کاهش سهم دلار از ذخایر ارزی این کشور را در راستای تنوع بخشی به ذخایر ارزی ارزیابی کرد اما هشدار داد که این کشور نباید رویکردی افراطی در دلارزدایی از اقتصادش داشته باشد.

پیش از این دیگر روزنامه چینی یعنی گلوبال تایمز در گزارشی اعلام کرده بود ممکن است این کشور میزان اوراق قرضه وزارت خزانه داری امریکا که در اختیار دارد ۲۰ درصد کاهش دهد و به حدود ۸۰۰ میلیارد دلار برساند. چین و امریکا هنوز بر سر مسائل تجاری با یکدیگر اختلاف گسترده‌ای دارند و این مسئله ریسک اعمال تحریم‌های جدید امریکا بر ضد چین را افزایش داده است. از طرف دیگر چینی‌ها به دنبال افزایش سهم یوان از تجارت خود با دیگر کشورها هستند و برای این منظور باید دلار را از بخشی از تجارت خارجی خود کنار بگذارند.

ونگ ون- مدیر مرکز مطالعات مالی چونگ یانگ - با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی امریکا در کاهش وسیع نرخ بهره گفت: بخش زیادی از جذابیت دلار برای سرمایه‌گذاران کاهش یافته و این مسئله به معنای کاهش تقاضا برای خرید دلار است.

 

منبع: ایسنا

ارسال نظر