|

بخوانید :

کدخبر: 208589

پشت پرده گران شدن این میوه محبوب

نایب رئیس اتحادیه باغداران‌ تهران از افزایش ۲۵ درصدی تولید سیب خبر داد و گفت: بنابر برآوردهای اولیه حداقل ۵۰ درصد مرکبات باید صادر شود.

اقتصاد پشت پرده گران شدن این میوه محبوب

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران‌ تهران اظهار کرد: هم اکنون برداشت محصولات باغی همچون سیب، مرکبات، کیوی و انار در حال انجام است و در ادامه پاییز برداشت سرعت می گیرد.

او افزود: با وجود تورم بالای بخش کشاورزی و افزایش چشمگیر قیمت نهاده های تولید، اگر اصالت کشاورزان نبود، در خیلی از محصولات تولید رها می شد، اما کشاورزان با تمام قدرت به تولید ادامه دادند که امیدواریم حوادث خاصی در ادامه این چند ماه در محصولات باغی رخ ندهد.

شادلو ادامه داد: در تولید محصولات باغی همچون سیب، کیوی و مرکبات اگر شرایط پایدار و مستمر صادرات نداشته باشیم، بازار داخل جوابگو نیست چرا که بنابر برآوردهای اولیه حداقل ۵۰ درصد تولید باید صادر شود که این امر مستلزم مسیر روان صادرات است.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با تاکید بر رفع موانع صادرات محصولات کشاورزی بیان کرد: بنابر قول وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر رفع موانع صادراتی انتظار می رود که مشکلات سال قبل اتفاق نیفتد تا بتوانیم از این فرصت برای ارتقای بخش کشاورزی و اقتصاد کلان نهایت استفاده را کنیم.

او از افزایش ۲۵ درصدی تولید سیب خبر داد و گفت: با توجه به آنکه عمده مرکبات از آذر به بعد برداشت می شود، از این رو در ماه های آتی برآورد دقیق تری از میزان تولید می توان داشت.

شادلو با اشاره به مصوبه واردات موز در قبال صادرات سیب گفت: گرچه برخی واردکنندگان اعتراضاتی نسبت به این مصوبه دارند، اما خواص سیب با موز تفاوتی ندارد

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با اشاره به اینکه گرانی موز ارتباطی به واردات ندارد، گفت: گرانی موز در زمستان سال گذشته تنها ناشی از انحصار و ایجاد رانت بود.

او در پایان با اشاره به اینکه سال گذشته کمبودی در مقدار سیب صادراتی نداشتیم، تصریح کرد: اگر صادرات سیب در ازای واردات موز جوابگو نیست، اهرم های مناسبی در قبال صادرات سیب باید تعریف شود تا کمک به تولید و اقتصاد کلان باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...