کدخبر: 137305

سوابق تحصیلی در کنکور چقدر تاثیر دارد؟

کبگانیان گفت: سوابق تحصیلی ۶۰ درصد و آزمون کتبی متمرکز ۴۰ درصد در کنکور تاثیر خواهد داشت.

منصور کبگانیان، دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور در حاشیه جلسه یک صد و سی و نهم گفت: موضوع مورد بحث این جلسه ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها یا همان بحث کنکور بود.

او ادامه داد: در تقسیم کاری که در نظام انجام شده مراجع مختلفی برای کنکور علاوه بر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ورود کرده‌اند و تصمیمات کلان مربوط به سنجش و پذیرش و ساماندهی کنکور در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گرفته می‌شود و این امر ماموریت ذاتی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور افزود: ساماندهی نظام سنجش و پذیرش از ابتدا مورد نظر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بوده است، اما به دلایلی از جمله اطمینان‌پذیری از زیرساخت‌های آموزش عالی کشور و مطالعات عمیق کارشناسی این ساماندهی به تعویق افتاده است.

او ادامه داد: همچنین از ظرفیت سایر دستگاه‌ها هم برای ساماندهی کنکور استفاده می‌شود. روی مباحثی بحث و بررسی صورت گرفت، اما این مصوبات برای امسال و کنکور امسال اجرایی نمی‌شود. داوطلبانی که در حال مطالعه برای کنکور هستند نگرانی نداشته باشند.

کبگانیان ادامه داد: طبق تصمیمات ستاد نقشه سیاست‌های اجرایی سنجش و پذیرش را تصویب می‌کنیم و آنها به شورای سنجش و پذیرش ابلاغ می‌شود. طبق سند آمایش آموزش عالی هم طرح مفصلی برای اجرایی شدن مصوبه نیاز داریم و این طرح باید با سیاست‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی هماهنگ باشد و در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی کل مجموعه طرح تصویب خواهد شد. این فرآیند زمان بر است و نیازمند دقت است، اما ساماندهی کنکور شروع شده است و باید به سرانجام برسد.

او ادامه داد: سیاست شماره یک منوط به تفکیک سنجش از پذیرش بود که با کمی اصلاحات تصویب شد. سیاست دوم خود بحث پذیرش است. بخش پذیرش در این جلسه مورد بحث قرار گرفت و استفاده از سابقه تحصیلی مورد تاکید قرار گرفت و ۶۰ درصد سابقه تحصیلی برای تاثیر در کنکور مورد تصویب قرار گرفت و بر این اساس آزمون کتبی متمرکز در کنکور فقط ۴۰ درصد تاثیر خواهد داشت.

منبع: اصفهان امروز

ارسال نظر