|
کدخبر: 135206

این ۶ محصول استارتاپی نوآورانه را بشناسید

سامانه پایش ناباروری مردان، سامانه پایش جنین، ابزار توانبخشی، سامانه آنلاین توزیع مواد، کانولاهای پزشکی و ماسک شفاف از محصولات فناورانه حوزه تجهیزات پزشکی هستند که در یازدهمین رویداد دوشنبه‌های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی معرفی شدند.

فناوری این ۶ محصول استارتاپی نوآورانه را بشناسید

یازدهمین رویداد دوشنبه‌های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی با رویکرد تجهیزات پزشکی صبح امروز به صورت آنلاین برگزار شد و طی آن ۶ استارتاپ محصولات نوآورانه خود را معرفی کردند.

این محصولات به این شرح است:

سامانه پایش ناباروری مردان

واثق، مدیرعامل این شرکت ناباروری را یکی از موضوعات کلیدی دانست و گفت: ۵۰ تا ۶۰ درصد از علل ناباروری در مردان است، در حالی که این بخش مورد غفلت قرار گرفته و محصولی که ما ارائه کردیم، می‌تواند شانس باروری زوجین را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه تا سال ۱۴۲۰ رشد جمعیت کشور صفر خواهد شد، اضافه کرد: سالانه ۸۸ زوج به جمعیت نابارور کشور اضافه خواهد شد و ۲۵ درصد مردان با اختلالات جنسی مواجه هستند و از هر ۱۰ مرد ایرانی۱۰ درصد آنها نابارور هستند.

واثق، نرخ ناباروری کشور را ۲۰ درصد دانست و خاطر نشان کرد: مشکل ناباروری مردان به دلایلی چون عدم مراجعه آنها به مراکز درمان ناباروری مردان برای انجام تست سلامت باروری، نبود شرایط مناسب نمونه گیری استاندارد و دسترسی محدود مناطق محروم به کلینیک‌های ناباروری مورد غفلت فرار گرفته است که برای رفع این مشکل پلتفرم مشاوره روانشناسی و مشاوره جنسی و تغذیه را به صورت تخصصی ارائه کردیم.

مجری طرح، در این باره توضیح داد: گجت ارزیابی اسپو، خدمات ارزیابی، تحلیل دیتاهای ناباروری و پیشنهاد درمان یا تغییر در سبک زندگی را به مردان ارائه می‌کند. اسپو به مردان اجازه می‌دهد از طریق یک اپلیکیشن تلفن همراه، گزارش اولیه‌ای از وضعیت باروری خود در لحظه داشته باشند و برای دریافت گزارش‌های تکمیلی تحلیل دیتاها می‌توانند با پزشک ارتباط برقرار کنند.

وی حجم بازار ایران برای این محصول را ۱۵۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و یادآور شد: قیمت این محصول ۱۳۰ هزار تومان است و نمونه وارداتی آن ۵ تا ۹ میلیون تومان است.

به گفته وی برای توسعه بخش‌های نرم افزاری و سخت افزاری و بازاریابی به یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در مدت ۱۱ ماه نیاز است.

واثق در خصوص دقت این دستگاه خاطر نشان کرد: دقت این دستگاه ۹۷ درصد است.

پایش وضعیت جنین و مادران باردار

سبحان سلیمی، مدیر بازرگانی این شرکت با بیان اینکه سالانه ۱۰۰ هزار نوزاد مرده در کشور به دنیا می‌آیند، گفت: دلیل این امر عدم پایش مداوم بارداری‌های پرخطر و سبک زندگی نادرست مادران است.

وی ادامه داد: برای این منظور ما سامانه "ایلیثیا" (الهه مراقبت از مادران باردار) را ارائه کردیم. این سامانه یک گجت هوشمند پایش سلامت مادر و جنین است که مادر باردار می‌تواند به کمک آن، ضربان قلب جنین خود را بشنود یا از طریق گوشی هوشمند، آن را ببیند.

وی اضافه کرد: در کنار این گجت، یک گن هوشمند نیز وجود دارد که می‌تواند درصد اکسیژن خون و ضربان قلب مادر را اندازه بگیرد.

این محقق دستاورد این تحقیقات را "گن مادر و جنین"، "گن جنین" و "کمربند" نام برد و یادآور شد: برای توسعه این محصول نیازمند ۸۵۰ هزار تومان سرمایه هستیم در ازای ۱۵ درصد سهام.

سلیمی یادآور شد: این گجت از ۵ تا ۹ ماهگی بارداری که قلب جنین تشکیل شده قابل استفاده است.

عرضه ابزار توانبحشی کودکان

الهام محمدیان، مجری طرح با بیان اینکه سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نوزاد در ایران متولد می‌شوند، گفت: ۳۰ درصد از این تعداد نوزادان پرخطر هستند و ۱۰ درصد آنها به اختلالات تکاملی دچار می‌شوند که نیازمند دریافت مشاوره‌های توانبخشی هستند.

وی ادامه داد: در این راستا محصول توانبخشی با عنوان گامینو را عرضه کردیم که یک محصول مرتبط با حوزه توانبخشی است و به کودکان دارای اختلالات حرکتی کمک می‌کند.

محمدیان این محصول را شامل یک کفش دوقلو، جلیقه و کمربند دانست و یادآور شد: توسط این ابزار کودک می‌تواند با توانگران که شامل والدین و یا درمانگر می‌شوند، بایستند، راه بروند و بسیاری از فعالیت‌های حرکتی مهم و پیشرفته را انجام دهد.

مجری طرح یادآور شد: در طراحی این محصول سهولت کاربری، ارگونومی کودک و والد یا درمانگر رعایت شده و این ابزار برای کودکان یک تا ۱۴ سال با نیازهای خاص مناسب است.

محمدیان، سرمایه مورد نیاز این محصول را یک و نیم میلیارد تومان دانست.

ماسک شفاف ضد بخار

نجمه موذنی، مدیر تحقیق و توسعه یکی از شرکت‌ها وجود آلاینده‌های زیست محیطی و بیمارستانی و ورود غیر منتظره کرونا ویروس را از جمله ضرورت‌های هر روزه برای استفاده از ماسک نام برد و گفت: ماسک‌های معمولی از آنجایی که قرار است مدت زمان طولانی بر روی صورت قرار گیرند، فیلتراسیون مناسبی ندارند.

وی ادامه داد: از این رو تیم تحقیقاتی ما اقدام به تولید ماسک‌های سیلیکونی شفاف کرده است که ظاهری زیبا و ایمن دارد. این ماسک ضمن محافظت از کاربر در برابر عوامل بیماری‌زا، امکان ارتباط بهتر او با دیگران را نیز فراهم می‌کند.

موذنی با بیان اینکه سیلیکون استفاده شده در این ماسک در گرید پزشکی است، خاطر نشان کرد: در این ماسک از فیلتر N۹۵ و کربن اکتیو استفاده شده است، ضمن آنکه داخل آن دارای خاصیت آبگریزی و سطح بیرونی این ماسک از خاصیت هیدروفوب برخوردار است.

به گفته وی خاصیت هیدروفوب موجب می‌شود که این ماسک برای شرایط بارانی مناسب‌سازی شود.

این محقق اضافه کرد: علاوه بر آن در گوشه‌های کناری این ماسک از عصاره‌های گیاهی آنتی باکتریال با رایحه خوش استفاده شده است.

موذنی قیمت تمام شده بسته ماسک را که شامل ماسک و ۲ سری فیلتر است، ۵۰ هزار تومان ذکر کرد و یادآور شد: این ماسک برای مدت ۲ ماه قابل استفاده است و پس از آن مصرف‌کنندگان می‌توانند بسته‌های ۴ تایی فیلتر را با قیمت ۱۰ هزار تومان خریداری کنند.

وی گفت: برای توسعه این طرح نیاز به سرمایه‌گذاری ۱۲ میلیارد ریالی داریم.

سامانه آنلاین توزیع مواد پزشکی

یزدانی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های فعال در حوزه توزیع مواد پزشکی دندانپزشکی، ناکارآمدی سیستم توزیع سنتی، علاقه مندی مخاطبان و استقبال وزارت بهداشت از سامانه‎های آنلاین برای ساماندهی بازار را از چالش‌های توزیع دارو و مواد پزشکی نام برد و گفت: برای رفع این مشکل اقدام به راه‌اندازی پلتفرم آنلاین توزیع مواد پزشکی کردیم.

وی ادامه داد: این پلتفرم، سامانه فروش آنلاین تجهیزات دندانپزشکی است که در سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز کرده است. به زودی اپلیکیشن و دفتر فروش حضوری اینن پلتفرم نیز برای ارتباط بهتر با مشتریان و فروش محصولات راه‌اندازی خواهد شد.

یه گفته وی این استارتاپ به رتبه توزیع‌کننده سطح یک کشوری دست یافته و بیش از ۲۰ هزار کاربر ثبت شده دارد.

یزدانی میزان فروش این سامانه را در سال گذشته ۱.۲ میلیارد تومان دانست و اظهار کرد: درحال‌حاضر میزان فروش این سامانه به ۵.۳ میلیارد تومان رسیده است و در صورت جذب سرمایه‌گذار این میزان فروش را برای سال آینده به ۲۲ میلیارد تومان ارتقا خواهیم داد.

مدیرعامل این شرکت تعداد کاربران این سامانه در سال گذشته را ۶ هزار کاربر دانست که ۷۰۰ نفر آنها از پزشکان هستند و ادامه داد: تعداد کاربر حال حاضر این سامانه به ۲۰ هزار نفر رسیده که بیش از ۸ هزار نفر آنها کاربران حرفه‌ای از میان پزشکان، کلینیک‌ها و دندانپزشکان هستند.

به گفته وی این شرکت نیاز به جذب ۵ میلیارد تومان سرمایه دارد که ۷۰ درصد آن برای تامین کالا و انبارش آنها صرف خواهد شد.

تولید کانولاهای پزشکی

محمد بیگی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان کانولاها را هر بخش فلزی به کار رفته در تجهیزات تهاجمی پزشکی دانست و گفت: شکل دهی لوله‌ها و مفتول‌های فلزی و کانولاهای تخصصی پزشکی در کشور وجود ندارد و بیشتر شرکت‌های مونتاژ کار این فناوری را از خارج خریداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه هدف اصلی این طرح از سوی یک شرکت تولیدی ارائه شده است، اظهار کرد: در این راستا نسبت به ساخت دستگاه‌های فرم دهی دقیق لوله‌های فلزی و تیزکردن آنها با هدف تولید کانولاهای پزشکی و گسترش آن به سایر حوزه‌های صنایع دقیق اقدام کردیم.

بیگی، مشتریان این کانولاها را تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی ذکر کرد و یادآور شد: فناوری استفاده شده در این طرح، در مسیر ثبت اختراع قرار دارد و ما با اجرای این پروژه موفق به توسعه و بومی‌سازی فناوری‌هایی مانند "برش الکتروشیمیایی (ECC)، سنگزنی الکتروشیمیایی، الکتروپولیش و فرم‎دهی لوله‎ها برای لوله‌های فلزی مقیاس کوچک شدیم.

این محقق اضافه کرد: خروجی این پروژه تولید میکرو کانولاهای مورد استفاده در عمل‌های زیبایی، آنژیوکت و سوزن‌های بی‌حسی و نمونه برداری شده است.

وی میزان سرمایه مورد نیاز برای توسعه این محصول را یک میلیارد تومان عنوان کرد.

بیگی خاطر نشان کرد: در صورت توسعه این فناوری می‌توان از آن علاوه بر حوزه پزشکی در صنایع فضایی، نظامی و در نفت و گاز در توربین‌ها نیز استفاده کرد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...