|
کدخبر: 167270

نرخ خرید تضمینی گندم ۵ هزار تومان شد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اصلاح نرخ گندم و افزایش هزار تومانی آن گفت: نرخ خرید تضمینی ۵ هزار تومان شده است.

اقتصاد نرخ خرید تضمینی گندم ۵ هزار تومان شد

وزیر جهاد کشاورزی در نشستی در جمع خبرنگاران اظهارکرد: برای کشاورزی اتفاق بزرگی افتاده است و امسال توانستیم به جای افزایش نرخ ۱۰۰ تومانی و ۲۰۰ تومان گندم از ۲۵۰۰ تومان به ۵ هزار تومان افزایش یافته است.

وی افزود: امروز نرخ گندم اصلاح شد و ۱۰۰۰ تومان از نرخ قبلی ۴۰۰۰ تومانی خود افزایش یافت و به ۵۰۰۰ تومان رسید.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه میزان بارندگی‌ها امسال ۴۳ در صد کاهش داشته است گفت: از آنجا که بخش زیادی از گندمکاران ما دیم کار هستند و ۸۰۰ هزار نفر دیم کار داریم این افزایش نرخ برای آنها خوشحال‌کننده است.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهوری و نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه برای افزایش نرخ گندم سنگ تمام گذاشتند تا این نرخ بدون هیچ مشکلی تصویب شود و کسی با این نرخ مخالفت نکرد.

وی اظهارکرد: ۸۰ درصد از کشت دیم کشور گندم و ۴۰ درصد از کشت آبی نیز به این محصول اختصاص یافته و نرخ آن برای کشاورزان اهمیت دارد.

خاوازی همچنین یادآور شد: بیش از ۴۰ درصد از پروتئین مصرفی مردم کشورمان از گندم تامین می‌شود و سعی شد با رفع مانع زدایی‌ها به تولید این محصول کمک شود.

وی در ارتباط با وضعیت ذخایر گندم کشور اظهارکرد: با توجه به اینکه شرکت بازرگانی دولتی ایران فعلا زیر نظر ما در وزارت جهاد کشاورزی نیست ما اطلاعات آن را نداریم.

وی اظهارکرد: پیش‌بینی تولید گندم ۱۲ میلییون تن است و امیدواریم ۷ میلیون تن خرید تضمینی داشته باشیم.

وی اظهارکرد: ۴ میلیون هکتار از ۶ میلیون هکتار گندم تولیدی کشور دیم است و کمبود بارش‌ها به تولید آنها صدمه می‌زند اما پیش‌بینی میکنیم به اندازه پارسال که ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تن خرید تضمینی داشتیم از آن کم نشود.

وی گفت: بخشی از گندم در صنف و صنوف مصرف می‌شود و هر کاری کنیم بخشی از آن خوراک دام می‌شود به طوری که سال قبل ۸۵۰ هزار تن از گندم خوراک دام شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم درباره قاچاق گندم گفت: بخشی از گندم نیز قاچاق و صرف مبادلات مرزی می‌شود.

وی درباره نحوه تعیین نرخ گندم گفت: قیمت گندم آنالیز دارد و نرخ آن خیلی عمومی و دست بالا گرفته شده است. این نرخ بر اساس هزینه تولید کشاورزانی انتخاب شده که نرخ تمام شده بالاتری دارند زیرا خیلی از کشاورزان به جای تولید ۴ میلیون تن در هکتار بالای ۷ تن تولید دارند.

وی اظهارکرد: آنالیزاعلام شده توسط بنیاد گندم کاران بوده است که ما نیز از آن حمایت کردیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...