کدخبر: 12112

سایه روشن دولت دوازدهم

 آخرین جلسه هیات دولت یازدهم دیروز درحالی در محل نهاد ریاست‌جمهوری و به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی و حضور تمامی اعضای هیات دولت برگزار شدکه پیش از این برخی از وزیران از نبود قطعی‌شان در دولت دوازدهم خبر داده بودند.

به گزارش پایگاه خبری گسترش، روزنامه صمت نوشت: از جمله این افراد مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و حمید چیت‌چیان وزیر نیروبودند. دیگرانی به جابه جایی خود اشاره کرده بودند مانند واعظی وزیر ارتباطات است که گفته بود در کابینه دوازدهم هستم اما وزیر نیستم.البته اخبار تایید نشده حاکی از این است که وی به عنوان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نقل مکان می‌کند ودر نتیجه نهاوندیان مسئول دفتر فعلی به پست دیگری می‌رود.در این مورد هم گفته شده که ایشان جایگزین طیب نیا در وزارت اقتصاد ودارایی می‌شود. امامهمترین موضع را دکتر اسحاق جهانگیری در پاسخ به سوال روزنامه وابسته به دولت مبنی بر صحت خبر استعفایش از سمت معاونت اول رئیس‌جمهوری گفته است: تعبیر استعفا که به‌کار برده شد، به هیچ وجه درست نبود. به طور طبیعی ۱۲ مرداد برای همه اعضای دولت پایان دوره است، در این صورت کسی که ۴ سال کار کرده است، چرا باید برای ۱۰ روز استعفا بدهد؟
 از این حدس وگمان‌ها که بگذریم حاشیه آخرین جلسه هم خبر ساز بود زیرا برخی از اعضای دولت یازدهم اعلام کردند که در دولت آینده حضور ندارند و برعکس دیگرانی که از حضور قطعی گفتند وگروه سومی که با سکوت از کنار این سوال‌ها گذشتند. به این ترتیب سایه روشن دولت دوازدهم در پایان آخرین جلسه دولت یازدهم وضوح بیشتری پیدا کرده است.
محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با تاکید بر این که دولت دوازدهم مجموعه‌ای هماهنگ و کارآمد در مسیر اعتدال خواهد بود، گفت: مردم اطمینان داشته باشند ترکیب دولت آینده گام بلندی در مسیر تحقق خواسته‌های آنان خواهد بود.وی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا شما در دولت دوازدهم به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی حضور خواهید داشت، اظهارکرد: شما که تاکنون صبر کرده‌اید تا چند روز دیگر هم صبر کنید.وی ادامه داد: من این اطمینان را می‌دهم و آن این که انتخاب‌هایی که دکتر روحانی کرده‌اند حتما انتخاب‌های مورد حمایت مردم که به ایشان رای دادند و اعتمادشان را ابراز کردند، است.رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در باره درصد تغییر کابینه گفت: درصد بخواهید بگیریم حدود ۵۰ درصد به صحت نزدیک است.وی به جایگزینی برخی معاونان به سمت وزارت اشاره کرد. این خبر برخی اسامی معاونان را که در فهرست‌های منتشر شده دولت دوازدهم گنجانده‌اند، تایید می‌کند. از جمله این افراد انتخاب دکتر رضا رحمانی به سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمدجواد آذری‌جهرمی برای وزارت پست و ارتباطات است.حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری پس از برگزاری آخرین جلسه دولت یازدهم خدا حافظی کرد و گفت که جانشین او در دولت دوازدهم مشخص شده و یکی از ‘قضات سابقه‌دار دستگاه قضایی است که به عنوان وزیر جدید به طور رسمی معرفی خواهد شد.پورمحمدی در پاسخ به این سوال که فرد جدید از طرف رئیس قوه قضاییه معرفی شده‌اند گفت: تشریفات حقوقی همین است که باید فرد جدید ازسوی قوه قضاییه به رئیس‌جمهوری پیشنهاد شود و رئیس‌جمهوری بپذیرند و معرفی کنند که کارهای اداری‌اش انجام شده است.وی در پاسخ به سوالی درباره تجربه‌اش از حضور در دولت احمدی نژاد وروحانی و مقایسه آنها گفت: فضاهای متفاوتی بوده است و ظرفیت‌های مختلفی در دولت‌های قبل بوده ولی در این دولت برنامه‌ریزی، انسجام، تدبیر، آینده نگری، نظم و قانونمداری، انضباط و سلامت مالی اداری مورد تاکید بوده است.وی ادامه داد: به جایگاه و وجهه جمهوری اسلامی در عرصه جهانی توجه جدی و برای آینده کشور در حوزه اقتصادی، اداری و اجتماعی تلاش بیشتری شده است.یکی دیگر از اعضای دولت یازدهم که از همراهی نبودن دولت دوازدهم سخن به میان آورد حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری بود. وی در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دولت دوازدهم حضور خواهید داشت؟ خیلی مختصر و بدون تفصیل گفت: خیر در دولت دوازدهم نخواهم بود.حسینعلی امیری معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری که خبر گزاری ایسنا از او نقل کرده است در این پست همراه دولت دوازدهم خواهد ماند. وی همچنین در پاسخ به این سوال خبرگزاری ایرنا که آیا در فهرست کابینه دوازدهم اسامی ۱۸ وزیر نهایی شده است؟، گفت: این موضوع راباید از آقای رئیس‌جمهوری سوال کرد.
ولی‌الله سیف هم در پاسخ به این سوال خبر گزاری ایلنا که آیا در دولت دوازهم خواهید ماند؟ گفت: بله براساس آنچه مطرح شده افتخار حضور در دولت دوازدهم را خواهم داشت.او در پاسخ به این سوال که آیا همچنان رئیس بانک مرکزی خواهید بود؟ اظهار کرد: بله براساس توافق همچنان در این مسئولیت خدمت خواهم کرد.محمود حجتی وزیر کشاورزی نیز گفت: بنده کارمند رئیس‌جمهوری هستم و هر نظری که ایشان داشته باشد، عملی می‌کنم. صحبت‌هایی شده است اما نظر نهایی با ایشان است باید ببینیم نتیجه چه می‌شود.او درباره اولویت اصلی وزیر بعدی تشریح کرد: سیاست‌هایی در دولت یازدهم مطرح است که تاکنون اجرا شد و اساس کار بر افزایش بهره‌وری است. کاهش فشار بر منابع طبیعی باید انجام شود اگر همگام با طبیعت تولید کنیم، هم نیازهای‌مان تامین می‌شود و هم طبیعت مشکل پیدا نمی‌کند. البته نیاز به ابزار و فناوری روز داریم.عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور هم پیش از این در یک مراسمی به نقل از خبرگزاری ایرنا گفته بود: درحال‌حاضر در مورد کابینه دوازدهم با من صحبت‌هایی شده است.اما توضیح بیشتری در این باره نداد.پیش از این انتصاب رحمانی فضلی در پست معاونت پارلمانی رئیس‌جمهوری مطرح شده بود وبا توجه به اعلام همراهی نکردن مجید انصاری احتمال اخبار انتصاب ایشان در این سمت قوت گرفته است.«مسعود سلطانی فر» در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا در دولت دوازدهم نیز وزیر ورزش و جوانان خواهد بود، گفت: درمورد حضورم از دکتر روحانی سئوال کنید یا اینکه صبر کنید تا هفته آینده مشخص می‌شود.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره رایزنی‌هایش برای چینش کابینه گفت: با هر ۳فراکسیون بیش از یک ساعت و نیم تا ۲ ساعت صحبت کردم و تمام نظرها را دریافت کردم. با شخصیت‌های مختلف و هر کسی که می‌خواست اسمی بدهد حرف زدم و نظرها را گرفتم و خود آقای روحانی تصمیم گرفت.وزیر ارتباطات تاکید کرد: این بد است وقتی رئیس‌جمهوری این همه وقت برای انتخاب کابینه گذاشته بیاییم بگوییم فلانی و فلانی در انتخاب کابینه نقش داشتند. شخص رئیس‌جمهوری با مشورت تصمیم گرفته این فضاسازی‌ها و کمپین‌ها به سود یکی و به ضرر دیگری درست نیست. اجازه بدهیم در فضای آرام و منطقی رئیس‌جمهوری کار کند. من و هیچ کس دیگری در چینش کابینه نقش نداشتیم. قرار شد رئیس‌جمهوری همه مسئولیت‌ها را خودش اعلام کند.
بحث این روزها درباره حضور زنان در کابینه یا افزایش سهم آنها از سوی محافل گوناگون داغ بود در این باره شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در حاشیه آخرین جلسه دولت یازدهم در این باره گفت: اینکه گفته می‌شود سهمیه‌ای برای حضور زنان در کابینه دولت دوازدهم وجود دارد، مطرح نیست، اما الزامی برای داشتن سهمیه زنان در کابینه وجود نداشته است.
وی افزود: سهمیه‌ای کم نشده است البته باید گفت هیچ الزامی وجود نداشته برای اینکه سهمیه‌ای برای حضور زنان در کابینه داشته باشیم که حتما باید این تعداد زن در کابینه باشد.وی تصریح کرد: از این پس بایدمنتظر بود که مصوبه شورای‌عالی اداری به اجرا درآید تا به درصد خاصی برسیم و تا جایی که من می‌دانم وضعیت موجود حفظ شده است و ۳ معاون زن در کابینه ریاست‌جمهوری حضور دارند.در ابتدای آخرین جلسه دولت یازدهم دکتر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری به نمایندگی از اعضای هیأت دولت از خدمات ارزنده دکتر روحانی تقدیر و تشکر کرد.وی در ادامه اظهار کرد که دولت قدردان تلاش‌های ارزنده و خدمات بزرگ، تحمل فشارهای زیاد و صبوری فراوان رئیس‌جمهوری است. دکتر روحانی چرخ اقتصاد کشور را در یک مسیر صحیح قرار داد و دولت درحال‌حاضر در مسیر صحیح توسعه و پیشرفت قرار گرفته است.معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: امروز بستر سیاست خارجی، زیر ساخت اقتصادی و فضای داخلی مهیاتر از قبل است و شرایط برای سرعت بیشتر با تلاش بیشتر فراهم شده است.دکتر جهانگیری با آرزوی موفقیت برای دکتر روحانی در دوره جدید ریاست‌جمهوری و دولت جدید اظهار کرد که همه ما هم در حد وسع و توان‌مان در هر جایی که لازم بدانید کمک خواهیم کرد.آئین تنفیذ حکم دکتر روحانی به عنوان دوازدهمین رئیس‌جمهوری امروز در حسینیه امام خمینی (ره) و آئین تحلیف شنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید