کدخبر: 90750

امواج کرونا به‌زودی به بازار مسکن می‌رسد

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه معاملات و ساخت‌وساز‌ها تقریبا متوقف شده است، گفت: بازار مسکن به تحولات و پدیده‌ها دیر واکنش نشان می‌دهد و اثرات ویروس کرونا در آینده مشخص می‌شود.

گسترش‌نیوز: مهدی سلطان محمدی اظهار کرد: رشد تصاعدی ویروس کرونا در سطح جهانی پیش‌بینی وضعیت بازارها را بسیار دشوار کرده است. به طور مثال، یکی از موضوعاتی که ترامپ به عنوان دست آورد دوره ریاست جمهوری خود به آن افتخار می‌کرد، رشد حدود ۵۰ درصدی شاخص‌های بازار سهام بود اما می‌بینیم که در چند روز گذشته تمام آن رشد به یکباره از بین رفت و میزان شاخص‌ها حتی به کمتر از قبل رسید.

وی افزود: هر روز وضعیت دارد تغییر می‌کند به طوری که نه تنها نمی‌دانیم سال آینده چه می‌شود بلکه حتی هیچ تصوری از هفته آینده نداریم. طبیعتاً وقتی با پدیده نسبتا غیر قابل کنترلی روبه‌رو هستیم تبعات آن هم در همه عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی غیر قابل پیش‌بینی خواهد بود.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به ماهیت دیرپذیری بازار مسکن گفت: بعضی بازارها مثل بازار سهام بلافاصله نسبت به تغییرات محیطی واکنش نشان می‌دهند. اما برخی دیگر مثل بازار مسکن لخت تر هستند و واکنش آنها دیرتر خواهد بود و نمی‌توان در مقیاس‌های روزانه، هفتگی و حتی ماهیانه آن را مورد ارزیابی قرار داد. تغییرات معنادار بازار مسکن حداقل در بازه‌های زمانی سه ماهه خود را نشان می‌دهد.

سلطان محمدی تاکید کرد: اثرات کرونا بر تمام حوزه‌های اقتصادی گسترده و ماندگار خواهد بود و نمی‌توانیم این تصور را داشته باشیم که در آینده نزدیک اوضاع به روال عادی گذشته باز می‌گردد. البته احتمالاً این ویروس مثل همه اپیدمی‌ها تا حدودی کنترل خواهد شد ولی پیامدهای آن دیرپا خواهد بود.

وی با بیان اینکه تحلیل وضعیت بازار مسکن به ابعاد تاثیرگذاری بیماری کرونا بستگی دارد، گفت: وضعیت بازار در اسفند ماه نمی‌تواند به طور کامل منعکس‌کننده اثرات این بحران در بازار مسکن باشد. این که عنوان می‌شود معاملات مسکن در اسفند ۲۴ درصد نسبت به بهمن کاهش یافته نمی‌تواند به این مفهوم باشد که خرید و فروش‌ها افت چندانی نداشته است؛ زیرا قراردادهایی که طی یک ماه در بازار مسکن منعقد می‌شود معمولاً حاصل جست‌وجوها و توافقات هفته‌ها و ماه‌های گذشته است.

این کارشناس بازار مسکن، تحولات قیمتی در یک ماه را نیز گویای وضعیت فعلی بازار مسکن ندانست و گفت: بر این اساس افزایش یا کاهش نرخ مسکن در اسفند ماه نمی‌تواند ملاک ارزیابی یا پیش‌بینی از وضعیت آینده باشد؛ چرا که ابعاد بحران در اواخر اسفند برای عموم مردم آشکار شد.

وی با بیان اینکه ساخت‌وسازها نیز به خصوص از نیمه دوم اسفند ماه به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است، گفت: بسیاری از سازندگان نیز با توجه به وضعیت ابهام آلود معاملات و به منظور اجتناب از گسترش بیماری در بین کارگران، سطح فعالیت در پروژه‌های خود را کاهش داده و یا آنها را به طور کامل متوقف کرده‌اند.

سلطان محمدی تصریح کرد: پیش‌بینی‌ها از بازارهای مختلف معمولا بر اساس روال خطی یا تجارب قبلی بوده اما وقتی با پدیده‌ای نمایی و غیر خطی روبه‌رو هستیم، پیش‌بینی‌های شهودی و محاسباتی که بر اساس روندهای قبلی انجام می‌شود به هم میریزد. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم تغییرات یک هفته آتی مشابه و در ادامه همان تغییرات یک هفته قبل یا مطابق روندهای گذشته خواهد بود.

وی با بیان اینکه تبعات اقتصادی این بیماری بسیار وسیع و گسترده خواهد بود، گفت: گفته می‌شود که ممکن است بیکاری در امریکا به حدود ۳۰ درصد برسد. سقوط بازارهای مالی، سقوط نرخ نفت و بسیاری از مواد خام که از هم اکنون اتفاق افتاده نشان می‌دهد ما احتمالاً با شرایطی متفاوت مواجه خواهیم بود. بنابراین باید تا چند روز آینده صبر کنیم ببینیم کشورها تا چه اندازه در مبارزه با ویروس کرونا موفق می‌شوند تا بتوانیم تحلیل واقع بینانه‌تری از همه بازارها از جمله بازار مسکن ارائه دهیم.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ها  

+16 #1 رضا 1399-01-05 18:05
یکی نیست بگه احمق ،شما که فقط احتمال احتمال گفتیدوآخرش هم نگفتید بازار مسکن چی میشه.بیشعور امثال شما حرف هم نداشته باشن ،حتمابایدوراجی کنن
نقل قول کردن
+2 #2 کامران 1399-01-06 01:44
واقعا افرین به این هوش
استفاده کردیم
نقل قول کردن
+4 #3 محمد 1399-01-06 07:10
تیتر مطلب فریبنده و ژورنالیستی ناشیانه میشه گفت
نقل قول کردن
+6 #4 بهرام 1399-01-06 08:08
اخه یکنفر فهمید این مثلا کارشناس مسکن چی گفت بخدا یه آدم بیسواد بهتر از ایشون نظر میده چه کسی بهq8^ ایشون لقب کارشناس مسکن داده خودشم منظور خودشو نفهمید از وراجی که کرد اینقدر با چاپ نظرات این افرادبیسواد به شعور ملت بزرگ ایران توهین نکنید لطفا
نقل قول کردن
+7 #5 محمد 1399-01-06 10:17
سلام من یک بی خانه و مستاجر هستم . امیدوارم روزی برسد که دست سوداگران و دلالان زالو صفت از از بازا مسکن بریده شود .
نقل قول کردن
+7 #6 مهدی 1399-01-06 12:17
سلام اصلا به نظرم اینا کارشناس نیستن که طرف ده دستگاه ساختمان داره اومده نظر بده همش هم نظرش به نفع خودشه و امثال خودشه اینو فراموش کرده که قریب هفتاد درصد کارمند و کارگرن با درامد دوسه میلیونی اصلا فکر خرید مسکن و ازسرشون بیرون کردن حالا اینا هی قینت و ببرن بالا
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید