|
کدخبر: 164876

قیمت خرید گندم تغییر می کند

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید برآورد می‌شود که فردا در جلسه قیمت گذاری، نرخ گندم اصلاح شود.

اصناف قیمت خرید گندم تغییر می کند

علیقلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران با اشاره به اینکه برداشت گندم در حال انجام است، اظهار کرد: بازرگانی دولتی بنا به وظیفه‌ای که عهده دار است، دستورالعمل خرید تضمینی گندم را ابلاغ کرده است.

او افزود: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید برآورد می‎شود که فردا در جلسه قیمت گذاری، نرخ گندم بالای ۵ هزار تومان اعلام شود.

ایمانی ادامه داد: گندمکاران به امید اصلاح قیمت خرید تضمینی، گندم تولیدی را تحویل مراکز خرید دادند.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران از کاهش تولید گندم در برخی استان‎ها خبر داد و گفت: علی رغم افزایش ۵ تا ۶ درصدی سطح زیرکشت، اما در برخی استان‎ها به علت بارندگی‎های محدود در ابتدای فصل، تولید کاهش یافته است.

او قیمت هر کیلو جو را بالای ۶ هزار تومان، سبوس گندم را ۵ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و کاه گندم را ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به نرخ ۴ هزار تومانی خرید تضمینی گندم همواره این نگرانی وجود دارد که اگر قیمت بنا به هر دلیلی اصلاح نشود، گندم از چرخه خرید دولتی خارج و وارد چرخه دلالی شود که امیدواریم فردا با تشکیل جلسه قیمت گذاری و اصلاح منطقی قیمت، پایداری تولید استمرار یابد.

ایمانی ادامه داد: بنیاد ملی گندمکاران طی نامه‌ای به بازرسی دفتر مقام‌معظم رهبری و رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح خرید تضمینی گندم شده است تا کشاورزان محصول تولیدی را به دولت تحویل دهند و به عبارت دیگر گندم خوراکی به سمت مصرف دام و طیور هرز نرود.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: با وجود آنکه تولید گندم جوابگوی نیاز داخل است، اما اگر بنا به هر دلیلی اصلاح انجام نشود، میزان خرید تضمینی از ۳ تا ۴ میلیون تن فراتر نخواهد رفت که با این وجود دولت ناچار است بخش عمده گندم مورد نیاز را از طریق واردات تامین کند‌.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...