|
کدخبر: 325475

پیش بینی مهم درباره وضعیت بورس فردا / بازار صعودی می شود؟

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات حدود ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است. همچنین، ارزش بازار بورس تهران همچنان در فاصله کمی از محدوده ۸ هزار همتی قرار دارد و توانایی دستیابی به این کانال (۸۰۰۰ همتی) برای ارزش بازار وجود ندارد.

اقتصاد پیش بینی مهم درباره وضعیت بورس فردا / بازار صعودی می شود؟

در جریان معاملات بازار روز جاری، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در نهایت با رشد ۶۵۰ واحدی به اتمام رسید. در نیمه اول روز، بازار در مسیر نسبتاً صعودی قرار داشت، اما این روند قوی و پایدار نبود و در نیمه دوم راهی مسیر نزولی شد، بنابراین بازار عملاً تغییر چشمگیری نداشت.

بازار توان و قدرت رشد را ندارد از طرفی هم کاسه منفی شدن و افت خود را لبریز کرده است.

شاید اگر زیرساخت لازم برای دو طرف کردن بازار سرمایه هرچه زودتر فراهم می‌شد شاهد بهبود روند و ارزش معاملات در بازار سرمایه بودیم و بازار سرمایه همچنان جذابیت خود را برای سرمایه گذاری داشت.

این در حالی است که بازارهای موازی با بازار سرمایه از قابلیت دو طرف بودن استفاده می‌کنند و علاقمندان و معامله‌گران بیشتری را به خود جذب می‌کنند.

قادر معصومی مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس اظهار داشته است که تا زمانی که شرایط بازار سرمایه مساعد نشود عرضه‌ای صورت نخواهد گرفت. این در حالی است که کمی قبل تر از پایان سال ۱۴۰۲ عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه متوقف شده است. البته بازهم فعالان بازار انتظار داشتند که این عرضه ها از ابتدای سال ۱۴۰۲ متوقف شود اما با اصرار رییس سازمان بورس هفته یک عرضه در سال گذشته به بازار وارد شد و این موضوع مورد انتقاد خیلی از فعالان این حوزه بوده است.

قادر معصومی در این خصوص این مطلب را  اضافه کرده است که باید بازار کشش کافی برای عرضه‌ها اولیه را داشته باشد و نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه شود تا IPO‌ها از سر گرفته شوند.

اما پای وزارت خارجه به تعطیلی پایان هفته‌ای باز شد و وزارت امور خارجه در راستای حمایت از فعالان اقتصادی بخش‌ خصوصی با تعطیلی شنبه به جای پنجشنبه موافقت کرد. این وزارتخانه در راستای بهبود شرایط اقتصادی کشور هم تعطیلی شنبه را به دولت پیشنهاد داده‌ است!

وزیر صنعت ، معدن و تجارت هم اعلام کرده است که امسال تلاش خواهیم کرد که ظرفیت تولید را افزایش دهیم. او گفته ما به ظرفیت تولید ۵ هزار خودرو در روز رسیدیم و تلاش داریم که این را حدود ۲۰ درصد افزایش دهیم که خیلی جهش بسیار بزرگی است. در بحث واردات خودرو ، قصد داریم تعادل بهتری در تامین تقاضای بازار و بحث ناترازی به وجود بیاوریم و اخبار خیلی خوبی در این زمینه داریم. تاکسی‌های برقی را واردات کرده‌ایم و مردم می‌توانند ثبت‌نام کرده و بخرند.

این در حالی است که به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد ارقام خودروهای دپو شده در گمرکات کشور از زبان مسئولان امر کاملا در تضاد با هم است.

دنیای اقتصاد این طور نوشته که طی یک ماه گذشته ارقام متفاوتی از خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات کشور و مناطق آزاد منتشر شده است. بطوریکه وزیر صمت خودروهای متوقف مانده در گمرکات را ۵۰ هزار دستگاه اعلام کرده این در شرایطی است که معاون وی و رییس سازمان توسعه تجارت مدعی است، ۱۳ هزار خودروی وارداتی دپو شده است. با این حال احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ماه گذشته اعلام کرد ۲۰هزار دستگاه خودرو در آستانه ورود به گمرکات کشور قرار دارند.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران

با توجه به رشد مس در بازارهای جهانی این انتظار برای افزایش قیمت فملی در بازار روز جای وجود داشت تا این نماد بتواند تاثیر خوبی را روی شاخص کل نیز قرار دهد . فملی امروز به تنهایی بیش از ۲۹۰۰ واحدی شاخص کل را مثبت کرد اما نمادهای دیگر اجازه رشد شاخص کل را نداند و مسیر شاخص کل صعودی نشد.

از منظر تکنیکالی همچنان سایه سنگین سقف کانال صعودی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بر سر شاخص کل سنگینی می‌کند و اجازه رشد به شاخص کل داده نمی شود اما اهالی بازار همچنان معتقد هستند که بازار می تواند به اعداد بالاتری برسد چرا که قیمت دلار در بازار آزاد کمی عقب نشسته است و این موضوع را نشانه ای برای کاهش تنش های منطقه ای می بینند.

معافیت مالیات عایدی بر سرمایه در بازار بورس هم به همراه افزایش قیمت دلار نیما می تواند از دیگر عواملی باشد که بازار برای صعود شاخص کل روی آنها حساب باز می‌کند و یا حداقل به این موارد در تحلیل های خود وزن بیشتری خواهد داد.

 • ناشناس ارسالی در

  ترابه هرچه اعتقادداریدبورس رارهاکنید،به خدااگرذره ای شرف دردولت بودبایستی ازاین همه دروغ ودغل وآزارملت همگی دسته جمعی خو دکشی می کردند

 • ناشناس ارسالی در

  مردم به هیچ عنوان پول خودرا وارد بورس نک نند. تایتکه بورس شکست بخورد .این نهاد یک سازمان شیطانی میباشدکه نقدینگی را مستقی ما وارد دست حاکمیت میکند. و حرام میکند

 • ناشناس ارسالی در

  افا دزده توبورس لانه کرده خدا دوستش داره اصلا صدها هزار سهامدار یه عمر زحمت کشید ن که عده محدودی خوش باشن

 • ناشناس ارسالی در

  این سازمان بورس باید تغییر نام بده بشه سازمان بوس به سرمایه سهامدار مظلوم.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها