|
کدخبر: 123065

با مدیریت این وعده غذایی لاغر شوید

برخلاف اعتقاد برخی، حذف هیچ وعده غذایی باعث کاهش وزن نمی‌شود بنابراین با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌توانید به لاغری دست یابید.

چاقی، اضافه وزن و مسائلی از این قبیل از جمله دستاوردهای زندگی مدرن جوامع حال است که در اثر کم تحرکی یا بی‌تحرکی افراد و افزایش مصرف غذاهایی چون فَست فود و آماده به وجود می‌آید.

این روزها برای عده‌ای خلاصی از اضافه وزن یا چاقی به چنان عارضه آزار دهنده‌ای تبدیل شده است که بیشتر افراد مبتلا به این شرایط دست به مصرف انواع قرص ها، دمنوش ها، نوشیدنی‌های چربی سوز، بالون کردن معده، عمل جراحی چربی شکم و پهلو و... می‌پردازند تا شاید به تناسب اندام دست یابند.

اما یادتان باشد برای کاهش وزن و خلاصی از چربی‌های شکم و پهلو موثرترن راه، ممارست در ورزش به همراه برنامه غذایی سالم و تحت نظر پزشک متخصص است، پس لطفا از خودتجویزی بپرهیزید.

برخی از افراد فکر می‌کنند کم غذا خوردن و یا حذف یک وعده غذایی در کاهش وزن موثر است به همین دلیل خودسرانه تصمیم به حذف یک وعده اصلی غذایی می‌پردازند، خطاب به این افراد باید گفت که نه تنها تصمیم معقولانه‌ای اتخاذ نکرده‌اند بلکه بالعکس با افزایش وزن، اُفت قند خون، اُفت فشار خون و... مواجه خواهند شد.

در سلسله گزارش هایی سعی بر تشریح آثار حذف وعده غذایی اصلی بر کاهش یا افزایش وزن خواهیم پرداخت تا دایره اطلاعات شما را در زمینه رسیدن به تناسب اندام در بخش برنامه و یا رژیم غذایی افزایش دهیم، اکنون در این قسمت به بررسی و چرایی حذف ناهار در برنامه غذایی افراد به منظور رسیدن به کاهش وزن خواهیم پرداخت.

اهمیت ناهار در رژیم غذایی

طبق نظر کارشناسان و متخصصان علوم تغذیه و طب سنتی برای رسیدن به کاهش وزن، وعده غذایی ناهار خود را سبک تر کنید، بنابراین اعتقاد برخی مبنی بر حذف کامل ناهار از وعده‌های غذایی صحیح نیست و می‌تواند متابولیسم بدن را با چالش‌های اساسی روبه‌رو کند.

برای ناهار چی بخوریم؟

۱-مواد غذایی پر کالری و پر چرب را از وعده غذایی ناهار حذف و مواد غذایی همانند مرغ، گوشت‌های بدون چربی، ماهی کبابی یا آب پز، جوجه کباب مزه دار شده با زنجبیل و کنجد به همراه سالاد کاهو و یا برنج قهوه ای، تاکو میگو به همراه لوبیا سیاه و حبوبات پخته شده را جایگزین آن کنید که پروتئین مورد نیاز بدن را برای داشتن انرژی کافی تامین می‌کنند.

۲-برای این وعده غذایی می‌توانید از برخی چربی‌های سالم مانند آوکادو یا روغن زیتون که سبب جذب ویتامین‌های محلول در آب مانند ویتامین‌های دی، آ، و‌ای می‌شوند، استفاده کنید.

۳-از غذاهای سرخ شده که موجب تنبلی شما در عصر می‌شود و هضم آنها کند است اجتناب کنید.

۴-مصرف برنج را به حداقل ممکن رسانده و از مصرف نان و نوشیدنی‌های قندی بپرهیزید.

۵- پس از ناهار می‌توانید یک دسر سبک مانند میوه بخورید و یا یک فنجان چای مصرف کنید.

اگر می‌خواهید با مدیریت وعده ناهار به کاهش وزن برسید باید در این نوع رژیم که به رژیم غذایی بدون ناهار معروف است زمان صحیح خوردن وعده ناهار را رعایت کنید، کارشناسان بر این باورند که هر چه دیرتر ناهار میل شود، خوردن وعده غذایی شام به تاخیر افتاده و این موضوع ضمن ایجاد بی‌میلی در خوردن وعده صبحانه افراد باعث افزایش وزن می‌شود، بنابراین سعی کنید بین فواصل زمانی ۱۲: ۳۰ تا ۱۵ وعده ناهار را میل کنید.

با سبک کردن وعده غذایی ناهار و صرف به موقع و کامل صبحانه و ناهار در کنار ورزش‌های هوازی همانند پیاده روی و دویدن و ایروبیک می‌توان ضمن بهبود سلامتی و نشاط روحی و جسمی قدم هایی در جهت کاهش وزن و چربی سوزی برداشت.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر