|
کدخبر: 326668

بورس فردا و پیش بینی جدید از وضعیت بازار / ریزش ادامه دارد؟

بر اساس گزارش‌ها، بازار بورس اوراق بهادار تهران دوباره با افت مواجه شده است. در این روز، شاخص بورس بیش از ۳۲ هزار واحد کاهش یافته است. این افت، ادامه‌دهنده روند نزولی بازار سرمایه در اردیبهشت‌ماه بوده، به نحوی که در هر روز از این ماه، بازار با یک رقم افت را تجربه کرده است.

اقتصاد بورس فردا و پیش بینی جدید از وضعیت بازار / ریزش ادامه دارد؟

بر اساس گزارش‌ها، در جریان معاملات روز جاری بورس که ارزش معاملات به حدود ۳۹۰۰ میلیارد تومان رسید، شاهد خروج ۴۱۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بورس تهران بودیم. شاخص کل بورس نیز بیش از ۳۲ هزار واحد افت کرد و خود را از رقم ۲.۳ میلیون واحدی به ۲.۱ میلیون واحدی رساند، بدون آنکه در این مسیر کاهشی استراحتی داشته باش

فملی ، فولاد ، فارس و نماد شپنا نمادهایی در بازار روز جاری بودند که با تکانه های منفی خود شاخص را بیش از ۱.۴ درصدی منفی کردند.

گروه خودرویی و نماد خودرو امروز روز پر نوسانی را به خود دید خودرو در نیمه اول بازار تا صف فروش پیش رفت اما در نهایت در انتهای بازار نهاتا با منفی یک درصدی کار را تمام کرد. این موضوع می تواند برای قدیمی‌های بازار که خودرو را همچنان لیدر بازار می دانند سیگنال خوبی باشد که ریزش بازار متوقف شده است و برای برگشت آماده می شوند. البته که این میزان افت به تلاش و انرژی زیادی برای برگشت نیاز دارد و با این ارزش معاملاتی کم و بی جان امیدی به آن نیست.

ارزش معاملاتی گروه خودرویی پایان معاملات امروز به عددی بیش از ۳۵۳ میلیارد تومان رسیده است و بعد از آن فلزات اساسی بودند که با ۲۴۳ میلیارد تومان بعد از گروه خودرویی دومین گروه پر ارزش (معاملاتی) بازار بودن و اما همچنان انبوه سازان جز سه گروه برتر بازار سرمایه قرار دارد.

اما از اخبار انبوه سازان باید این طور گفت که فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در واکنش به اظهارات مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت مذاکره با چینی‌ها برای ساخت و ساز مسکن با بیان این‌که به‌عنوان بخش خصوصی ساخت و ساز مسکن و ساختمان هیچ اطلاعی از مذاکرات و توافقات احتمالی آن نداریم، گفته که ای کاش قبل از وارد شدن به فرآیند مذاکرات با چینی‌ها و امضای قرارداد، بخش خصوصی را دعوت کرده و جلساتی برگزار می‌کردند.

اما در این روز ها فردین آقابزرگی از فعالان بازار سرمایه در خصوص دلایل بی‌اعتمادی‌ها به بازار سرمایه به اعتماد این طور گفته است: «زمانی که سهامدار می‌بیند داور یا حاکم بر بازی بازار سرمایه مسکوت مانده یا کاری از دستش بر نمی‌آید و یا اصلا تلاشی در جهت انجام وظایف نمی‌کند بی اعتمادی هم شدت می‌گیرد. مسئله‌ای دیگر اینکه  اخیرا رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که  قصد دارد تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی از بورس خارج کند. و اینگونه تصمیمات در کنار ناهماهنگی‌ها میان بازار پول و بازار سرمایه و نواقص قانونی باعث ریزش‌های مکرر شاخص خواهد شد.»

فردین آقابرزگی این مسئله را هم اضافه کرده است که اتحادیه طلافروشان پس از وضع قانون مالیات بر عایدی سرمایه از این قانون ابراز نارضایتی کردند و آنچنان اعتراض کردند که پس از آن دولت به سرعت کوتاه آمد اما در بازار سرمایه چنین اقتداری وجود ندارد. چرا که مسئولان اجازه چنین فضایی را به بازار نمی‌دهند.

اما وزیر خارجه همچنان بر بازگشت به برجام تاکید دارد و در نشست گفت‌وگوهای ایرانی – عربی عنوان کرده است که ایران به شرط بازگشت همه طرف‌ها به برجام آمادگی همکاری دارد!

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 

ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز جاری ۷۴۵۹ همتی رسید و همچنان در حال فاصله گرفتن از رقم ۸ هزار همتی روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه است.

بازار با افت بیش از ۱۳ روزه خود امروز نیز بیش از ۳۲ هزار واحدی افت کرد تا کلکسیون افت‌های بازار در اردیبهشت ماه تکمیل شود.

اما از منظر تکنیکالی به سطوح مهمی در بازار اشاره کردیم و از دست رفتن این اعداد کار را برای بازار سرمایه سخت خواهد کرد هر چند که اقدامات مسئولان اقتصادی دولت ادامه فعالیت بازار سرمایه را سخت تر کرده است.

به هر حال باید دید آیا اهالی بازار حاضر به برگشت به صف های خرید هستند و یا تصمیم دارند تا آخرین برگ سهم خود در صف های فروش باقی بمانند؟

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها