کدخبر: 141875

بورس چرا سقوط کرد؟

امروز، ارزش صف‌های فروش ۱۸۵ درصد افزایش یافت و به رقم ۵ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان رسید.

در معاملات روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس ۵۵ هزار و ۷۸۲ واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و ۴۲۸ هزار واحد رسید. همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز ۱۰ هزار و ۷۵۲ واحد پایین آمد و در رقم ۴۴۱ هزار و ۱۳۵ واحد ایستاد.

خروج پول‌های حقیقی از بورس

در معاملات امروز، خالص پول‌های حقیقی خروجی از بورس نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان شد که سومین خروج سنگین در کل تاریخ بورس تهران است. بیشترین خروج پول حقیقی را سهام ایران خودرو ثبت کرد که ۳۰۹ میلیارد تومان پول حقیقی از آن خارج شد. پس از ایران خودرو، فولاد و فملی بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند.

عرضه و تقاضای بورس

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، ارزش صف‌های خرید هزار و ۱۸۲ میلیارد تومان شد که نسبت به روز گذشته کاهش ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد. اما ارزش صف‌های فروش ۱۸۵ درصد افزایش یافت و به رقم ۵ هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان رسید.

در پایان معاملات امروز، شرکت پتروشیمی بوعلی با صف‌ خرید ۵۷۶ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از بوعلی، وکبهمن (مدیریت سرمایه‌گذاری کوثر بهمن) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۳۲۵ میلیارد تومانی داشت. پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و وپارس (بانک پارسیان) بیشترین صف فروش را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس شرکت قند اصفهان (با نماد معاملاتی قصفها) بیشترین کاهش قیمت را داشت. پس از قصفها، ایران تایر (پتایر) و شرکت مگسال (زمگسا) بیشترین افت قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند)، کشت و صنعت دشت خرم‌دره (زدشت) و توسعه خدمات دریایی و بندری سینا (حسینا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

سهم‌های تاثیرگذار

در معاملات امروز، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (با نماد معاملاتی فارس) بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس تهران داشت و به تنهایی شاخص بورس را ۴ هزار و ۸۴۶ واحد پایین کشید. پس از فارس، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و فولاد (فولاد مبارکه) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین تاثیر را بر افت شاخص بورس داشتند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر