|
کدخبر: 162185

دلار به مصاف بیت کوین می‌رود

رمزارزها مثل پول کاغذی که دستگاه چاپ آن در اختیار بانک‌های مرکزی است، متولی ندارند. این مهم‌ترین ویژگی آنهاست. هرچه هست، بازار نرخ آنها را تعیین می‌کند.

اقتصاد دلار به مصاف بیت کوین می‌رود

همین چندماه پیش، قبل از آنکه ایلان ماسک در توییتر خود با هشتگ بیت کوین به استقبال از محبوب‌ترین رمز ارز جهان برود، پدیده رمزارزها برای سیاست‌گذاران پولی اقتصادهای بزرگ به یک شوخی شباهت داشت. اما حالا با حمایت تمام قد ثروتمند‌ترین فرد جهان از بیت کوین و سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد دلاری او در پرطرفدارترین ارزدیجیتال، سیاست‌گذاران پولی ارزهای کاغذی مثل دلار و یورو را برآن داشته تا در مقابل این رخداد عجیب در اقتصاد دنیا یک طرف ماجرا بایستند؛یا همراهی کنند یا مقابل آن بایستند.

جروم پاول که از سال ۲۰۱۸ به ریاست فدرال رزرو امریکا منصوب شده، همانند جانت یلن رئیس پیشین فدرال رزرو نگاه مثبتی به پدیده ارزدیجیتال ندارد.او پیشتر گفته بود که ارزهای دیجیتال چون پشتوانه ندارند، بسیار بی‌ثبات هستند.اما پاول که به شدت درگیر تصمیم گیری درباره نرخ بهره و انتشار اوراق قرضه برای اقتصاد بحران دیده ناشی از کرونا در امریکاست، پس از رکوردشکنی بیت کوین اظهارنظر خود را به نوعی تعدیل کرده است.او اخیرا گفته است که بیت کوین بیشتر می‌تواند جایگزین دلار باشد و نه دلار.

گفته‌های پاول، به گفته تحلیلگران بازار ارز دیجیتال، می‌تواند نشانه عقب نشینی رئیس فدرال رزو درباره رمزارزها باشد.چه آنکه پاول و دیگر همتاهایش در بانک‌های مرکزی دنیا باید برای بیت کوین و تحولات آن جایگاه محکمتری را در سیاست‌های پولی در نظر بگیرند.خصوصا بعد از ورود ایلان ماسک به این بازار و البته هشدارهایی که اقتصاددانان مطرح دنیا نسبت به گسترش روزافزودن رمزارزها دادند.

جنگ پیدا و پنهان

رمزارزها مثل پول کاغذی که دستگاه چاپ آن در اختیار بانک‌های مرکزی است، متولی ندارند. این مهم‌ترین ویژگی آنهاست. هرچه هست، بازار نرخ آنها را تعیین می‌کند. مکانسیم عرضه و تقاضا می‌تواند قیمت‌های نجومی را هم پیش روی این آنها قرار دهد. همین ابزار آینده آنها را ترسناک کرده که چطور می‌شود ترمزشان را کشید؟

شاید پیش‌بینی هایی که حکایت از جنگی بزرگ بین ارزهای دیجیتال و دلار دارد، کمی عجیب باشد، اما واقعیت است.البته رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پرفورش «پدر پولدار، پدر بی‌پول» پیشتر درباره نبرد بیت کوین و فدرال رزرو هشدار داده است. او گفته بود که: « بیت کوین، فدرال رزرو را که یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های دنیاست، به مبارزه می‌طلبد و وارد قلمروی مبارزه‌ با آنها شده است. »

مشخص است که فدرال رزرو-مالک دلار- ابزاری جز نرخ بهره برای مقابله با افزایش نرخ بیت کوین ندارد.پیش‌بینی سود ۱.۵ درصدی اوراق ۱۰ ساله خزانه داری امریکا فشار مصاعفی را بر هزینه‌ها وام وارد خواهد کرد و می‌تواند نخستین دست انداز برای بیت کوین باشد.زیرا افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه امریکا به معنی افزایش تورم انتظاری و مانعی برای سیاست‌های انبساط پولی است.به بیان ساده تر، اوراق قرضه جذابیت پیدا می‌کنند و این می‌تواند مانعی برای رشد شارپی در ماههای آینده باشد.

این سیاست فدرال رزرو البته باعث نگرانی بازیگران رمزارزها شده، اما آنها تمایل دارند پیش‌بینی بیت کوین ۱۰۰ هزاردلاری را باور کنند.پیش‌بینی که می‌تواند شروعی جنگی آشکار میان رمزارزدارها و فدرال رزرو امریکا باشد.

امنیت؛ اسم رمز مقابله با ارز دیجیتال

«یک کیفت پول (wallet) از یکی از صدها پایگاه فروش کیف پول دیجیتال خریداری می‌کنی و سپس دریکی از صرافی ارائه‌کننده خدمات خرید و فروش ارز دیجیتال حساب کاربری باز کرده و خرید ارز دیجیتال را طبق رویه‌های معمول انجام می‌دهی» این توصیه ایست که معمولا به متقاضیان ورود به بازار ارزهای دیجیتال به عنوان نخستین مشاوره ارائه می‌شود.بعد هم تاکید می‌شود که «کیف پول خود را از جای مطمئن بخر و از طریق یک صرافی معتبر، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام بده. » این توصیه هشدارگونه برای کسانی که ریسک گریز هستند، دافعه دارد، زیرا درجه اعتباری که برای فروشندگان کیف پول دیجیتال و حتی صرافی‌های معتبری مثل بایننس که بسیار هم پرطرفدار است، وجود ندارد.

دنیای خرید و فروش ارز دیجیتال به همان اندازه بی‌اعتبار است که هر روز خبرهایی از هک کیف‌های پول دیجیتال یا هک حساب کاربری مشتریان منتشر می‌شود.بیشتر مقامات پولی در سراسرجهان هم که نگران آینده رمز ارزها هستند، همین بهانه را دستاویز کرده و نسبت به امنیت این بازار هشدار می‌دهند. اما در عمل، جذابیت این بازار سبب شده که به‌تدریج همانها که هشدار داده بودند، خریدهای خود را آغاز کنند و در کنارش مشغول تدوین قوانین محلی برای بهره‌برداری از این بازار شوند!

برآیند آنچه در ماههای اخیر رخ داده، نشان از آن دارد که ارزهای دیجیتال جای پای خود را در اقتصاد دنیا محکم کرده‌اند.حتی اسم رمز«امنیت» دیگر تاثیر چندانی بر کاهش عطش خریداران در این بازار ندارد.کودتای رمزارزها در مقابل سلطه پول کاغذی به‌صورت خزنده اتفاق افتاده است و درست زمانی که پیش‌بینی بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری به واقعیت بپیوندد، آتشی در خیمه ارزهای رایج دنیا زبانه خواهد کشید.

 

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...