|

بخوانید :

کدخبر: 271127

موافقت شفاهی آمریکا با دو پیشنهاد ایران

وزیر امور خارجه ایران گفت: طرف آمریکایی به صورت شفاهی با دو موضوع ایران موافق کرده است تا ساعت ۱۲ امشب پیشنهادهای نهایی‌ خود را ارسال کنیم.

بین‌الملل موافقت شفاهی آمریکا با دو پیشنهاد ایران

حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار گفت: تصمیم نظام بر این قرار گرفت که مذاکرات وین را بر زندگی مردم گره نزنیم، لذا نخواستیم روزشمار هیجانی به کشور ارائه دهیم و خواستیم مذاکرات واقعی را به مردم نشان بدهیم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در مسائل ملی، همه نظراتشان یکی است و چپ و راست به دنبال منافع ملی هستند و این برای ما در میز مذاکره قدرت ایجاد کرده است و این به دلیل فرهیختگی اصحاب رسانه است.

امیرعبداللهیان در مورد چیدمان تیم مذاکره‌کننده تاکید کرد: برجام نتیجه ماه‌ها تلاش همکاران ما در وزارت خارجه بوده که می‌تواند به عنوان سند ایرادات اساسی هم داشته باشد. اما آنچه مربوط به ما می‌شود راستی‌آزمایی است و باید انجام شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: در مذاکره ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد، پس توافقی که حاصل می‌شود نتیجه هفت تا کشور است و همه موارد و مکالماتی دارند. در متن ما هم ممکن است بخشی از ایرادات برجام در آن باشد.

وی ادامه داد: تصمیم کشور این است که چنانچه خطوط قرمز ما تعیین شود، ما برای رسیدن به توافق مشکلی نداریم. یکی از دلایل طولانی شدن این است که نمی‌خواهیم از خطوط قرمز عبور کنیم.

امیرعبداللهیان افزود: آمریکا فقط می‌خواهد مشکلات خودشان را در مذاکرات حل کنند و نمی‌خواهیم که قراردادی را به نتیجه برسانیم و بعد بگوییم خطوط قرمز ما رعایت نشده است. باید اتفاقی در زندگی مردم رخ دهد.

وی ادامه داد: اگر نظرات ما پذیرفته شود آمادگی داریم که در نشست وزرای خارجه جمع بندی کرده و توافق را اعلام کنیم.

امیر عبداللهیان گفت: طرف آمریکایی باید انعطاف نشان دهد به دلیل مشکلات داخلی که دارد نوبت آنها است. طرف آمریکایی در مذاکرات وین، در حد نسبی در دو موضوع شفاهی با پیشنهادهای ایران موافقت کرده است که باید تبدیل به متن شود و در مورد یک موضوع هم باید انعطاف نشان دهد. روزهای آینده روزهای مهمی است.

وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: طرف آمریکایی به صورت شفاهی با دو موضوع ایران موافقت کرده است، تا ساعت ۱۲ امشب پیشنهادهای نهایی خود را به صورت مکتوب می‌فرستیم.

وی گفت: ما بحث اقتصادی را معطل مذاکرات نکردیم اما به طور مشخص در مورد سه موضوع در حال تبادل با آمریکایی‌ها هستیم و تا چند روز آینده نظرات خود را ارائه می‌دهیم.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...