|
کدخبر: 328024

فوری | دلار ۴۲۰۰ تومانی رسما حذف شد

بعد از ۶ سال، نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی که به عنوان نرخ رسمی از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود، از سایت این بانک حذف شد. جایگزین این نرخ، نرخ ۳۷ هزار تومانی شده است. بانک مرکزی اعلام کرده است که این نرخ ۳۷ هزار تومان، نرخ موزون ارز است و صرفاً جنبه محاسباتی دارد.

اقتصاد فوری | دلار ۴۲۰۰ تومانی رسما حذف شد

بر اساس اطلاعات جدید، قیمت دلار در سایت بانک مرکزی که تا مدت‌زمان زیادی در سطح ۴۲۰۰ تومان درج شده بود، اکنون تغییر کرده است.بانک مرکزی، نرخ جدید دلار را معادل ۳۷ هزار تومان اعلام کرده است. 

این تغییر نرخ رسمی ارز در سایت بانک مرکزی، بیانگر حذف نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی است که به‌عنوان نرخ رسمی دلار شناخته می‌شد. بنابراین، نرخ ۳۷ هزار تومان برای هر دلار، به‌عنوان نرخ موزون و جدید در سایت بانک مرکزی جایگزین نرخ ۴۲۰۰ تومانی شده است.

این اقدام بانک مرکزی می‌تواند نشان‌دهنده تلاش این بانک برای نزدیک‌تر شدن نرخ رسمی ارز به واقعیت‌های بازار آزاد باشد.

بانک مرکزی در توضیح چرایی درج نرخ ۳۷ هزار تومانی برای دلار اعلام کرد که این نرخ موزون است و جنبه معاملاتی ندارد؛ نرخ موزون بر مبنای حجم معاملات ارزی انجام شده در یک ماه گذشته با نرخ های اعلامی در سامانه معاملات الکترونیک ارز(ets) در حوزه حواله، اسکناس و حواله کالاهای اساسی و ضروری محاسبه می شود و جنبه عملیاتی ندارد. لذا نرخ اعلامی، صرفا یک نرخ محاسباتی و نمایه ای است و نرخ معاملاتی جدید محسوب نمی شود.

برهمین اساس، بانک مرکزی برای استفاده مراکز پژوهشی و استناد مجامع بین‌المللی، نرخ میانگین موزون ارز را محاسبه و با انتشار آن اعلام کرد: این نرخ اعلامی، صرفاً یک نرخ محاسباتی و نمایه‌ای است و نرخ معاملاتی محسوب نمی‌شود.

در ادامه توضیحات این بانک آمده است: با عنایت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی (به ازای هر دلار) در سال ۱۴۰۱ متعاقب اجرای سیاست مردمی‌سازی یارانه‌ها و با توجه به تغییرات ایجاد شده در نرخ تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی (حسب مصوبات مجمع عمومی بانک مرکزی) و بدین ترتیب عدم موضوعیت نرخ ۴۲۰۰ تومان در معاملات ارزی کشور، بانک مرکزی با بررسی رویکرد متعارف در سطح بین‌الملل و با تأکید بر نرخ‌های مستخرج از معاملات رسمی در بازار، تصمیم گرفت تا نرخ میانگین موزون ارز را به عنوان نمایه‌ و سنجه‌ای از نرخ رایج معاملات بازار ارز محاسبه و منتشر نماید.

در تشریح و تبیین این نرخ لازم به توضیح است، نرخ میانگین موزون ارز بر مبنای وزن مستخرج از حجم معاملات ارزی انجام‌شده در یک ماه گذشته با نرخ‌های اعلامی در سامانه معاملات الکترونیک ارز (ETS)  در حوزه حواله (تالار حواله مرکز مبادله ارز و طلای ایران)، اسکناس (تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران) و حواله کالاهای اساسی و ضروری (بر مبنای هر دلار معادل ۲۸۵۰۰۰ ریال) محاسبه می‌شود و کارکرد عملیاتی ندارد.

لذا نرخ اعلامی، صرفاً یک نرخ محاسباتی و نمایه‌ای است و نرخ معاملاتی محسوب نمی‌شود. به عبارتی این نرخ صرفاً حائز کارکرد پژوهشی و مطالعاتی برای اشخاص و مجامع داخلی و بین‌المللی است.

نکته حائز اهمیت آن است که نرخ میانگین موزون سنجه مناسبی از نرخ تأمین ارز در حوزه تجارت کالایی و خدماتی ارائه می‌نماید و با توجه به اینکه وزن بازارها بر اساس سابقه سی روز کاری گذشته لحاظ می‌شود، بررسی روند این نرخ به نحو مطلوبی می‌تواند تغییرات قیمتی در بخش‌های مختلف بازار ارز را منعکس نماید.

همچنین شایان ذکر است، سوابق این نرخ برای سال‌های گذشته به صورت سری زمانی در دست تهیه است که متعاقباً پس از نهائی شدن آن به صورت عمومی در سامانه‌های بانک مرکزی انتشار می‌یابد تا مورد استفاده کلیه افراد از جمله پژوهشگران و محققان داخلی و خارجی قرار گیرد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها