|
کدخبر: 147895

سود وام ۱۵۰ میلیونی مسکن چقدر است!

وزیر راه گفت: پیشنهاد افزایش مبلغ وام طرح ملی مسکن از ۱۰۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون به شورای پول و اعتبار ارسال شده است.

راه و مسکن سود وام ۱۵۰ میلیونی مسکن چقدر است!

وزیر راه از ارسال پیشنهاد افزایش وام طرح ملی مسکن به شورای پول و اعتبار خبر داد. به نظر می‌رسد این اقدام با هدف جبران افزایش نرخ ساخت این طرح انجام می‌شود.

محمد اسلامی با بیان "بدون شک پیشرفت طرح ملی مسکن به مردم بستگی دارد و با پرداخت هرچه سریع تر آورده و تامین آن به پیشرفت کار کمک می‌کنند" اظهار کرد: پیشرفت مالی، نقشه، زمین و مدیریت پروژه در همه شهرهای کشور ساماندهی شده است و مردم هرچه زودتر واریزی داشته باشند، کار سریع تر به پایان خواهد رسید.

وی با یادآوری این‌که برای دهک‌های ۳ تا ۵ حدود ۴۰ درصد نرخ برآورد شده از وام مسکن در نظر گرفته شده و ۶۰ درصد مبلغ را باید متقاضیان تامین کنند، افزود: پیشنهاد افزایش مبلغ وام طرح ملی مسکن از ۱۰۰ میلیون به ۱۵۰ میلیون به شورای پول و اعتبار ارسال شده است.

وی ادامه داد: در این مورد ملاحظه موجود این است افرادی که وام را دریافت می‌کنند توانایی پرداخت قسط را داشته باشند. برای سازنده ۸۰ درصد مبلغی که مورد نیاز است که از طریق تسهیلات تامین می‌شود.

اواسط ماه گذشته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه گفته بود: نرخ ساخت واحدهای طرح ملی مسکن بر اساس فهرست بهای سازمان بودجه است. بر این اساس برای هرمترمربع ۲میلیون و ۷۷۰ هزار تومان است، ولی تعدیل هایی هم مطابق اعلام سازمان برنامه و بودجه در جهت افزایش نرخ به آنها اصابت می‌کند.

این‌گونه به نظر می‌رسد که وزارت راه و شهرسازی برای جبران افزایش نرخ ساخت واحدهای طرح ملی مسکن، ترجیح داده که مسیر کوتاه و سریع افزایش وام مسکن را طی کند. به این ترتیب متقاضیان طرح ملی مسکن هستند که هزینه تعدیل‌های سازمان برنامه و بودجه را در یک بازه ۱۲ ساله (بازپرداخت وام) پرداخت خواهند کرد.

در صورت افزایش وام طرح ملی مسکن به ۱۵۰ میلیون تومان، مبلغ قسط ماهانه در یک دوره ۱۲ ساله به ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان افزایش می‌یابد. در مجموع طی ۱۲ سال متقاضی طرح ملی مسکن ۳۶۷ میلیون تومان پرداخت کند، یعنی حدود ۲۱۷ میلیون تومان سود.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...