۱۰۰ میلیارد خرج بی‌ثمر برای بوی گند فرودگاه تهران

دولت بودجه‌ای معادل ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع مشکل بوی بد فرودگاه امام در سال ۹۷ در نظر گرفت اما با وجود این بودجه که ساعتی ۱۱ میلیون تومان می‌شود، هنوز مشکل بر طرف نشده است.

گسترش‌نیوز: ۸ ماه از سال ۹۷ گذشته اما همچنان مسئولان با وجود تصویب بودجه ۱۰۰ میلیارد تومان در حل مشکل بوی بد جاده فرودگاه امام خمینی (ره) ناکام مانده‌اند. مشکلی که بر توریست در همان بدو ورود به ایران، تاثیر منفی می‌گذارد و هیچگاه از ذهنش پاک نخواهد شد.

در این میان هنوز منشا بوی بد ناشناس مانده است و تعطیلی چند گاوداری و کارخانه نتوانسته است از بوی بد اندکی بکاهد. از ابتدای امسال نیز ساعتی ۱۱ میلیون تومان هزینه شده اما متاسفانه هنوز حتی منشا این بوی بد شناسایی نشده است.

این در حالی است که سال گذشته نیز مبلغ ۷۰ میلیارد تومان برای این امر هزینه شد و دست آخر نیز مشکل حل نشد.

گویا منشا بوی بد برای امسال نیز ناشناخته خواهد ماند چرا که لازم است دستگاه‌های اجرای کمبود بودجه خود را از محل بودجه رفع مشکل بوی بد فرودگاه امام تامین کنند.

مرداد ماه امسال بود که گفته شد علت بوی بد می‌تواند چند پرورشگاه دام و طیور و کشتارگاه آنان باشد. سال ۹۶ بود که کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران گفت: دفن پسماندهای شهرداری تهران در کهریزک و فاضلاب شهرستان اسلامشهر و بهارستان مهم‌ترین و اساسی‌ترین موضوعات برای کاهش بوی اطراف فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) است و پس از آن واحدهای لبنی و دامداری، کشتارگاه دام و طیور عامل ایجاد این بوی نامطبوع هستند که در مجموع ۲۸ کانون به عنوان منشا ایجاد این آلودگی شناسایی شدند و به زودی اقدامات لازم انجام می‌شود تا مشکل زیست محیطی مسیر فرودگاه امام خمینی(ره) حل شود.

کلانتری همان زمان به پیگیری و مساعدت ویژه هیات دولت هم اشاره کرد. او حتی از آغاز پروژه‌های اصلاح مشکلات این کانون‌های آلودگی براساس جدول اولویت بندی خبر داد که سامان دهی فاضلاب شهرستان اسلامشهر و واون و البته مرکزدفن زباله کهریزک در راس آنها بود.

سال ۹۴ نیز محمدهادی حیدرزاده، مدیرکل محیط‌زیست استان تهران گفته بود: هنوز منشأ بوی بد مسیر و اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) نامعلوم است. پیش‌تر گفته شده بود منشأ این بو گاوداری‌های فعال در این محدوده هستند. ما از این گاوداری‌ها بازدید کردیم و حتی فعالیت چند گاوداری را متوقف کردیم اما بوی بد هنوز ادامه داشت.

بعد گفتند ممکن است منشأ این بوی بد رودخانه‌ای باشد که اتفاقا فاضلاب مراکز صنعتی این منطقه به آن سرازیر می‌شود. به‌همین‌دلیل پس از بررسی به صنایعی برخوردیم که صنایع آلوده و شیمیایی خود را به این رودخانه سرازیر می‌کردند.

متأسفانه پس از پلمب‌شدن این مجموعه‌های صنعتی متخلف باز هم این بوی بد ادامه داشت. احتمالا این بوی بد تلفیقی از چند منشأ با هم است که اتفاقا ماندگاری بالایی هم دارد. پیگیری‌های ما بیش از شش ماه است که ادامه دارد و در این مدت به دنبال منشأ این بوی بد هستیم اما هنوز نتوانسته‌ایم آن را پیدا کنیم.

اما آنچه مسلم است این است که همچنان بعد از گذشت چند سال و صرف بودجه‌های کلان همچنان منشا بوی بد ناشناخته مانده و این بو مسافران را آزار می‌دهد.

گویا قرار است که هر سال بودجه‌ای تصویب شود تا مشکل کسری بودجه سایر دستگاه‌ها حل شود.

منبع‌: تیتر‌شهر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید