|
کدخبر: 323291

بازار سرمایه/ شاخص کل/ وضعیت بورس

بورس در مدار صعود / سهم شرکت های کوچک در رشد بازار

در دومین روز کاری، بازار سرمایه با رشد ۱۷ هزار واحدی در شاخص کل به کار خود پایان داد و با سبزپوشی این روز را به اتمام رساند.

اقتصاد بورس در مدار صعود / سهم شرکت های کوچک در رشد بازار

در امروز، شاخص اصلی بازار بورس با رشد ۰.۸ درصدی به ارتفاع ۲ میلیون و ۲۵۳ هزار واحد رسید. همچنین، شاخص هموزن در این روز با عملکرد بهتری نسبت به شاخص کل، رشدی ۱.۲ درصدی را ثبت کرد.

شاخص فرابورس هم در پایان وقت معاملات امروز ۲۰۱ واحد رشد کرد. نماد‌های شگویا، آریان، فغدیر، تجلی، انتخاب و دماوند بیشترین تاثیر مثبت را بر این شاخص گذاشتند. 

در بین نماد‌های بورسی نیز، نماد‌های کچاد، نوری، بوعلی، تاپیکو، خساپا، وغدیر و شبهرن بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند. 

رشد بیشتر شاخص هموزن نسبت به شاخص کل نشان از اقبال سرمایه‌گذاران به سهم‌های کوچک و متوسط نسبت به سهم‌های بزرگ بازار در روز جاری را داشت.

کارشناسان معتقدند بازار سهام حداقل تا پیش از فصل مجامع روندی صعودی را طی خواهد کرد. از طرف دیگر قیمت اغلب سهم‌ها نیز در سطح ارزندگی قرار گرفته و فرصت خرید را برای معامله‌گران فراهم کرده است.

رشد ۳۲۳ درصدی تامین مالی شرکت‌های کوچک از بازار سهام در سال ۱۴۰۲

فرشید شکرخدایی به آمار تامین مالی شرکت‌های دولتی و شرکت‌های کوچک و متوسط از بازار سرمایه در سال ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: طبق آمار موجود تامین مالی دولتی از طریق صکوک تا بهمن ماه ۱۴۰۲ رقمی حدود ۲۰۸ همت بود، انتشار این اوراق برای شهرداری‌ها پنج همت و شرکت‌ها ۵۲ همت بوده است.
 
وی اظهار داشت: ۵۳ درصد از این رقم اوراق منتشر شده متعلق به اوراق مرابحه، ۲۸ درصد اوراق اجازه، ۱۲ درصد اوراق سلف و هفت درصد مربوط به اوراق گام بوده است.
 
شکرخدایی ادامه داد: از ۲۰۸ همت اوراقی که برای دولت منتشر شد، ۵۹ درصد مربوط به اوراق مرابحه عام و ۴۱ درصد هم متعلق به اسناد خرانه اسلامی بوده است.
 
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مجموعه انتشار اوراق صکوک اجازه و مرابحه ۸۱ درصد بوده است، افزود: این آمار نشان از آن دارد که اکثر انتشار اوراق‌ها در بخش خصوصی مربوط به اوراق اجاره و مرابحه بوده است.
 
میزان تامین مالی شرکت‌های SMe در بورس
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که شرکت‌های متوسط و کوچک چه میزان تامین مالی از طریق بازار سرمایه داشتند، گفت: اگر در کشور تامین مالی جمعی به عنوان راهکاری برای تامین مالی شرکت‌های کوچک تلقی شود، بنابراین می‌توان گفت که در سال ۱۴۰۱ رقمی بالغ بر ۶۲۴ میلیارد تومان تامین مالی از طریق کرادفاندینگ‌ها انجام شد.
 
شکرخدایی اظهار داشت: این رقم در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ به ۲هزار و ۶۵۱ میلیارد تومان رسید که این عدد نشان دهنده رشد ۳۲۳ درصدی تامین مالی جمعی در سال ۱۴۰۲ بوده است.
 
رشد چشمگیر سکوهای تامین مالی جمعی
رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی ایران به رشد چشمگیر سکوهای تامین مالی جمعی اشاره کرد و به سنا اعلام کرد: به ترتیب صنایعی مانند ماشین‌آلات و تجهیزات با رقم ۵۰۵ میلیارد تومان، محصولات شیمیایی با عدد ۳۴۸ میلیارد تومان، محصولات دارویی با رقم ۲۲۸ میلیارد تومان، عمده فروشی با ۲۶۰ میلیارد تومان و خودرو و ساخت قطعات با ۲۱۸میلیارد تومان بیشترین جذب سرمایه را از روش تامین مالی جمعی داشتند.
 
وی به روند رو به رشد بازار تامین مالی جمعی اشاره کرد و افزود: به نظر می‌رسد با تسهیلاتی که قرار است بورس در نظر بگیرد و زمینه افزایش سقف تسهیلات را فراهم کند، این بازار در سال ۱۴۰۳ به عنوان ابزاری کارآمد برای شرکت‌های کوچک و متوسط تلقی شود.
منبع: شهرآرانیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها