|
کدخبر: 324401

حراج سکه با وجود تنش در منطقه! / ترمز گرانی کشیده می شود؟

سازمان بورس اعلام کرده است که با همکاری شرکت‌های بورس و فرابورس، به‌صورت مستمر شرایط بازار و رویدادهای مرتبط را پایش می‌کند. در صورت لزوم، این سازمان تصمیمات بعدی را اتخاذ و اعلام خواهد نمود.

اقتصاد حراج سکه با وجود تنش در منطقه! / ترمز گرانی کشیده می شود؟

بر اساس گزارش‌ها، در پی نگرانی‌های ناشی از احتمال واکنش‌های هیجانی در بازار سرمایه، پس از پاسخ قاطع ایران به تجاوزگری اسرائیل، صبح امروز جلسه اضطراری هیات مدیره سازمان بورس برگزار شد. در این جلسه، برای حمایت از سهامداران تصمیماتی اتخاذ شد و سازمان بورس و اوراق بهادار اطلاعیه‌ای در خصوص ادامه معاملات بازار با محدودیت دامنه نوسان صادر کرد.

"پیرو برگزاری جلسه اضطراری هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در ساعات ابتدایی روز جاری، مقرر گردید با هدف حمایت از حقوق سهامداران و جلوگیری از تاثیر هیجانات بر روند بازار، دامنه نوسان کلیه نماد‌های سهام و حق تقدم سهام قابل معامله در بازار‌های بورس و فرابورس برای مدت سه روز متوالی به مثبت و منفی ۱ درصد و دامنه نوسان صندوق‌های سهامی نیز به مثبت و منفی ۲ درصد محدود گردد. بدیهی است سازمان بورس با همکاری شرکت‌های بورس و فرابورس به‌صورت پیوسته شرایط بازار و وقایع مرتبط را رصد نموده و در صورت لزوم تصمیمات بعدی را اتخاذ و اعلام خواهد نمود. "

این تصمیم در شرایطی است که طبق ماده ۳۲ قانون بازار سرمایه در صورت وقوع شرایط اضطراری هیئت مدیره سازمان بورس می‌تواند معاملات بورس را رو حداکثر به مدت سه روز متوقف کند؛ اما در هر صورت تصمیم مدیران بورس به کاهش دامنه نوسان بوده است. همچنین شنیده شده است که دامنه نوسان گواهی سپرده سکه طلا نیز مثبت و منفی یک درصد تعیین می‌شود.

حراج سکه روی میز مرکز مبادله

در حالی که به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه و تحولات سیاسی و بین المللی، نرخ ارز با افزایش در این روز‌ها مواجه شده است، بهای سکه نیز تحت تاثیر این افزایش بوده و روند صعودی در پیش گرفته است. در این میان؛ بانک مرکزی از حراج شمش طلا در روز جاری و همچنین حراج سکه در روز آینده خبر داده است.

بر این اساس؛ مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام کرده است: دهمین حراج سکه فردا دوشنبه ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد. این حراج از طریق سامانه معاملات این مرکز به آدرس اینترنتی market.ice.ir برگزار می‌شود و دارایی موضوع دهمین حراج، تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی ضرب سال ۱۳۸۶ بانک مرکزی و بدون بسته بندی است. متقاضیان باید در مرکز مبادله، ثبت نام و احراز هویت انجام دهند تا بتوانند در این حراج‌ها شرکت کنند.

حداکثر حجم سفارش و خرید برای هر متقاضی مجموعا ۵ قطعه سکه است. به نحوی که می‌توان ۵ قطعه ربع سکه، یا ۵ قطعه نیم سکه، یا ۵ قطعه تمام سکه، و یا ترکیبی از هر سه شامل تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه باشد که جمع هر سه باهم نباید بیش از ۵ قطعه باشد.

شروع جلسه حراج راس ساعت ۱۲ است و بازه ثبت سفارش نیز از ساعت ۱۲ الی ۱۵ خواهد بود. بازه نظارت و تخصیص نیز از ساعت ۱۵ تا ۱۷همان روز است و ساعت ۱۷ نیز نتایج حراج اعلام می‌شود. شیوه برگزاری حراج نیز از طریق ثبت سفارش و تخصیص بر مبنای اولویت قیمت-زمان انجام می‌شود.

مرکز مبادله تاکید کرده است: واریز وجه معاملات از طریق کارت‌های هدیه، بن کارت، کارت اعتباری مرابحه و کارت‌های بانکی فاقد شماره شبا ممنوع است و مسئولیت عدم استرداد وجه بر عهده شخص متقاضی است.

همچنین فرآیند استرداد وجه کیف پول، برای واریز از حساب‌های بانک ملی ایران در همان روز درخواست انجام می‌پذیرد و برای سایر بانک‌ها ظرف مدت ۴۸ ساعت انجام می‌شود.

اولین حراج سکه در سال جدید در شرایطی فردا انجام خواهد شد که پیش از این در آخرین حراج سکه (۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲) در سال گذشته، از مجموع ۹۶۳۷ قطعه ربع سکه ثبت سفارش شده، ۶۱۱۶ قطعه با میانگین قیمت ۱۲ میلیون و ۳۸۳ هزار تومان به متقاضیان تخصیص داده شد. همچنین، از مجموع ۶۲۹۴ قطعه نیم سکه ثبت سفارش شده، ۱۱۰۹ قطعه با میانگین قیمت ۲۰ میلیون و ۴۵۵ هزار تومان تخصیص داده شد. در حراج سکه تمام نیز از  مجموع ۸۲۶۹ قطعه سکه ثبت سفارش شده،۲۲۷۳ قطعه با میانگین قیمت ۳۵ میلیون و ۱۶۹ هزار تومان تخصیص داده شد. بدیهی است، در بین متقاضیان افرادی بالاتر و افرادی پایین‌تر از این قیمت ها، قیمت پیشنهادی اعلام کرده و به آن‌ها تخصیص داده شده است. در مجموع حراج سکه در سال گذشته، جمعا ۱۱۰ هزار و ۵۲۴ قطعه انواع سکه طلا به متقاضیان حراج تخصیص داده شد.

منبع: تابناک

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها