|
کدخبر: 139879

چرا ببرهای پارک ارم یکی یکی جان می‌دهند! + عکس

باغ وحش ارم در دو ماه اخیر دو گونه با ارزش خود را به دلایل مختلف از دست داده است.

حوادث چرا ببرهای پارک ارم یکی یکی جان می‌دهند! + عکس

هفته گذشته خبر تلف شدن یک ببر ماده به‌دست ببر نر در رسانه‌ها منتشر شد و بار دیگر پارک ارم را در صدر رسانه‌ها قرار داد، ببر سفید ماده که به آن کوئین می‌گفتند در نیمه شب یکشنبه هفته قبل توسط ببر نر مجروح و ۱۴ آذر ماه خبر مرگ آن به سازمان دامپزشکی و محیط‌زیست اعلام شد.

در پی انتشار این اخبار روز گذشته برای یافتن پاسخ دقیق از علت مرگ این ببر سفید به سمت باغ وحش ارم حرکت کردیم، پس از هماهنگی‌های بسیار با حراست این مجموعه موفق به ورود به باغ وحش ارم شدیم، پیش از این یعنی در تاریخ ۱۴ آذرماه فاطمه برنا رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان تهران درباره علت مرگ ببر سفید باغ وحش ارم اظهار کرد: متاسفانه این ببر ماده امروز در باغ وحش ارم تلف شده و اقدامات درمانی در چند روز گذشته برای مداوای آن نتیجه‌ای در بر نداشته است.

برنا تصریح کرد: بنابر گزارش اولیه ارسالی باغ وحش که ساعتی پیش به محیط‌زیست رسیده، این ماده ببر به علت پارگی کامل نای و پارگی طولی مری و خفگی در اثر پنومونی استنشاقی به دلیل صدمه فیزیکی نزاع با ببر نر تلف شده است.

هنوز در حال بررسی هستیم

معاون مدیر کل و رئیس اداره محیط‌زیست شهر تهران با بیان اینکه در آخرین بازدید دوره‌ای کارشناسان این اداره از باغ وحش ارم، حیوانات این باغ وحش سالم و در وضعیت خوبی بودند، اظهار کرد: در بخشی از گزارش ارسالی باغ وحش آمده است که ببر نر در روز یکشنبه ٩ آذرماه پس از شکستن و تخریب حصار مجاور محل نگهداری ببر ماده وارد محدوده نگهداری از این حیوان شده و به نزاع با آن پرداخته است.

برنا در ادامه گفت: بررسی‌ها در این خصوص از سوی محیط‌زیست استان تهران انجام و نتایج حاصله اعلام خواهد شد، اما در گام اول، نظارت ناکافی مجموعه باغ وحش یکی از دلایل این اتفاق می‌تواند باشد.

وی در پایان تاکید کرد: لازم است مدیران باغ وحش‌ها جدیت بیشتری در خصوص محل‌های نگهداری از حیواناتی که باید به طور کلى و یا در فصولی از سال از هم جدا باشند و یا با فاصله مناسبی از هم نگهداری شوند، داشته باشند.

اما شنیدن این ماجرا تنها به صورت یک گزارش قانعمان نکرد و مجبور شدیم تا برای بررسی علت این حادثه به باغ وحش ارم برویم، پس از ورود به مجموعه ارم به دفتر علی دقیقیان مدیرعامل مجموعه ارم سبز رفتیم، او درباره جزییات این حادثه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در روز یکشنبه یک قلاده ببر سفید در باغ وحش ارم در شیفت شب زخمی شد، ببری که همجوار قفس ببر سفید بوده است، با تخریب قسمتی از حائل بین دو قفس به حریم ببر سفید ورود پیدا کرده و درگیری شکل می‌گیرد که متأسفانه سبب مرگ این ببر سفید شده است.

او با اشاره به اینکه ببر‌ها در قفس‌هایی که شب‌ها در آن استراحت می‌کنند قرار داشتند، گفت: دو فضا برای حضور حیوانات در باغ وحش ارم وجود دارد، یک فضا برای بازدید بازدیدکنندگان و دیگری برای استراحت این حیوانات، مردم عزیز توجه داشته باشند که قفسی که برای بازدید در نظر گرفته شده‌اند، بسیار ایمن و محکم هستند و فضای استراحت حیوانات با محافظ کمتر و تعداد محدودتری از گونه‌های شبیه بهم از یکدیگر جدا می‌شوند.

برای اولین بار این اتفاق رخ داده است

دقیقیان در پاسخ به اینکه آیا بهتر نبود این فاصله بین حیوانات محافظ قوی تری داشته باشد، تشریح کرد: باغ وحش ارم قدمت بالایی دارد و بیش از ۲۹ سال است که در این منطقه فعالیت دارد و تا به امروز موردی در این زمینه نداشتیم و برای ما نیز این اتفاق خوشایند نیست.

او با اشاره به اینکه در پی آن هستیم تا عوامل اصلی این ماجرا را شناسایی کنیم، گفت: موضوع زاد و ولد و مرگ و میر امری طبیعی در حیات وحش است و یکی از تدابیر اندیشیده شده در این راستا این است که باید در تعداد گونه‌های نگهداری شده در این مکان کاهش داشته باشیم، چراکه زمانی که تعداد گونه‌ها افزایش پیدارمی‌کند، فضای نگهداری از آنها نیز کمتر می‌شود.

رئیس مجموعه باغ وحش ارم درباره جفت گیری اجباری پلنگ ماده کشته شده با پلنگ نر، تصریح کرد: در این زمینه طبق دستورالعمل‌ها، ببر سفید، چون دارای اختلال ژنتیکی بوده مجاز به هیچ گونه جفت گیری نبوده و در باغ وحش ارم از سال ۹۵ این دستورالعمل رعایت شده است.

دقیقیان با اشاره به بسته بودن باغ حش ارم به دلیل شیوع ویروس کرونا مطرح کرد: از اسفند ماه سال گذشته تا به امروز باغ وحش ارم در حالت غیر فعال به سر می‌برد و مانع از درآمدزایی باغ وحش ارم شده است و نگهداری از این حیوانات هزینه‌های بالایی دارد.

گفتنی است؛ در حالی که رئیس این مجموعه اظهار دارد که تاکنون اتفاقی شبیه به تلف شدن یک گونه ماده به‌دست یک گونه نر با ورود به قفس آن سابقه نداشته است، باید به این موضوع اشاره کرد که پیش از این در اوایل آبان ماه در همین مجموعه یک شامپانزه ماده (شمسی) به‌دست یک شامپانزه نر کشته شد؛ شامپانزه‌هایی که به گفته کارشناسان محیط‌زیست و دامپزشکان مبتلا به افسردگی هستند و حالا با تمام این اتفاقات تلخ و ناگوار شامپانزه سه سال‌های که به باغ وحش ارم منتقل شده و هنوز بالغ نشده است، در این مجموعه به صورت تنها و جداگانه نگهداری می‌شود.

منبع: رسالت

ارسال نظر