کدخبر: 58434

چرا بورس ریزش کرد؟

یک کارشناس بازار سرمایه علت اصلی سقوط شاخص‌ بورس را موضوعات روانی در بازار ارز عنوان کرد و گفت: سامانه مدیریت ریسک که از امروز به طور تمام وقت عملیاتی شد که خود در این کاهش تاثیر داشت.

گسترش نیوز-فردین آقابزرگی درباره علت عرضه‌های شدید امروز و کاهش شاخص‌های بازار سرمایه، اظهار کرد: علت اصلی کاهش قیمت‌ها در بورس موضوعات روانی مربوط به نرخ دلار است، چراکه نرخ ارز شاهد روند کاهشی بوده است. در کنار این موضوع سامانه مدیریت ریسک که از امروز عملیاتی شده نیز در این کاهش تاثیر داشته است.

bors_farabors_950326.jpg

 این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: از طرفی هم طی ماه‌های اخیر شاخص بیش از ۴۰ درصد رشد کرده و انتظار می‌رفت که اصلاح قیمتی را شاهد باشیم در نتیجه این اصلاح می‌تواند طبیعی هم باشد.

 وی ادامه داد: بعضی از فعالان بازار گروهی عمل می‌کنند در نتیجه باقی بازار هم متوهم می‌شد و ادامه راه آنها را می‌رود. البته از آنجایی که طی ماه‌های اخیر بازده‌ای هم نصیب فعالان بازار شده تعدادی می‌خواستند از موقعیت فروش خود استفاده کنند این افراد در روزهای آینده باز هم اقدام به خرید خواهد کرد.

 این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: ریزش‌های امروز مربوط به هیچ خبر خاص سیاسی یا اقتصادی نبوده و صرفاً جو بازار با توجه به جوهای روانی مربوط به نرخ دلار ریزش داشته داشته است.

 آقا بزرگی در پاسخ به اینکه آیا ادامه روند ریزشی را برای ادامه هفته نیز متصور هستید؟ گفت: طبیعی‌ترین شکل ممکن این است که وقتی عامل اثر‌گذار مهم اتفاق افتاده باشد ریزش‌ها ادامه یابد ولی این ریزش هیچ دلیل و منطقی به جز جو روانی نرخ دلار نداشته و در نتیجه پشتوانه بنیادی ندارد که بازار در هفته آینده هم بخواهد این روند را دنبال کند.

 وی توضیح داد: کسانی که امروز عرضه کردند احتمال دارد فردا یا هفته آینده اقدام به خرید مجدد کنند.

  طبق سامانه مدیریت ریسک در بورس که به تازگی اجرایی شده کسانی که در حسابشان مانده بستانکاری باشند و فروش انجام ندهند نمی‌توانند خرید کنند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید