|
کدخبر: 173985

این فروشگاه ها از مالیات معاف می شوند؟

عضو کمیسیون اقتصادی گفت: باید برای فروشگاه‌های آنلاین بزرگ مثل دیجی‌کالا معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفت یا تخفیف‌هایی برای حامل‌های انرژی آنها پیش‌بینی کرد. با تحقق این مهم نه‌تنها می‌توان زمینه فعالیت آن‌ها را گسترش داد بلکه انگیزه فروشندگان سنتی برای فروش کالاهای قاچاق هم کاهش می‌یابد.

اقتصاد این فروشگاه ها از مالیات معاف می شوند؟

وی اضافه کرد: از آنجا که در شرایط کنونی به دلیل گستردگی بازارهای سنتی، نظارت دقیق بر آنها زمانبر بوده و مشکل است بسیاری از فروشندگان فعال در این بازار کالاهای قاچاق را در مغازه‌های خود می‌فروشند، حال آنکه فروشگاه‌های آنلاین  بزرگ و رسمی کالاها را از مبادی رسمی وارد کشور کرده و ناچار به دلیل پرداخت عوارض گمرکی و... هستند در نتیجه ناچارند بعضی کالاها را گران‌تر از بازارهای سنتی دارای کالای قاچاق بفروشند.

عضو کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه در برخی موارد کالاها در فروشگاه‌های آنلاین به دلیل پرداخت مالیات، عوارض ورودی و... از بازار گرانتر است این مضوع را با بیان مثالی توضیح داد: به طور مثال از تاکسی‌های درون شهری مالیات، هزینه تمدید مجوز و.. دریافت می‌شود اما افرادی که فاقد مجوز هستند از آنجا که هزینه‌های مذکور را پرداخت نمی کنند، درآمد بیشتری دارند.

علیزاده تصریح کرد: اگر مشوق‌های مناسبی برای افرادی که با مجوز فعالیت کرده یا در بستر فضای مجازی که در حال حاضر یکی از ظرفیت‌های مهم دنیا است، پیش‌بینی شود، متخلفان نیز درصدد فعالیت مجاز بر می‌آیند.

وی ادامه داد: باید برای فروشگاه‌های آنلاین بزرگ مثل دیجی‌کالا معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفت یا تخفیف‌هایی برای حامل‌های انرژی آنها پیش بینی کرد با تحقق این مهم نه تنها می‌توان زمینه فعالیت آنها را گسترش داد بلکه انگیزه فروشندگان سنتی برای فروش کالاهای قاچاق هم کاهش می‌یابد. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف باید با پیش بینی تمهیدات لازم از فروش کالای قاچاق در بازار جلوگیری کنند، افزود: سازمان تعزیرات حکومتی نیز باید با جدیت به این موضوع ورود کند.

 

منبع: عصر ایران

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...