|

بخوانید :

کدخبر: 270130 محمد انوشه‌ئی

در گفت وگوی گسترش نیوز با عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک مطرح شد:

با کاهش نرخ کمیسیون املاک مسکن ارزان نمی شود / طرح دولت شکست خورده است

لطفی گفت: سیاست هایی که بدون نظر کارشناسی و برنامه ریزی دقیق ارائه می شوند، مردم را به سمت کارهای خلاف و خارج از چهارچوب سوق می دهند. مسئولان باید بدانند که مشاوران املاک از همین جامعه هستند و هیچ دخل و تصرفی در گرانی مسکن ندارند و باید حق و حقوق مشاوران املاک رعایت شود.

راه و مسکن با کاهش نرخ کمیسیون املاک مسکن ارزان نمی شود / طرح دولت شکست خورده است

تورم بخش مسکن به جایی رسیده است که میانگین قیمت هر متر مسکن در تهران را به ۴۵ میلیون تومان رسانده است و با گرانی روز افزون مسکن هر از گاهی انگشت اتهام به سمت مشاوران املاک نشانه گرفته می شود. در این زمینه دولت و مجلس تصمیم گرفتند که برای بار دوم طی دو سال گذشته فرمول تعیین حق‌الزحمه مشاوران املاک را تغییر دهند و تصمیم گرفته شده دریافت درصدی کمیسیون از قیمت خانه را جایگزین قیمت منطقه‌ای در تقویم املاک کنند. مسئولان می‌گویند این طرح در بلندمدت منجر به ایجاد شفافیت و اعتماد در بازار مسکن می‌شود اما واسطه‌های ملکی، طرح جدید را فاقد پشتوانه کارشناسی و از قبل شکست خورده می‌دانند.

سعید لطفی عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با این موضوع به گسترش نیوز گفت: در واقع این موضوع یک طرحی است که هنوز کارشناسی نشده و خیلی زمان می برد تا اجرایی شود. این طرح از قبل شکست خورده است و این زمینه هیچ توافقی با اتحادیه مشاوران املاک برای تعیین و توافق یک مبلغ مناسب نشده است. طرح جدید درخصوص تعیین تعرفه مشاوران املاک مطابق تقویم سالیانه سازمان امور مالیاتی باید در کمیسیون نظارت هر شهرستان با حضور اصناف و کارشناسان مربوطه بررسی شود. در شهر تهران هنوز این جلسه برگزار نشده است. اما آن‌چه فعلا از طرح مذکور استنباط می‌شود عدم تطبیق آن با شرایط واقعی را نشان می‌دهد.

سعید -لطفی

این طرح از قبل شکست خورده است

لطفی بیان کرد: در جداول ارزش معاملاتی املاک شهر تهران در سال ۱۴۰۰ قیمت‌ها بین ۲۴۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است در حالی طبق آمار رسمی بانک مرکزی، قیمت ها در ارزان‌ترین منطقه تهران متری ۱۸.۵ میلیون و در گران‌ترین منطقه ۸۱ میلیون تومان است. سوال این است کدام‌یک از مسئولانی که فرمول تغییر حق‌الزحمه مشاوران املاک را ارایه کرده‌اند حاضرند خانه خود را با قیمت متری ۲ میلیون تومان بفروشند؟

لطفی گفت:  این طرح نیز مثل بسیاری از طرح ها و سیاست هایی که پشتوانه کارشناسی ندارد با شکست مواجه خواهد شد. فقط ممکن است منجر به توافقات خارج از چارچوب در قالب قراردادهای جعاله بین مشاوران املاک با متعاملین شود.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: سیاست هایی که بدون نظر کارشناسی و برنامه ریزی دقیق ارائه می شوند، مردم را به سمت کارهای خلاف و خارج از چهارچوب سوق می دهند. مسئولان باید بدانند که مشاوران املاک از همین جامعه هستند و هیچ دخل و تصرفی در گرانی مسکن ندارند و باید حق و حقوق مشاوران املاک رعایت شود.

اتهام زنی به سمت مشاوران املاک ناعدالتی است

لطفی خاطر نشان کرد: قیمت مسکن با کاهش نرخ کمیسیون املاک کنترل نمی شود. قیمت ها زمانی به تعادل می رسد که عرضه مسکن متناسب با تقاضا رشد کند و بر نهادهای ساختمانی نظارت داشته و تسهیلات بانکی به خود سازنده ها داده شود.

عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک افزود: متاسفانه وزارت راه و شهرسازی در دولت قبلی هیچ اقدام موثری برای ساخت وساز در کشور انجام نداد و تولید مسکن یک رکود بی سابقه را تجربه کرد و با رشد تقاضا، شاهد برهم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا در این بازار حیاتی شدیم. اگر بخواهیم نقشی برای مشاوران املاک در گرانی مسکن قایل باشیم،‌ این نقش بسیار کمرنگ و ناچیز است و اینکه بگوییم مشاوران املاک باعث گرانی مسکن هستند، کاملا ناعادلانه است. این موضوعات غیر از این که ذهن مردم را منحرف کند.

وی در پایان گفت: نرخ اجاره مسکن تابعی از قیمت مسکن بوده و از این موضوع تاثیر مستقیم می گیرد.گرانی مصالح ساختمانی و جواز ساخت یکی از دلایلی هستند که بر سرعت گرانی مسکن دامن زده اند. کشور باید با فراهم کردن بستر اقتصادی مناسب، تولید مسکن را افزایش داده و اگر قرار است با طرح سیاست های گوناگون بازار مسکن را از بن بست خارج کند، با کارشناسی و برنامه ریزی این اقدام را انجام دهد.

  • جبار ارسالی در

    تا بساط مشاوران املاک جمع نشه قیمت مسکن پایین نمیاد
    همه اونها برای سود بیشتر قیمتها را بالاتر جلوه میدن

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...