|
کدخبر: 138527

اصلاحیه شیوه‌نامه فولاد انجام شد؟

در بحبوحه اختلاف‌نظرها بر سر شیوه‌نامه فولاد، حالا یکی از اعضای انجمن فولاد خبر داده که اصلاحیه آن به تأخیر افتاده است.

معدن اصلاحیه شیوه‌نامه فولاد انجام شد؟

یک عضو انجمن فولاد در این باره گفت: روز شنبه جلسه دوم کارخانجات فولاد با معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری برگزار و مقرر شد اصلاحیه شیوه نامه، هفته آتی به دولت ارسال شود.

رضا شهرستانی افزود: با توجه به اینکه جلسه بررسی این شیوه‌نامه در هفته گذشته ناقص ماند، روز شنبه نیز جلسه دیگری تشکیل شد. بر این اساس مقرر شد آقای نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری، نکات ضعف شیوه‌نامه را که در جلسه مشخص شد، به‌صورت کارشناسی بررسی کند و سپس نتیجه را برای بازنگری به دولت ارسال کند.

به گفته او، باید تا هفته آینده صبر کنیم تا پیشنهاد اصلاحیه به دولت ارسال شود و دولت ضمن بررسی نکات ضعف، در شیوه نامه بازنگری کند.

او با تأکید بر اینکه باید تمام محصولات نهایی زنجیره فولاد از طریق بورس عرضه شود، تصریح کرد: اختلاف قیمت را باید در اختیار بورس قرار دهیم تا خود آنها تنظیم کنند، در واقع همان کاری که ۲۰ سال است بورس انجام می‌دهد و نمی‌شود ماهانه آن را ثابت نگه داشت، زیرا قیمت فولاد هر روز تغییر می‌کند و باید بازار را بررسی کنند که اگر تقاضای کاذبی ایجاد شد کف قیمت‌ها را بالاتر ببرند و اگر نبود، کف را کاهش دهند.

شهرستانی افزود: اختلاف قیمت ورق فولاد که ۸۰ درصد CIS تعیین شده بسیار زیاد است، زیرا تقاضا بیشتر از نیاز است که خود باعث تشدید سفته‌بازی در بازار می‌شود. بنابراین ما پیشنهاد دادیم این عدد ۹۵ درصد باشد. برای محصولات طویل نیز به جای ۸۰ درصد پیشنهاد دادیم ۹۰ درصد باشد.

به گفته او، اگر این پیشنهاد در دولت تصویب شود، قیمت‌گذاری دستوری که در شیوه‌نامه ذکر شده بود، لغو می‌شود.

این عضو انجمن فولاد با بیان اینکه به جای امضای طلایی، باید یک فرمولی برای مصرف داخلی و صادرات تعیین شود که فقط ضرایب این فرمول چند وقت یک بار تغییر کند، افزود: باید بر اساس مقدار مصرف سهمیه‌بندی شود، نه بر اساس ظرفیت؛ زیرا ما ۲۵ میلیون تن ظرفیت محصولات طویل در کشور داریم در صورتی که نیازمان ۷.۵ میلیون تن است.

شهرستانی تأکید کرد: کوره‌ها خیلی برای زنجیره فولاد مهم هستند، زیرا ۵۰ درصد نیاز داخل را تأمین می‌کنند. این کوره‌ها بخش خصوصی محسوب می‌شوند و مواد اولیه را از بازار آزاد به قیمت‌های بی‌المللی می‌خرند. از این رو اجحاف است که با ۸۰ درصد قیمت CIS در بورس عرضه کنند، مگر اینکه قیمت مواد اولیه شأن نیز با همان نسبت تأمین شود؛ اگر این شرکت‌ها تعطیل شوند شرکت‌های بزرگ مجبور به تأمین نیاز داخل می‌شوند و صادرات از بین می‌رود.

منبع: مهر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...