|
کدخبر: 138615

این باورهای کرونایی اشتباه است!

معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: متاسفانه باورهای غلطی پیرامون بیماری کرونا در بین مردم جامعه دست به دست می شود.

دکتر عباس اسماعیلی افزود: در دوران اپیدمی همه گیری کرونا شاهد طیف وسیعی از علائم بیماری بوده و هستیم و پزشکان گرامی با توجه به سن، جنس، علایم بیماری و بیماری‌های زمینه‌ای داروهای مختلفی را تجویز می‌کنند که از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

وی اظهار داشت: در این میان لازم است که هر فرد باورهای اشتباه خود را در خصوص این بیماری اصلاح نماید و تنها در خصوص علائم و بیماری خود با پزشک مربوطه در تماس باشد و مراقبت های لازم را انجام دهد، چراکه با توجه به مقاومت باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا باید از مصرف خودسرانه دارو به خصوص آنتی بیوتیک ها خودداری شود.

وی تاکید کرد: استفاده مکرر از یک گیاه دارویی یا ماده غذایی توصیه نمی شود، چرا که گیاهان دارویی باید زیر نظر پزشک تجویز شوند که در غیر این صورت ممکن است در روند درمان تداخل ایجاد کنند.

دکتر اسماعیلی خاطرنشان کرد: برای عموم مردم استفاده از ماسک های سه لایه پزشکی کفایت می کند و نیازی به استفاده دو ماسک همزمان (بر روی هم نیست) و به هیچ وجه در روند اکسیژن رسانی خون و اندامهای داخلی بدن خللی ایجاد نمی‌کند، اما توصیه می شود که هموطنان، ماسک اضافه به همراه خود داشته باشند تا در صورت آلودگی ماسک، تعویض شود‌.

وی یادآور شد: همچنین استفاده از ماسک های فیلتردار تنها برای کار درمان اندیکاسیون(ضرورت) دارد.

وی تاکید کرد: برخی از افراد جوان بر این باورند که بیماری کرونا آنها را تهدید نمی کند، در صورتیکه موارد فوتی در افراد جوان و حتی بدون بیماری زمینه ای نیز در سطح استان به ثبت رسیده است.

دکتر اسماعیلی گفت: رطوبت و مرطوب بودن مجاری تنفسی از بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند، اما رطوبت زیاد و بیش از اندازه و بخور سایر مواد، بستری مناسب برای ایجاد بیماری های قارچی بوده و استفاده از بخور موادی چون جوش شیرین یا سایر ماده ها که این روزها در فضای مجازی دست به دست می شود، پایه و بنیه علمی و پزشکی نداشته و چه بسا ممکن است مضر نیز باشند.

وی در پایان افزود: عارضه اصلی بیماری کرونا اختلال در اکسیژن رسانی و کمبود اکسیژن خون است وقتی این افت اکسیژن رخ بدهد، اولین ارگان هایی که در بدن آسیب می بینند اعضایی هستند که مصرف اکسیژن بالایی دارند از جمله مغز و قلب و زودتر از بقیه اعضا در عملکرد خود دچار اختلال شده و از کار می‌افتند، حتی ممکن است سکته قلبی و مغزی به دلیل ترس نیز رخ بدهد.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر