کدخبر: 62281

همتی: ما صادرات نفت خود را ادامه می‌دهیم

شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی به مقاومت سخت ایرانی‌ها دربرابر تحریم‌های امریکا پرداخت و نوشت: ایران به خوبی درحال مقاومت دربرابر کمپین فشار حداکثری ترامپ است.

گسترش نیوز - در این زمینه عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با NBC از بیان رقم دقیق صادرات نفت ایران خودداری کرد، ولی تاکید کرد که نفت مسیر خود را پیدا می‌کند و تصریح کرد: "ما صادرات نفت خود را ادامه می‌دهیم. "

Hemati.jpg

 وی ادامه داد: "درباره اعداد و آمار دقیق فروش نفت هم بگذارید این اعداد پیش خودمان باقی بماند. "

 محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در گفت‌وگویی که روز گذشته با این شبکه انجام داد، تشکیلات ترامپ را به تروریسم اقتصادی متهم کرد و گفت که این تحریم‌ها با هدف آسیب رساندن به ملت ایران طراحی شده است.

 وی هم تاکید کرد که ایران با این وجود راهی برای فروش نفت خود و تامین نیازهای مردم ایران پیدا خواهد کرد و اینکه تحریم‌ها ایران را وادار نخواهد کرد که رویکرد خود را تغییر دهد.

 مردم ایران با تحریم‌های ترامپ چه می‌کنند؟

 این شبکه خبری در ادامه به چگونگی رویکرد مردم ایران برای مقابله با کمپین فشار حداکثری ترامپ پرداخته و نوشته است: کمپانی اپل مثل خیلی از برندهای امریکایی دیگر یا برندهایی که با امریکا ارتباط نزدیک دارند نمی‌تواند فروشگاهی در ایران داشته باشد، اما فروشگاه‌های زیادی در ایران هستند که طیف متنوعی از محصولات این کمپانی امریکایی را به‌دست مردم می‌رسانند.

 این نمونه ساده نشان می‌دهد که چطور مردم ایران تلاش می‌کنند تاثیرات تحریم‌های ترامپ را دور بزنند.

 این گزارش در ادامه از سفر یک خبرنگار ان‌بی‌سی به تهران برای به‌دست آوردن یک نتیحه دست ‌اول از تاثیر تحریم‌ها بر مردم ایران خبر می‌دهد. این خبرنگار در این باره می‌نویسد: باوجود دردسرهایی که تحریم‌های امریکا ایجاد کرده است، کسب و کارهای ایرانی راه هایی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا کرده‌اند.

 یک مشاور شرکت‌های بین‌المللی برای فعالیت تجاری در ایران در این باره به خبرنگار این شبکه گفت: فراموش نکنید که درکنار تجارت رسمی و معمول، بخش زیادی تجارت خاکستری با کشورهای همسایه هم وجود دارد. خیلی از کالاها از این طریق وارد کشور می‌شود و بنابراین همه چیز به صورت گسترده در کشور در دسترس است.

 به گفته این مشاور بین‌المللی، تاجران ایرانی می‌دانند چطور کالاها را به ایران بیاورند و تقاضا برای محصولات هم باوجود بالارفتن قیمت‌ها هنوز در حدی هست که این کالاها در بازار حضور داشته باشند.

 این کارشناس اضافه کرد: اگر بخواهیم صادق باشیم باید گفت که اقتصاد ایران مقاومت بالایی را نشان داده است، برخلاف ونزوئلا، کنترل اقتصاد ایران از دست خارج نشده است. اگر کشوری که زیر شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد، تورم دو رقمی داشته باشد، نشان می‌دهد کنترل اقتصاد هنوز از دست خارج نشده است.

 منبع: ایبنا

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید