|
کدخبر: 323541

پیش بینی بورس / بازار بورس / سهامداران بورس

پیش بینی بورس امروز / سیگنال جنگی بر بازار حاکم است؟

با پایان تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۳، انتظار می‌رود حجم، ارزش معاملات و در نهایت پویایی معاملات افزایش یابد. کارشناسان باور دارند که تحرکات دلار همچنان اثرگذارترین عامل در بازار سرمایه است.

اقتصاد پیش بینی بورس امروز / سیگنال جنگی بر بازار حاکم است؟

در پایان معاملات روز شنبه، شاخص اصلی بورس با کاهش ۰.۰۱ درصدی، به معادل ۲۱۴ واحد از ارتفاع این شاخص در سطح دو میلیون و ۲۶۱ هزار و ۱۷۲ واحد رسید.

افت ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با افت اندک ۰.۰۳ درصدی (معادل ۲۳۰ واحد) در پله ۷۷۰ هزار واحدی باقی ماند.

معاملات بورس تهران در آیینه آمار و ارقام

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم ) را در روز شنبه، سه هزار و ۵۸۹ میلیارد تومان نشان می‌داد. 

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز شنبه را ۱۰ میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد. کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه شاخص کل در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه صعود را هموارتر می‌کند.

همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آن‌ها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز شنبه بورس از خروج ۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

پیش بینی بورس سه شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

با رسیدن به نیمه فروردین ۱۴۰۳، تعطیلات نوروزی به پایان رسید و معاملات بازار سهام با جدیت بیشتری توسط اهالی تالار شیشه‌ای دنبال می‌شود. کارشناسان معتقدند با توجه به شرایطی که اقتصاد کشور با آن مواجه است، نمی‌توان به شکل بلندمدت چشم‌انداز دقیقی را برای بازار متصور بود. با این وجود، انتظار می‌رود بهار بازار سرمایه با چهره سبز نقشه بازار همراه باشد.

رشد مثبت بازار سهام با توجه به چشم‌انداز صعودی اسکناس آمریکایی به عنوان مهم‌ترین محرک بازار، محتمل است. این سناریو اما منوط به این است که بانک مرکزی و دولت، دست از سیاست کنترل نرخ نیمایی دلار بردارند. در این صورت، صنایع دلاری بازار سهام اجازه رشد پیدا خواهند کرد و به تبع آن‌ها کلیت بازار در مسیر صعودی گام برخواهد داشت. 

با افزایش تدریجی حجم و ارزش معاملات، به تدریج در نیمه دوم فروردین‌ماه پویایی معاملات افزایش خواهد یافت. از این رو می‌توان تغییر چهره بازار از شرایط خنثی فعلی به سمت و سوی بازدهی مثبت نمادهای معاملاتی در پرتفوی سهامداران را متصور بود.

عملکرد مثبت بورس در سالی که گذشت/نقش پنل بدهی در شفاف سازی نقدینگی

رئیس اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی سازمان بورس درباره حجم تامین مالی از طریق بازار سرمایه در سال ۱۴۰۲ صحبت کرد و اعلام کرد که در سال گذشته، این سازمان با افزایش بیش از ۳۶ درصدی تامین مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های تولیدی، به تامین نقدینگی بخش خصوصی کمک کرده است.

مرتضی چشان به اقداماتی که در اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بدهی در سال ۱۴۰۲ انجام شده است اشاره کرد و افزود: سامانه جامع نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار بدهی (پنل بدهی) راه‌اندازی شده است. هدف از راه‌اندازی این سامانه افزایش شفافیت، تسریع در فرآیند تامین مالی برای متقاضیان، حذف فرآیند کاغذی از کل فرآیند تامین مالی و نظارت بر خطرات مرتبط با فرآیند تامین مالی است. این اقدامات اصلی در سال ۱۴۰۲ انجام شده است.

 

 

منبع: تجارت نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    وقتی خروجی دانشگاه امام صادق افراد همچو ن خاندوزی، عشقی، مخبر ، محسن رضایی، وح یدی و .... باشه ، اقتصاد مملکت و بورس باید هم سقوط کنند.

  • ناشناس ارسالی در

    بورس باد هواست

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها