|
کدخبر: 121752

دلیل سقوط بورس مشخص شد

او ادامه داد: پیاده‌سازی بازار گردانی صحیح، نیازمند حمایت و همکاری حقوقی‌های بازار است.

بورس دلیل سقوط بورس مشخص شد

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این که صعود بی‌رویه و اصلاح شدید شاخص کل بورس به دلیل فقدان بازار گردانی بوده است گفت: با تصویب آیین نامه صیانت از حقوق سهام داران و ثبات بازار انتظار می‌رود شاهد حرکت صحیح و منطقی بازار سرمایه کشور باشیم.

حسین سلاح ورزی در استودیو گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان این که بازار سرمایه کشور نیازمند بازارگردانی صحیح و منطقی است افزود: با تصویب آیین نامه صیانت از حقوق سهام داران و ثبات بازار انتظار می‌رود با نحوه درست و منطقی و علمی بازار گردانی، شاهد حرکت صحیح و منطقی بازار سرمایه کشور باشیم.

او ادامه داد: پیاده‌سازی بازار گردانی صحیح، نیازمند حمایت و همکاری حقوقی‌های بازار است.

سلاح ورزی تصریح کرد: رشد بی‌سابقه بازار سرمایه در سال گذشته حاصل عدم تعادل در نحوه بازار گردانی و مدیریت و قیمت‌گذاری برخی سهام‌ها بود که طبیعتاً رشد آن چنانی بازار پس از مدتی نیازمند اصلاح این چنینی بود که ما این روز‌ها شاهد آن هستیم.

محسن علیزاده نماینده ناظر مجلس در شورای‌عالی بورس در سوی دیگر استودیو گفت: توسعه بازار بدون بازار گردانی در همه نماد‌های بورسی امکان‌پذیر نخواهد بود اگر به دنبال تقویت بازار سرمایه هستیم باید همه نماد‌ها را به درستی بازار گردانی کنیم.

او گفت: مصوبه امروز شورای‌عالی بورس هم با نگاهی مثبت و موثر به این موضوع، بازار گردانی را عاملی موثر در توسعه بازار سرمایه دانسته و برای همه نماد‌های بورسی تکلیف کرده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: صعود بی‌رویه و اصلاح شدید شاخص کل بورس به دلیل فقدان بازار گردانی بوده است.

سلاح ورزی افزود: در مصوبه امروز شورای‌عالی بورس تحت عنوان صیانت از حقوق سهامداران، ساز و کارهای ایجاد و اعمال بازارگردانی صحیح و مثر از سوی حقوق‌ها دیده شده است.

او ادامه داد: بازارگردانی موثر، سبب می‌شود تا قیمت سهام‌ها از ارزش واقعی خود چندان فاصله نگیرد و با حرکتی منطقی، رشد و کاهش داشته باشند.

علیزاده نماینده ناظر در شورای‌عالی بورس در سوی دیگر این استودیو گفت: حقوقی‌های بازار که روزی سود خوب بازار را تجربه کردند امروز باید بیایند و بازار را کنترل نمایند اگر چنین اتفاقی نیفتاده که بازار سرمایه معنایی ندارد اگر سهام داران خرد، ​ سرمایه خود را از بازار خارج کرده و به سمت بازارهای موازی بروند دیگر بورس باقی نخواهند ماند.

او ادامه داد: درحال‌حاضر ۵ الی ۷ میلیون نفر فعال بازار سرمایه در کشور هستند و مدیریت بازار ۷ میلیونی نیازمند اصلاح زیر ساخت‌ها و قوانین بازار سرمایه می‌باشد.

مهدی سدیدی عضو هیات مدیره شرکت بورس و اوراق بهادار در ارتباط تصویری از دیگر استودیو با این برنامه گفت: طبق مصوبه اخیر شورای‌عالی بورس از این به بعد خود شرکت هم می‌تواند سهام خود را خریداری کرده و تبدیل به یک بازار گردان شود چرا که قبل از این، چنین اقدامی فقط از سوی دیگر نهادهای حقوقی و نظارتی امکان‌پذیر بود.

او ادامه داد: امروز بحث عرضه سهام خزانه به عنوان پارامتری کمک رسان به بازار مطرح شد البته سهام خزانه شامل سود و حق رای نخواهد بود.

سلاح ورزی در استودیو گفت: در شرایط صعودی بازار، کمبود عرضه خودنمایی می‌کند و در شرایط نزولی کمبود بازار، شورای‌عالی بورس با تصویب آیین نامه امروز خود قصد دارد شرایطی فراهم آورد تا در زمان صعود و نزول بازار، ​ اعتدال و تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار شود.

روح الله میر صانعی مدیر کانون کارگزاری‌ها در ارتباط تلفنی با این برنامه از وظایف محوله در مصوبه امروز شورای‌عالی بورس بر کارگزاری‌ها گفت: طبق مصوبه شورای‌عالی بورس، شرایط اعتباری کارگزاری‌ها تا سقف ۵۰ درصد افزایش یافته است اما درحال‌حاضر فقط ۲۰ درصد در حال اعمال و اجرا است.

او ادامه داد: طبق بند ۱۶ و ۱۷ این مصوبه، فعالیت و بنگاه داری بانک‌ها مغایراتی دارد که نیازمند رسیدگی است.

سدیدی در خصوص تخلفات ناظرین بازار وسایر ارگان اجرایی بازار گفت: در آیین نامه‌های سازمان بورس، تمامی جرئیات مراحل رسیدگی به تخلفات ارگان ۴ شرکت بورس مشخص و معلوم است و شاکیان می‌توانند شکایت خود را به مقامات بالا دستی در سازمان بورس ارائه نمایند.

سلاح ورزی در استودیو در خصوص انواع حمایت از بازار سرمایه و نقش شورای‌عالی بورس در این زمینه گفت: سازمان بورس از ساز و کارهای ویژه خود برخوردار است اما در شرایط فعلی به نظر می‌رسد کمبود یک کانال رسمی برای دریافت شکایات و نظرات و سوالات سهامداران حقیقی بیشتر به چشم می‌خورد.

علیزاده نماینده ناظر در شورای‌عالی بورس، در خصوص راه‌اندازی کانون صنفی سهامداران خرد گفت: از راه‌اندازی این کانون حمایت می‌کنیم و مجلس هم تمام قد آماده دریافت پیش نویس اساسنامه این کانون صنفی است.

ارسال نظر