کدخبر: 80165

امیدواری سرمایه‌گذاران به بازار جهانی طلا

بانک مشهور کردیت سوئیس در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرده است که میانگین نرخ هر اونس طلا در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۱۵۷۰ دلار خواهد رسید.

گسترش نیوز: بانک کردیت سوئیس در گزارشی اعلام کرد: طلا در سال ۲۰۲۰ نیز همچنان تحت تاثیر عواملی است که موجب افزایش نرخ این فلز گرانبها طی ماه‌های گذشته شده است، حتی قبل از تشدید تنش‌ها بین ایران و امریکا.

بر اساس این گزارش بانک کردیت سوئیس پیش‌بینی کرد نرخ هر اونس طلا به طور میانگین امسال به ۱۵۷۰ دلار خواهد رسید.

قیمت طلا اخیرا به بالاترین سطح خود از آوریل ۲۰۱۳ رسیده که علت اصلی این رشد فزاینده، رشد تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری به خاطر تنش‌ها بین ایران و امریکا بوده است.

کردیت سوئیس در گزارش تحقیقاتی خود نوشت: نرخ طلا طی ماه گذشته با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو شده است، رشد قیمتها در هفته جاری تحت تاثیر تشدید تنش‌ها بین ایران و امریکا پس از ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی بوده است. با این حال نرخ طلا حتی پیش از این رشد فزاینده اخیر نیز به خاطر دلایلی که گذراتر خواهد بود، افزایش یافته است.

کردیت سوئیس بر این باور است که کاهش ارزش دلار امریکا و نگرانی‌های مربوط به جنگ تجاری امریکا و چین بر افزایش نرخ طلا موثر بوده است.

کردیت سوئیس افزود: در حالی که فاز نخست توافق تجاری امریکا و چین قرار است طی ماه جاری امضا شود، جزییات و زمان امضای این توافقنامه هنوز مشخص نیست. عوامل دیگری که برای طلا سازنده خواهد بود شامل آمارهای اقتصادی امریکا، سیاست‌های پولی انبساطی بانک‌های مرکزی جهان و نوسانات بازار سهام است. پیش‌بینی می‌کنیم این عوامل همچنان ادامه خواهد داشت و میانگین نرخ طلا امسال به ۱۵۷۰ دلار خواهد رسید. در قیمتهای کنونی تحلیلگران انتظار ندارند که تغییر عمده‌ای در راهبرد شرکت‌های تولید‌کننده طلا ایجاد شود. اعلامیه شرکت معدنی نیومونت مبنی بر رشد ۷۹ درصدی سود تقسیمی نشانگر این روند است. برای تولیدکنندگان واسطه‌ای نیز انتظار ثبات در روند تولید را داریم.

منبع: اقتصاد نیوز

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید