|
کدخبر: 123732

رشد سهام یک گروه بورسی با وجود ریزش ها

در حالی که شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس طی یک ماه اخیر به ترتیب حدود ۷ و ۱۳ درصد افت کردند، قیمت سهام گروه فلزات حدود ۱۸ درصد رشد کرده است. علت این اتفاق از نگاه خیلی از کارشناسان می‌تواند حمایت‌های اخیر با هدف شاخص‌سازی بورس باشد و البته گرانی فلزات و دلار هم سهم کمی داشته است.

در چند وقت اخیر که روند شاخص کل بورس به شدت نزولی شده بود برخی از سهامداران با این ابهام مواجه بودند که چرا سبد سهامی آنها خیلی بیشتر از شاخص کل منفی بوده است.

از نگاه برخی از کارشناسان این اتفاق به دو گانه شاخص دولت – شاخص ملت در بورس ارتباط داشته که اخیرا در بورس ایران این پدیده رخ داده است. یعنی در دوره‌ای که سهامداران خرد قربانی دوره نزولی شاخص بورس هستند اما به واسطه حمایت‌ها برخی نمادهای شاخص‌‎ساز و بزرگ بورس به اندازه بقیه نمادها دچار ریزش نشده‌اند.

بزرگان۱

بررسی وضعیت شاخص کل که با احتساب ضریب اهمیت هر نمادی در بورس تعیین می‌شود و شاخص هم‌وزن که بدون احتساب ضریب اهمیت نمادها محاسبه می‌شود نشان می‌دهد در یک ماه اخیر هرچند شاخص هم‌وزن به عنوان شاخص کمی واقعی‌تر بورس بیش از ۱۳ درصد افت کرده اما شاخص کل تنها هفت درصد اصلاح داشته است.

با این حال در همین دوره افت ۱۳ و ۷ درصد شاخص هم‌وزن و شاخص کل بورس، گروه فلزات اساسی رشد حدود ۱۸ درصدی را ثبت کرده که شاید مهم‌تر از گرانی دلار و گرانی فلزات، حمایت‌های پی در پی بوده که در این اتفاق تاثیر گذاشته است.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر