|
کدخبر: 109710

رئیس اسبق بورس لب به سخن گشود؛ اوضاع را نامناسب می‌بینم!

حسین عبده تبریزی با بیان اینکه رشد شاخص بورس از رشد پایه پولی و نقدینگی هم بسیار تندتر بوده است! گفت: وضع مجموع شرکت‌ها که علی الاصول انعکاسی از تولید ناخالص داخلی است، بیانگر اوضاع نامناسبی است.

اقتصاد رئیس اسبق بورس لب به سخن گشود؛ اوضاع را نامناسب می‌بینم!

حسین عبده تبریزی، تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: افزایش تند شاخص بازار سهام در شرایط رکود تورمی ایران بسیار قابل تامل است و وضعیتی متضاد را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: بنگاه‌های اقتصادی مشکلات عمده‌ای دارند و حداقل به لحاظ وزن و تعداد با حجم فروش کاهشی عمده مواجه‌اند، صادرات آنها در دوران کرونا قطع شده و به لحاظ محدودیت‌های ارزی نمی‌توانند مواد اولیه‌ و کالاهای واسطه‌ای کافی وارد کنند. این بنگاه‌ها به طور کلی فعالیت‌های کمرنگ‌تری دارند. با این حال قیمت سهام‌شان به شدت بالا می‌رود.

این تحلیلگر مسایل اقتصادی افزود: وضع مجموع شرکت‌ها که علی الاصول انعکاسی از تولید ناخالص داخلی است، بیانگر اوضاع نامناسبی است. با این همه می‌بینیم که شاخص بورس فقط در طول فصل اول سال ۱۳۹۹، رشد سه برابری داشته است. در واقع حجم بزرگی از نقدینگی در اقتصاد ایران ایجاد شده و در سال‌های ۹۷ و ۹۸ نیز ادامه یافته و به نظر می‌رسد در سال ۹۹ نیز حداقل با شدت سال گذشته ادامه خواهد یافت. از همین رو با سرعت نمی‌تواند روی قیمت کالاها و خدمات بنشیند و موقتا روی دارایی‌های سرمایه‌ای مکث می‌کند. همچنین چون تقاضا برای خرید مصرفی مسکن بسیار ضعیف بوده و ارز نیز تابع کنترل‌های فیزیکی و امنیتی بوده است، بخش قابل ملاحظه‌ای از نقدینگی در دو سال اخیر به‌ویژه در شش ماه گذشته، روی بازار سهام متمرکز شده و بازار سهام جایی شده که موقتا نقدینگی روی آن مکث می‌کند. اگر به هر دلیل نقدینگی از این بازار خارج شود، طبعا روی سایر دارایی‌های سرمایه‌ای یا روی قیمت کالاها و خدمات مصرفی می‌نشیند. در دو هفته اخیر نیز بخش بزرگ‌تری از نقدینگی به سمت ارز حرکت کرده است.

وی ادامه داد: از پایان سال ۹۶ تا امروز شاخص بورس ۱۸ برابر شده، در حالی که به‌رغم افزایش روزهای اخیر، ارز از سال ۹۶ تا امروز، ۴.۵ برابر شده و قیمت‌های مسکن حداکثر سه برابر! پس شاهد این هستیم که بازار سرمایه به طور کلی بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازارها داشته و این فاصله در سال ۹۹ تشدید هم شد.

حسین عبده تبریزی گفت: رشد شاخص بورس از رشد پایه پولی و نقدینگی هم بسیار تندتر بوده است! متوسط تاریخی P/E در ایران هفت برابر بوده و حالا ۳۳ برابر را رد کرده‌ایم. ارزش کل بازار سهام نیز که در ۱۵ سال گذشته تقریبا دو برابر کل فروش شرکت‌ها بوده، ولی حالا ۷/۷ برابر کل ارزش فروش شرکت‌های بورسی شده است.

وی ادامه داد: بازارهای غیررسمی موازی که پول مردم را جذب می‌کردند، مثل دادن سرمایه به بازرگان واردکننده کالا یا سرمایه‌گذاری نزد انبوه‌ساز ساختمانی در ماه‌های کرونایی غیرفعال شدند و آن منابع نیز به بازار سرمایه آمد. تعداد سهامداران جدید هم شاخص مناسبی برای رشد بازار سرمایه است.

تحلیلگر مسایل اقتصادی بیان کرد: اگر مشارکت در عرضه‌های اولیه را معیار حضور سهامداران جدید بگیریم، مشارکت در عرضه‌های سال ۹۶ بین ۶۰ و ۸۰ هزار نفر بوده، ولی در سال ۹۹ صف خریداران به سه و چهار میلیون نفر رسید.

وی گفت: فکر می‌کنم امروز دولت با این دوگانه مواجه است که از یک طرف اگر سهام زیادی عرضه کند و شاخص را یک یا دو هفته منفی کند، احتمال اینکه پولها روی ارز و از آنجا روی کالاها و خدمات منتقل شود، زیاد است. اگر هم کاری نکند و بازی افزایش شاخص ادامه یابد، خطر ریزش بزرگ شاخص را تحمل می‌کند. در واقع، بن‌بستی که در بخش مسکن داریم، در حوزه بازار سهام هم ایجاد شده است. یعنی افزایش قیمت‌ها آن قدرغیرمنطقی است که ریسک دلار بسیار گران را به کشور تحمیل می‌کنند.

حسین عبده تبریزی بیان کرد: به نظرم دولت ناچار به این کار است. دولت مدت‌ها قبل باید عرضه‌های سنگین سهام را انجام می‌داد و نمی‌گذاشت تا قیمت‌ها با این سرعت بالا رود. اما آنچه گفتیم درست است که قطعا با صِرف اعمال سیاست‌های پولی نمی‌توان همه محدودیت‌های تحریم، محدودیت‌های ارزی، مسائل مربوط به فضای کسب‌وکار ایران و مسائل مربوط به تکنولوژی در استفاده از امکانات کشور را حل کرد.

وی گفت: به هر حال وقتی نرخ بازده واقعی اقتصاد منفی است، امکان ندارد بتوان جلوی افزایش نقدینگی را گرفت، چراکه برای هر صبری که بکنید، پاداش منفی است. وقتی پاداش صبر شما منفی باشد، بدیهی است صبر نمی‌کنید و خرج می‌کنید. بنابراین، بسیار مشکل است در شرایطی که اقتصاد نرخ بازده مثبتی ندارد، بتوان جلوی افزایش نقدینگی را گرفت.

عبده تبریزی افزود: به هر حال، نمی‌توان از مجرای بازار پول، تداوم بازده بالای بورس را حفظ کرد و امیدوار بود که مردم چیزی گیرشان بیاید. می‌دانیم که در میان‌مدت بورس فقط از محل نرخ بازده مثبت بخش واقعی اقتصاد رشد می‌کند. نمی‌شود شاخص صرفا به دلیل افزایش کمیت‌های پولی رشد کند. متاسفانه چنین اتفاقی افتاده و دائما با خلق نقدینگی قیمت‌ها در بورس بالا رفته. بالاخره جایی این افزایش متوقف می‌شود. در نقطه‌ای امکان تداوم رشد قیمت‌ها از بین می‌رود.

 

منبع: نوداقتصادی
 • کارشناس ارسالی در

  راست میگه با کلی سود هنوز نمیتوانیم خودرو و مسکن بخریم

 • علی اصغر سهرابفر ارسالی در

  بنام خداوند يكتا
  با احترام ،‌ريس اسبق يك جاي اقتصاد كه اوضاع مناسب داشته باشد را لطفا نام ببريد تا ما هم از علم اقتصاد شما مسئولين فيض ببريم !

  • ناشناس ارسالی در

   هیچ چیز گرون نشده فقط پول بی ارزش شده

 • حسن دودول ارسالی در

  عبنه تبریزی جان بذار مردم هم یکم سود کنند چقدر تک خوری اخه؟!!!!

 • ناشناس ارسالی در

  جناب عده تبریزی رشد قیمت سهام به دلیل بی ارزشی پول ملی است نه رشد اقتصادی. چرا خودتون رو به اون رو میزنید؟ نوشابه پارسال 2 هزار تومن بوده امسال 8 هزار تومن. حالا براساس صحبت های شما آیا تغییری در اون نوشابه بوجود آمده؟ آیا باکیفیت تر شده است؟ نه عزیز جان. پارسال تاجر اون نوشابه رو به 2 هزار تومن میفروخته ولی الان میگه نوشابه من ارزشش بیشتر از 2 هزار تومنه و من به این قیمت نمیفروشم نوشابم رو.

 • ناشناس ارسالی در

  این کثافت کاریهای بانک مرکزی و حمایت تیم روحانی و بعضا خود شیرینیهای ادمهاب بالتر باعث بالار فتن بورس و بالا رفتن قیمت بدون تولید و نابودی مردم شده .وقتی فرقان بره بورس و همتی حمایت کند بهتر از این نمی شود

 • ناشناس ارسالی در

  بورس و طلا و دلار بالا رفته و از مسکن جلو زده حالا نوبت مسکن هست

  • ناشناس ارسالی در

   مسکن یک چهارم بورس رشد کرده و جای رشد دارد

  • ناشناس ارسالی در

   خفه شو عوضی چکار ب مسکن داری بی رحم

  • ناشناس ارسالی در

   مرد حسابی مسکن (خونه سه طبقه در جای خوب شهر) پدر من سالها پیش خریده یک ملیون تومن، الان شده 6 ملیارد تومن، بایان وجود میگی مسکن رشد نکرده؟؟؟؟؟؟؟ یه کم مطالعه کنید بعد حرف بزنید، کار سختیه واقعا فکر کردن؟؟؟؟؟؟

 • محمد ارسالی در

  فعلا در حال حاضر با توجه به پشتیبانی دولت و دستور مقام معظم رهبری بهترین مکان برای سرمایه گذاری بازار سرمایه است
  و به نظر من این نظرات آب دوغ خیار بدرد خودتون میخواد و بس

  • سید رضا ارسالی در

   من هم موافقم اون موقعی که این آقا رئیس سازمان بورس بود بورس تا یک میلیون واحد رشد کرد چرا اون موقع حباب نبود حالا که رفته بورس حباب شده دوستان بورس اصلا حباب نداره شرکت ها افزایش سرمایه دادن و محصولاتشون رو با دلار 22 هزاری دارن میفروشن

 • ناشناس ارسالی در

  جناب رییس شما کاملا در اشتباه هستید
  بورس پشتش ملت و دولت
  از همه مهمتر رهبری معظم هستند
  بورس الان از همه کالاها مفت تر هست
  بورس در حال حاضر ۱۰۰ در ۱۰۰ عقب مونده از تورم
  شماها معلوم نیست از این حرفا منافع خودتون را دنبال میکنید
  بورس تا آخر سال ۱۰۰۰ در صد رشد خواهد کرد و موجب رونق اقتصاد کشور و موجب کاهش تورم و همچنین از بین بردن بازار کاذب سوداگران را به دنبال خواهد داشت
  شما نگران خودتان باشید

 • امیر ارسالی در

  خب حاج آقا میفرمودید. ادامه بدید گوش میکنیم...سیرابی

 • علی ارسالی در

  واقعا بورس ایران برعکس بازارهای جهان عمل کرده شرکتی که چند هزار میلیار ضرر میده چطور سهامش بالا میره ..... ای مردم طماع وخودم ما در بازی دولت گرفتار شدیم واینها تصنعی قیمت‌های سهام وسودش رو افزایش دادن حالا جایی متوقف میشه

  • ناشناس ارسالی در

   نادان تحلیلت اشتباهه. قیمت سهام تصنعی بالا نرفته، ارزش پول ملی کم شده، اگر شرکت داره ضرر میده پس چرا نگهش داشتن؟ نکنه دوس دارن ضرر بدن؟ البته شما راست میگی قیمت یک کیلو گوجه رو هم دارن تصنعی میبرن بالا و حالا یه جایی متوقف میشه و مردم میفهمن که اشتباه میکردن گوجه رو با قیمت بالا خریدن. خودکار، کفش، لباس، خونه، پراید و غیره هم همینطور. در اصل الا پراید 2 هزارتومنه قیمتش ولی مردم اشتباه میکنن گرون میخرن.

 • محسن ارسالی در

  عزیزان اینا منافعشون تو اینه که بورس عقب بشینه ملک بره بالا چون نون توش دارن خونشونو گذاشتن برای فروش یه مشتری نمیاد عزیزان بورس تا ۵ سال آینده رشد میکنه شاخص تا آخر سال ۵میلیون رو راحت رد میکنه دلار بالای ۳۵ تومان میشه به نظر شما با دلار گرون ارزش سهام کم میشه حاجی برو کشکتو بساب تحلیل شما از همون موقع شاخص شد ۱۵۰ هزار واحد گفتی حبابه خوب همه چی حبابه پس چرا نمیترکه ها چون آشغال هایی مثل شما هر روز میان میگن من میدونم من بهتر از همه میدونم گالیوری پس بدونید تا ۵ سال دیگه بورس رشد میکنه شاخص یه عدده اصل اونه که تمام کارخونه ها زمینو وسایل هاشون با دلار ۱۰۰۰ تومانی ثبت شده الان دلار چنده ها پس حرف مفت نزنید

ارسال نظر