|
کدخبر: 133656

خبر مهم درباره واکسن کرونا

شرکت داروسازی فایزر امریکا می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از نود درصد موارد از انتقال ویروس کرونا پیشگیری کرده است.

بین‌الملل خبر مهم درباره واکسن کرونا

فایزر می‌گوید نتایج اولیه مرحله سوم کارآزمایی بالینی -که هنوز در جریان است- نشان می‌دهند این واکسن در نود موارد در پیشگیری موفق بوده و مصونیت به کرونا هفت روز بعد از تزریق نوبت دوم و ۲۸ روز بعد از نوبت اول حاصل شده است. این شرکت امریکایی همچنین گفت در آخرین مرحله کارآزمایی بالینی هیچ عارضه جانبی جدی‌ای مشاهده نشده است. فایزر این واکسن آزمایشی را با همکاری شرکت بیواِن‌تِک ساخته است.

آلبرت بورلا مدیرعامل و رئیس فایزر در بیانیه‌ای نوشت: "نخستین نتایج از مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا شواهدی هستند از اینکه واکسن ما قادر است از کرونا پیشگیری کند. ما قدم قابل‌ملاحظه‌ای برای عرضه واکسن کرونا به مردم دنیا برداشتیم، واکسنی که برای پایان دادن به این بحران سلامت جهانی به آن اینقدر نیاز است. ما به نقطه عطفی در برنامه تولید واکسن‌مان نزدیک می‌شویم آن هم در زمانی که دنیا بیشترین نیاز را به آن دارد." در مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن فایزر به ۴۳۵۰۰ نفر در شش کشور دنیا تزریق شده است. شرکت‌های سازنده قصد دارند درخواست صدور مجوز اضطراری کنند که تا آخر این ماه میلادی از این واکسن استفاده شود. بجز این واکسن چند واکسن دیکر هم در مرحله سوم و نهایی کارآزمایی بالینی هستند اما این نخستین واکسنی است که چنین نتایجی داشته است. در بسیاری از کشورهای دنیا شمار مبتلایان به کرونا، کسانی که در بیمارستان بستری می‌شوند یا به مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا می‌کنند بسرعت رو به افزایش است. آمار ابتلا در دنیا به ۵۱ میلیون نفر نزدیک می‌شود و بیش از یک میلیون و ۲۶۰ هزار نفر هم جان‌باخته‌اند. فایزر می‌گوید بر اساس برآوردها، تا پایان سال ۲۰۲۰ پنجاه میلیون و در سال ۲۰۲۱ تا ۱/۳ میلیارد دُز واکسن را در تمام دنیا عرضه خواهد کرد.

دونالد ترامپ: واکسن به زودی می‌رسد

دونالد ترامپ در نخستین توییت امروز خود نوشت: بازار سهام صعود بزرگی کرد، واکسن به زودی می‌رسد. با تاثیرگذاری ۹۰٪+. چه اخبار فوق العاده‌ای.

منبع: بهار نیوز

ارسال نظر