کدخبر: 62217

هشدار شدید همتی به بانک ها

رئیس کل بانک مرکزی از برنامه جدید این بانک برای حمایت از واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: از دو سه هفته آینده این طرح را در نظام بانکی اجرایی می‌کنیم.

گسترش نیوز- عبدالناصر همتی اظهارکرد: بعد از شوک ارزی و تورمی که در کشورمان به دلیل تحریم بی‌سابقه و جنگ اقتصادی تمام عیار رخ داد، اتفاقاتی در اقتصاد رخ داد ولی الان ثبات نسبی در کشور حاکم شده است.

hemati23.jpg

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از سال قبل به دنبال افزایش پشتیبانی از تولید بودیم و امسال نیز به صورت جدی رونق تولید را در دستور کار داریم، تصریح کرد: ماهی ۵۰ هزار میلیارد تومان بانک‌ها به تولید تسهیلات می‌دهند. برنامه بانک مرکزی افزایش سهم بخش مسکن و صنعت از تسهیلات دریافتی بانک هاست.

 وی در پاسخ به برخی اظهارات مبنی بر همراهی بانک مرکزی برای رونق تولید و... گفت: همراهی بانک مرکزی اینطور نیست که مدام پول چاپ کنیم؛ مسوول اصلی ثبات قیمت‌ها بانک مرکزی است و رونق فقط به پرداخت پول نیست بلکه باید بهره‌وری افزایش یابد، تقاضا برای محصولات وجود داشته باشد و ضمن اینکه کالا تولید داخلی باشد و وابستگی به خارج نداشته باشد.

 رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که وظیفه اصلی بانک مرکزی ثبات قیمت‌ها و حفظ ارزش پول است و اینطور نیست که حمایت از تولید را بعنوان نخستین وظیفه بانک مرکزی در نظر بگیریم.

 همتی گفت: منابع ما محدود است این در حالی است که از ابتدای سال ۸ هزار میلیارد تومان کمک به سیل زدگان انجام شده و تسهیلاتی نیز برای خرید تضمینی گندم نیز در نظر گرفته شده است ضمن اینکه، ۵۰ هزار میلیارد تومان تعهدات قرض الحسنه داریم و نباید گفت که بانک‌ها وام نمی‌دهند و اگر بانک‌ها فشار بیاوریم بانک‌ها به سمت بانک مرکزی می‌روند و این امر فشار بر بانک مرکزی این در حالی است رونق فقط پول نیست و باید علاوه بر اینکه بهره‌وری افزایش یابد تقاضا برای محصولات نیز باید رشد کند و همه اینها جزئی از رونق تولید است.

 رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه، نخستین وظیفه بانک مرکزی حفظ ثبات است و کمک به تولید وظیفه فرعی است، گفت: طرحی در کمیته نقدینگی در حال بررسی است و بدون پول تورمی می‌توانیم به تولید کمک کنیم.

 * نرخ ارز ۱۸ درصد کم شد/ در نرخ ارز دخالت نمی‌کنیم

 همتی از بهبود شاخص‌های اقتصادی خبر داد و گفت: نرخ ارز در چند ماه گذشته ۱۸ درصد کم شده و نرخ دلار از ۱۴.۵ به ۱۱.۵ رسیده است. برخی می‌گویند نرخ ارز باید رقم مشخصی شود اما برای ثبات قیمتها مهم‌تر است و فعالان اقتصادی باید بتوانند پیش‌بینی از آینده داشته باشند.

 وی ادامه داد: در نرخ ارز دخالت نمی‌کنیم بلکه دخالت ما در عرضه و تقاضاست، تقاضای کاذب را مدیریت کرده‌ایم و برای عرضه نیز در بخش عرضه ی ارز حاصل از صادرات تمرکز کردیم.

 * تورم ونزوئلایی دیگر نداریم

 رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تورم در چهار ماه گذشته در بخش نقطه به نقطه کاهنده شده است، گفت: شتاب افزایش قیمت‌ها کم شده است؛ ترس هایی مانند تورم ونزوئلایی در ایران برطرف شد. البته می‌دانم بیشترین فشار به طبقات متوسط و پایین جامعه وارد می‌شود ولی ما در تلاش هستیم که به سمت احیا برویم.

 همتی به بازار مسکن اشاره کرد و افزود: در ماه جاری برای نخستین بار نرخ مسکن کاهش یافت و رسماً معاملات مسکن کاهشی بود و این نشان می‌دهد که روند افزایشی نه تنها متوقف شد بلکه برگشت. بنابراین مسکن در کشور زیاد است و با این روال قیمتی در آینده نزدیک قیمت‌ها در این بخش باید به صورت محسوسی کاهش یابد.

 وی افزایش وام خرید مسکن را فعلاً مناسب ندانست و گفت: این طرح نیازمند بررسی است؛ باید براساس برنامه‌ریزی برای حفظ نقدینگی سیاست در حوزه مسکن را اعمال کنیم.

 * خواهش آقای رئیس کل از بانک ها/ برای وام ازدواج یک ضامن قبول کنید

 رئیس کل بانک مرکزی از پرداخت ۳۸۰ هزار فقره وام ازدواج در ۵ ماه گذشته خبر داد و گفت: ۱۲۰ هزار نفر نیز به زودی دریافت می‌کنند و ۸۰ هزار نفر نیز در نوبت هستند؛ این ۵۰۰ نفر چطور وام گرفته اند؟ برخی سیاه نمایی می‌کنند؛ مشکل در مصوبه مجلس است که نوشته با یک ضامن معتبر! بانک برای اجرای مصوبه مجلس مجبور است که معیارهای ضامن معتبر را سخت بگیرند. اما همین جا از بانک‌ها خواهش می‌کنم با یک ضامن وام ازدواج بدهند و سخت گیری نکنند البته دوباره بخشنامه را به بانک‌ها ابلاغ می‌کنیم.

 * چرا بازار متشکل ارزی راه نیفتاد؟/ همتی: دیگر زمان نمی‌گویم

 همتی درباره دلایل تاخیر در آغاز به کار بازار متشکل ارزی تصریح کرد: پیچیدگی هایی دارد که کار را سخت می‌کند؛ از اول هم نمی‌خواستیم زمان شروع به کار را اعلام کنیم ولی متاسفانه تاریخی را اعلام کردند. ابتدا می‌خواستند با دو بانک کار راشروع کنند ولی نمی‌شود؛ من معتقدم کار باید درست شروع شود و اگر بد شروع شود برای سیستم و دولت خوب نیست. دیگر تاریخ برای شروع نمی‌گویم! مشکلی در بازار نیست و انشالله بهتر هم می‌شود.

 وی درباره تامین ارز کالاهای اساسی گفت: اگر در هر حوزه‌ای مشکل داشته باشیم در این مورد به‌خصوص هیچ مشکلی نداریم؛ امسال واردات ۶۲ درصد بیشتر از سال قبل بوده است؛ ۶.۲ میلیارد دلار برای دارو و کالاهای اساسی اختصاص داده‌ایم و تا پایان سال نیز برنامه هایی داریم که به‌تدریج اجرا می‌کنیم. نزدیک ۱۴.۹ میلیارد دلار تأمین ارز برای واردات داشته‌ایم که این رقم قابل قبولی در شرایط تحریم و فشارهای بیرونی است.

 * هشدار به بانک ها/ اگر املاک مازاد را واگذار نکنید در صلاحیت مدیران تجدید نظر می‌کنیم

 رئیس کل بانک مرکزی در ادامه به تشریح وضعیت بانک‌ها و بنگاه داری آنها پرداخت و تصریح کرد: اخیرا هم بخشنامه کرده‌ایم و اگر واقعا رعایت نکنند در تایید صلاحیت مدیران تجدید نظر خواهیم کرد.

 وی در باره اینکه دولت قصد ورود به اصلاح نظام بانکی را ندارد گفت: به طور جدی دنبال اصلاح نظام بانکی هستم چراکه دستور مقام معظم رهبری هم است. به‌تدریج کار را پیش می‌بریم و اینطور نیست که هر روز موضوعات را رسانه‌ای کنیم. برای بانکداری اسلامی دستورالعمل اجرایی امهال را ابلاغ کرده‌ایم.

 این مشکلات یک شبه به وجود نیامده و خواهشم این است که عجله نکنید؛ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

 همتی ادامه داد: اختلاف نظری درباره دولت و بانک‌ها در باره نرخ سود تسهیلات پرداختی به دولت وجود دارد و بنا شده که حسابرسی دقیقی صورت بگیرد که دقیقا بدهی دولت چقدر است؟

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید