|
کدخبر: 134367

قیمت شکر فله چقدر است؟

معاون دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت با بیان اینکه شکر همچنان مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار است، گفت: قیمت‌گذاری شکر به عنوان یک کالای اساسی تغییری نکرده و همچنان توسط ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود.

اقتصاد قیمت شکر فله چقدر است؟

سعید صارمی  در مورد نحوه قیمت‌گذاری شکر، گفت: شکر به عنوان یک کالای اساسی هنوز مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار است و نحوه قیمت‌گذاری آن به شیوه سابق انجام می‌شود و تغییری نکرده است.

معاون دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در پاسخ به این سؤال که اگر قیمت‌گذاری شکر همچنان توسط ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود، به چه دلیل انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر طی نامه‌ای اعلام کرده که قیت‌گذاری شکر از این پس توسط انجمن انجام می‌شود و به عبارتی آزادسازی نرخ شکر را اعلام کرده است، گفت: اشکالاتی تایپی در آن نامه وجود داشت که در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار به آن اشکالات اشاره شد و حل شد.

* شیوه قیمت‌گذاری شکر تغییر نکرده است

صارمی بیان کرد: البته پیرو نامه انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر، کارگروه تنظیم بازار تشکیل جلسه داد و بر اساس تصمیمات اتخاذ شد در آن جلسه مصوب شد که شکر همچنان مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار باشد.

* ارز ترجیحی شکر سال گذشته حذف شد

وی با اشاره به حذف ارز ترجیحی واردات شکر بر اساس مصوبه آبان ماه سال گذشته هیأت وزیران اظهارکرد: کالایی که از شمول دریافت ارز ترجیحی خارج شود، دیگر مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار نخواهد بود و لذا قیمت‌گذاری آن کالا به انجمن مربوطه واگذار می‌شود.

صارمی با تأکید بر این که انجمن نیز باید ضوابط قیمت‌گذاری سازمان حمایت را رعایت کند بیان کرد: لذا شکر نیز از این قاعده قیمت‌گذاری مستثنا نیست اما از آنجا که فعلا شکر از نیشکر و چغندر تولید داخل، تولید می‌شود و این دو محصول کشاورزی نیز مشمول خرید تضمینی و قیمت‌گذاری است؛ لذا شکر نیز همچنان مشمول قیمت‌گذاری ستاد تنظیم بازار خواهد بود.

معاون دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت بیان کرد: لذا نرخ شکر همچنان بر اساس نرخ پیشنهاد‌ی انجمن، محاسبات سازمان حمایت و تأیید ستاد تنظیم بازار انجام می‌شود.

* نرخ شکر برای مصرف‌کننده ۸۷۰۰ تومان مصوب شد

وی افزود: در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار نرخ مصوب شکر برای مصرف‌کننده در بسته‌بندی یک کیلوگرمی ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد.

صارمی گفت: بر اساس مصوبه خرداد ماه ستاد تنظیم بازار نرخ شکر مصرف‌کننده ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده بود که در جلسه اخیر هفته جاری ستاد تنظیم بازار نیز نرخ پیشین تغییر نکرد و مجدد نرخ این کالا برای مصرف‌کننده در بسته‌بندی یک کیلوگرمی ۸ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شد.

* نرخ عرضه شکر فله‌ای درب کارخانه ۶۶۵۰ تومان مصوب شد

معاون دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت تصریح کرد: اما نرخ عرضه شکر فله‌ای درب کارخانه برای انواع مصارف از جمله صنف و صنعت و خانوار با ۵۰ تومان کاهش، ۶ هزار و ۶۵۰ تومان مصوب شد.

وی اظهارکرد: بر اساس محاسبات انجام شده در جلسه خرداد ماه ۹۹ ستاد تنظیم بازار نرخ عرضه هر کیلوگرم شکر فله‌ای درب کارخانه برای انواع مصارف ۶ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده بود که با توجه به محاسبات جدید و کاهش برخی هزینه‌ها نرخ عرضه این کالا درب کارخانه به صورت فله‌ای برای مصارف مختلف ۶ هزار و ۶۵۰ تومان تعیین شد.

صارمی در پاسخ به این سوال که چرا برخی کارخانه‌های تولید قند و شکر در یکی دو هفته اخیر در توزیع این کالا به بازار تأخیر داشته‌اند، گفت: کارخانجات در انتظار اعلام نرخ جدید بودند و لذا با اعلام قیمت‌ها توزیع به مانند قبل و بدون وقفه به بازار ادامه خواهد داشت.

معاون دفتر برنامه‌ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت بیان کرد: هیچ مشکلی در تأمین شکر کشور وجود ندارد و بخش قابل توجهی از شکر مصرفی از مواد اولیه تولید داخل تأمین می‌شود.

در هفته جاری دبیر و عضو هیأت مدیره انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران طی نامه‌ای به مدیریت کارخانه‌های قند کشور اعلام کرد که بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار ابلاغی تحت شماره ۶۰.۱۹۲۵۱۹ مورخ ۹۹.۰۸.۱۰ مسؤولیت قیمت‌گذاری شکر تولید داخل با رعایت ضوابط قیمت‌گذاری کالاهای تولید داخل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به انجمن واگذار شده است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر