|
کدخبر: 320070

قیمت نفت/بازار انرژی/اوپک پلاس

افزایش تولید نفت / تحریم ها چقدر بی اثر بود؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که دولت سیزدهم در راستای تولید نفت، اقدامات موثری را انجام داده است.

اقتصاد افزایش تولید نفت / تحریم ها چقدر بی اثر بود؟

تولید نفت بیشتر، برای کشورهای دارنده این سرمایه، دارای اهمیت است و می توانند در بازار های جهانی و صادرات، حرفی برای گفتن داشته باشند. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش تولید نفت و به صفر رسیدن میعانات گازی ذخیره‌ شده روی آب از موفقیت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم است.
با بازگشت تحریم‌های نفتی در آبان‌ماه سال ۹۷، بسیاری از خریداران از جمله کره‌جنوبی، چین، هند و ژاپن، واردات نفت خام و میعانات گازی خود از ایران را کاهش دادند، همین موضوع باعث شد دولت قبل نتواند میعانات گازی را بفروشد.
راهکار دولت گذشته برای این موضوع خرید نفتکش و ذخیره میعانات گازی روی آب بود تا تولید از پارس جنوبی متوقف نشود. بعضی از این نفتکش‌ها بیش از سه سال روی آب سرگردان بودند.
محمدرضا میرتاج‌الدینی با بیان اینکه وزارت نفت در طول دولت سیزدهم موفقیت‌های خیره‌کننده‌ای به‌دست آورده که به صفر رسیدن میعانات گازی ذخیره‌شده روی آب یکی از این موفقیت‌های بزرگ است، گفت: افزایش چند برابری فروش نفت، ارتباط با همسایگان در حوزه انرژی، موفقیت در بخش دیپلماسی انرژی، توسعه فاز‌های پارس جنوبی و... از مهم‌ترین اقدام‌های وزارت نفت دولت سیزدهم بوده است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: وزارت نفت در این مدت قرارداد‌های خوبی هم در بخش داخلی و دانش‌بنیان‌ها و هم در بخش خارجی و کشور‌های همسایه امضا کرده است که در آینده چشم‌انداز خوبی را برای صنعت نفت و گاز کشور رقم خواهد زد.

هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز به موفقیت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم اشاره و اظهار کرد: در این مدت شاهد صدور دانش فنی و خدمات مهندسی در بخش نفت به برخی کشور‌ها بودیم. دولت با این رویکرد نه‌تن‌ها درآمدزایی ارزی خود را بهبود بخشید، بلکه در حقیقت علم و دانش فنی خود را نیز در این کشور‌ها توسعه داد.

وی گفت: تحریم زمانی مؤثر است که دولت توان خرید و فروش کالا و خدمات خود را نداشته باشد، اما در این زمان که صادرات انجام می‌شود، بی‌اثر شدن تحریم‌ها به مرور زمان نمایان خواهد شد.

مدیرعامل شرکت زد ان وستوک که تاکنون در پروژه‌هایشان در صنعت نفت ایران بیش از ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گفت: از این رقم ۱۷۰ میلیون دلار تنها مربوط به پروژه توسعه میدان چشمه‌خوش است.

اسماعیل‌اُف با بیان اینکه هم‌اکنون شرکت زد ان وستوک روسیه سه دکل حفاری فعال در پروژه چشمه‌خوش دارد، گفت: به‌زودی یک دکل دیگر برای حفاری ۶ حلقه اضافه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت زد ان وستوک افزود: این شرکت که بر اساس قرارداد خود حفاری ۲۰ حلقه چاه و نصب ۲۲ پمپ درون‌چاهی در میدان چشمه‌خوش را به عهده دارد، تلاش می‌کند به همه اهدافش این پروژه برسد.

سرمایه گذاری کشورهای خارجی در صنعت نفت

سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی در صنعت نفت یک پدیده مهم است که در بسیاری از کشورها رخ می‌دهد. این سرمایه‌گذاری‌ها عمدتاً به منظور بهره‌برداری از منابع نفتی و توسعه صنعت نفت در کشورهای مقصد انجام می‌شود.

سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صنعت نفت می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام شود. در سرمایه‌گذاری مستقیم، شرکت‌ها یا سازمان‌های خارجی به طور مستقیم در فعالیت‌های نفتی در کشور مقصد سرمایه‌گذاری می‌کنند. این شرکت‌ها ممکن است به صورت تکی یا به صورت شراکت با شرکت‌ها یا سازمان‌های داخلی عمل کنند.

منبع: میزان

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها