|
کدخبر: 120897

آسیب‌های ریوی ناشی از کرونا ترمیم می‌شود؟

بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ ممکن است دچار آسیب‌های طولانی مدت ریوی شوند، اما نتایج مطالعات پژوهشگران در اتریش نشان می‌دهد در طول زمان این مشکل بهبود می‌یابد.

سبک زندگی آسیب‌های ریوی ناشی از کرونا ترمیم می‌شود؟

محققان در منطقه «تایرولن» در اتریش در این مطالعه ۸۶ بیمار مبتلا به کوویدـ۱۹ را که در فاصله زمانی میان ۲۹ آوریل تا ۹ ژوئن (۱۰ اردیبهشت تا ۲۰ خرداد) در بیمارستان بستری شده بودند، مورد بررسی قرار داده و نتیجه این بررسی را در کنگره بین‌المللی انجمن تنفسی اروپا گزارش دادند.

در این مطالعه تمامی بیماران به ترتیب ۶، ۱۲ و ۲۴ هفته پس از ترخیص از بیمارستان دوباره برای ارزیابی به بیمارستان بازگشتند؛ نتایج این ارزیابی نشان داد که بیش از نیمی از آنها در نخستین ویزیت حداقل یک علامت مداوم داشتند که عمدتا نفس‌نفس زدن و سرفه کردن بود و تصویربرداری سی‌تی‌اسکن نشان می‌داد که ۸۸ درصد از این بیماران آسیب ریه داشتند، اما در مراجعه بعدی که ۱۲ هفته پس از ترخیص از بیمارستان بود، علائم بهبود و آسیب ریه در ۵۶ درصد از بیماران مشاهده شد.

دکتر سابینا ساهانیچ دانشجوی دکترای بالینی در کلینیک دانشگاه در اینسبروک و بخشی از تیم تحقیقاتی که این مطالعه را انجام دادند، گفت: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد ریه‌ها مکانیزمی برای خودترمیمی دارند.

 

منبع: همشهری آنلاین

ارسال نظر