|
کدخبر: 323732

قیمت مسکن / خرید مسکن / بازار مسکن

برای خرید مسکن عجله کنید / این افراد وام ۲ میلیارد ی خرید خانه می گیرند

سقف وام خرید مسکن برای نخبگان به مبلغ ۲ میلیارد تومان و سقف وام ودیعه مسکن به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. افرادی که مشمول بهره‌مندی از این وام‌ها هستند، نخبگان محسوب می‌شوند.

اقتصاد برای خرید مسکن عجله کنید / این افراد وام ۲ میلیارد ی خرید خانه می گیرند

در سال گذشته، بنیاد ملی نخبگان تمرکز اصلی خود را بر فراهم کردن زمینه‌ای مناسب برای افزایش تأثیرگذاری نخبگان قرار داد. ایجاد شرایط ملائم در زمینه معیشت و اشتغال نیز از جمله رویکردهای مهمی بود که بر این اساس، سقف وام خرید مسکن برای نخبگان به ۲ میلیارد تومان و سقف وام ودیعه مسکن به پانصد میلیون تومان افزایش یافت.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، نرخ سود تسهیلات ساخت/خرید و ودیعه اجاره مسکن ۲۳ درصد با بازپرداخت تا حداکثر ۲۰ سال برای تسهیلات ساخت/ خرید مسکن، و بازپرداخت تا حداکثر ۵ سال برای تسهیلات ودیعه مسکن در نظر گرفته شده و محاسبه مبلغ اقساط ماهانه، بر عهده بانک‌های عامل است که متقاضی می‌تواند با مراجعه به مدیریت امور شعب بانک‌های عامل، از میزان اقساط اطلاع حاصل کنند.

برگزیدگان شیوه‌نامه شناسایی و توسعه فعالیت‌های استادیاران جوان (طرح زنده‌یاد کاظمی آشتیانی)، برگزیدگان شیوه‌نامه تسهیلات جذب دانش آموختگان برتر دانشگاهی در موسسه‌های علمی (طرح شهید شهریاری)، برگزیدگان سطح ۱ و ۲ شیوه نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده (طرح شهید فخری‌زاده) و برگزیدگان شیوه‌نامه بهره‌مندی دانش آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید چمران) مشمولان استفاده این تسهیلات هستند.

همچنین متخصصان ایرانی دانش‌آموخته خارج از کشور نیز می‌توانند برای درخواست بهره‌مندی از این تسهیلات، از طریق ارتباط با مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری اقدام کنند. هر متقاضی صرفاً مجاز به استفاده از یکی از تسهیلات ساخت/خرید و یا ودیعه اجاره مسکن است و در صورت استفاده از یکی از این دو، امکان معرفی برای تسهیلات مسکن دیگر وجود ندارد.

ضروری است، متقاضیان استفاده از هر یک از تسهیلات مسکن، پیش از ارائه درخواست، بررسی‌های لازم را انجام دهند و ضمن اطلاع کافی از شرایط و جزئیات وام، برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.

انواع وام خرید مسکن

وام خرید مسکن را به طور تخصصی می‌توان از بانک مسکن دریافت کرد ولی بانک‌های دیگری هم اعتبار ارائه این تسهیلات را دارند. بانک مسکن این وام را به دو صورت پرداخت می‌کند: وام مسکن جوانان و وام اوراق.

وام مسکن جوانان

این وام براساس سپرده‌گذاری و افزایش مقدار سپرده در حساب بانکی شخص داده می‌شود. متقاضی وام بعد از افتتاح حساب پس انداز جوانان، باید بین ۵ تا ۱۵ سال هر ماه به حساب سپرده‌اش پول واریز کند. مبلغ سپرده ماهانه هم در سال اول یک میلیون و صد هزار تومان و در سال پانزدهم یعنی سال آخر دومیلیون و ۳۰۰هزار تومان است. سقف وام مسکن جوانان هم ۴میلیارد تومان است.

وام اوراق مسکن

تسهیلاتی که می‌توانید از بانک مسکن دریافت کنید، وام اوراق است. متقاضیان این وام معمولاً افرادی هستند که پس‌انداز کافی ندارند یا خودشان نمی‌توانند سپرده جدیدی را افتتاح کنند و ۱۲ ماه در صف انتظار بمانند. برای همین اوراق تسه خریداری می‌کنند.قیمت اوراق تسه و تعداد اوراقی که باید بخرید هم در همین مطلب آورده‌ایم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها