|
کدخبر: 157050

نفت شروع به گران شدن کرد

قیمت نفت روز دوشنبه پس از این که مجلس نمایندگان امریکا بسته محرک مالی عظیمی را تصویب کرد، بیش از یک دلار افزایش یافت.

انرژی نفت شروع به گران شدن کرد

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در مه یک دلار و هفت سنت معادل ۱.۷ درصد افزایش یافت و به ۶۵ دلار و ۴۹ سنت در هر بشکه رسید. قرارداد تحویل آوریل روز جمعه منقضی شد.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت امریکا یک دلار و یک سنت معادل ۱.۶ درصد افزایش یافت و به ۶۲ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص هفته گذشته به بالاترین رکورد در ۱۳ ماه اخیر صعود کردند اما روز جمعه در بحبوحه نگرانیهای تورمی، به همراه سایر بازارهای مالی سقوط کرده بودند.

استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت اکسی کورپ در یادداشتی نوشت: قیمتهای نفت صبح دوشنبه همسو با بیشتر داراییهای پررریسک تحت تاثیر تصویب بسته محرک مالی در مجلس امریکا صعود کرده‌اند.

مجلس امریکا بسته کمک کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری را روز شنبه تصویب کرد و به بهبود ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و صعود بازارهای سهام آسیایی کمک کرد. این بسته اکنون برای تصویب نهایی به سنا رفته است.

تایید واکسن کووید ۱۹ شرکت جانسون‌اند جانسون هم دورنمای اقتصادی را بهبود بخشید.

علاوه بر محدودیت عرضه اوپک پلاس، بهبود نرخ نفت تحت تاثیر تقاضای آسیایی و همچنین سیاست‌های پولی و مالی در اقتصادهای بزرگ روی داده است. آمار تولید واردکنندگان بزرگ نفت آسیایی که روز دوشنبه منتشر شد، متفاوت بود. در حالی که رشد فعالیت کارخانه‌ای چین در فوریه به پایینترین حد در ۹ ماه اخیر نزول کرد، تولید ژاپن با سریعترین نرخ در بیش از دو سال گذشته توسعه یافت. انتشار این آمار رشد قیمتهای نفت را محدود کرد.

انتظار می‌رود روند واردات نفت چین در سه ماهه دوم کندتر شود زیرا قیمتهای بالاتر از میزان تقاضا کم می‌کند. آمار مقدماتی نشان داد واردات کره جنوبی در فوریه ۱۴ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت.

وزیران اوپک پلاس روز پنج شنبه دیدار می‌کنند و مذاکراتشان ممکن است به بازگشت ۱.۵ میلیون بشکه در روز تولید به بازار منتهی شود.

تحلیلگران بانک OCBC سنگاپور اظهار کردند اگر افزایش اوپک پلاس از ۵۰۰ هزار بشکه در روز فراتر نرود، اتفاق مثبتی برای قیمتهای نفت خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، ایران روز یکشنبه مذاکرات مستقیم با امریکا و اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را رد کرد و اعلام کرد واشنگتن باید ابتدا تحریمهای یکجانبه‌ای را رفع کند که صادرات نفت ایران را متاثر کرده‌اند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...